İşten Çıkarılana İşyeri Kapanana Koronavirüs Destekleri

Geçtiğimiz aylardan itibaren halen görülmekte olan koronavirüs sebebiyle vatandaşın bu süreçten negatif etkilenmesine karşın bir yığın yardım ve destek paketleri devreye alındır. Ekonomik İstikrar Kalkanı paket programı kapsamında Gömü ve Maliye Bakanlığınca yürütülen paketlere her geçen gün yenisi eklenmekte. Koronavirüs salgını mücadelesinde gelinen noktada toplum sağlığını korunmaya yönelik çalışmalara imza atılırken buna paralel olarak vatandaşın bütçesini iyileştirmeye yönelik projelere de yer verildi. Salgın sürecinden dünya genelinde her insanoğlunun etkilendiği şeklinde Türkiye’de etkilenen vatandaşların oranı bir fazlaca yüksekti. Koronavirüsten en oldukca etkilenen insanların esnaflar olduğu bilinmekte. Salgın sürecinde işyeri kapatan da oldu işletmesinden işçi çıkaranda. Bu sebeple korona her vatandaşı olduğu şeklinde hem işvereni hemde işçiyi etkilemiştir. Detayları içeriğimizde..

İşten Çıkarılana İşyeri Kapanana Koronavirüs Destekleri

Devlet, koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında bu süreçten işsizlik ile etkilenen, işletme faaliyetleri tamamen ya da geçici süre ile sonlarından vatandaşlara yönelik Ekonomik İstikrar Kalkanı programı kapsamında 100 Milyar liralık bütçe ayırarak gereksinim duyulan desteği elde etmiş. Desteğin en yoğun verildiği işveren ve işçi esnafın etkilendiği bu salgın sürecinde alınan kararlara ilişkin olarak devreye alınan koronavirüs destekleri aşağıdaki şeklinde sıralanmıştır;

 • İŞKUR Kısa Emek harcama Ödeneği
 • Nakdi Ücret Desteği
 • İşe Devam Desteği Halkbank
 • Halkbank Esnaf Destek Paketi
 • Temel İhtiyaç Desteği
 • Toplumsal Yardım Paketi

Yukarıdaki desteklemelerde amaçlanan vatandaşın salgın sürecinden etkilenen maddi durumunu iyileştirmek ve gereksinim duyulan düzeye ulaştırmak olup mevzu ile ilgili detaylar kamuoyu ile paylaşılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyu ile canlı olarak dile getirmiş olduğu paketler hakkında Gömü ve Maliye Bakanlığı toplumsal medya üstünden anlık bilgilendirmeyi vatandaşlara sunmuş, salgın sürecinden etkilenen her vatandaşın başvuruda bulunabileceğini belirtmiştir.

İŞKUR Kısa Emek harcama Ödeneği

İŞKUR tarafınca sağlanan kısa emek harcama ödeneğinin devreye alınmasında uygulamanın gerekçesinin belli başlı konulardan birinin olması gerekmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Genel Ekonomik Kriz
 • Bölgesel Kriz
 • Sektörel Kriz
 • Zorlayıcı Sebepler

Genel Ekonomik krizde adından da anlaşılacağı suretiyle ulusal ya da internasyonal bir ekonomik durumunda ülke ekonomisinin etkilendiği sebebi öne sürülerek kısa emek harcama ödeneği devreye alınabilir. Bölgesel krize değinmek gerekirse ulusal yada internasyonal durumlar sebebiyle ülkede belirli bir bölgede yaşanmış olan işletme faaliyetlerinde görülen negatif durumdan kaynaklı kısa emek harcama ödeneği verilebilir. Sektörel kriz ekonominin geldiği noktada sektörlerde meydana gelen ya da gelebilecek olan negatif durumlar, Zorlayıcı sebepler kapsamında kısa emek harcama ödeneğinin devreye alınabilmesi için ülkenin ekonomisi birden bire etkileyen öngörülemeyen sebeplerin gelişmesinden kaynaklı olabilmektedir.

Zorlayıcı sebeplere ilişkin koronavirüs salgının ülkede görülmesi sebebiyle devreye alınan kısa emek harcama ödeneği hakkında başvuruların İŞKUR üstünden alındığı ve kişilerin belirlenen kriterleri sağlaması koşulu ile; Günlük kısa emek harcama ödeneği alabilmek için kişilerden sigortaları olanlarının son 12 aylık prime karşılık kazançları üstünden hesaplanır. Bu hesaplamada brüt kazancın yüzde 60’ına bakılırsa vatandaşa verilecek günlük kısa emek harcama tutarı aylık aylık asgari brüt kazancın %150’sini geçmeyecektir. Daha net bir ifade ile kişinin kısa emek harcama ödeneğinden yararlanabilmesi için asgari 450 gün prim yatırılmış olması ve son 60 gün içinde kesintisiz olarak prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Kazançlara ilişkin kişilere yatan yada yatabilecek kısa emek harcama ödeneği hakkında asgari 1.561 lira yatacak iken azami ücret bedeli ise 4.380 lira olarak belirlenmiştir. Ödemelerin PTT Bankası aracılığı ile vatandaşlara ulaştırılmış olduğu kısa emek harcama ödeneği hakkında detaylı data ve başvuruya  https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi/genel-bilgiler/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Nakdi Ücret Desteği

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca kamuoyuna duyurulan mevzu ile ilişki olarak salgından negatif etkilenen işten çıkarılan ya da parasız izine çıkarılan vatandaşlar için uygulanmakta olan Nakdi Ücret Desteği 8 Mayıs 2020 den itibaren uygulanmaktadır. İlk etapta 3 aylık ve her ay ödenecek olan nakdi ücret desteği kapsamında Aile Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk;

“Parasız izne ayrılan işçilerimizle 15 Mart’tan sonrasında işten çıkarılan ve işsizlik ödeneğine hak kazanamayanlara, Nakdi Ücret Desteği, İŞKUR tarafınca izleyen ayın 8’inden itibaren ödenecek.” ifadeleri kullandı.

Yetkinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da olması üstünde 3 aylık belirlenen nakdi ücret desteği Cumhurbaşkanının takdirine bakılırsa 6 aya kadar uzatılması da ek olarak mümkündür. Nakdi ücret desteği için belirlenen rakamın 1.170 lira olduğu ve buna bakılırsa parasız izne ayrılmış bir çalışana devlet eliyle 39 lira 24 kuruş ödeme yapılacaktır. Kısa Emek harcama Ödeneğinden yararlanamayan vatandaşların yararlanabileceği nakdi ücret desteği kapsamı gereği 15 Mart 2020 sonrası dikkate alınacaktır.

İşe Devam Desteği Halkbank

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında devreye alınan diğeri bir paket ise Halkbank tarafınca yürütülmekte olan İşe Devam Desteği’dir. İşe Devam Yardımı ile koronavirüs salgınından negatif yönde etkilenen işletmelere başvuruların açık olduğu Halkbank resmi sitesi üstünden kamuoyuna duyurulmuştur. Bir tek işletmelerin İşe Devam Desteği paketinden yararlanabilmeleri için belirlenen koşulların en başlangıcında salgın süreci esas alınarak Şubat 2020’den sonrasında işletmelerinden çalışan çıkartmamaları gerekmektedir. Gömü Destekli Kredi Güvence Fonu Kefaletininde sağlandığı İşe Devam Desteği hakkında başvurular 26 Mart 2020 itibariyle açılmış desteğinde 6 ay ödemesiz dönem, 36 ay vadeli ve senelik % 7,5 faiz oranı (aylık % 0,62) vatandaşa kullandırılacaktır.

 • İşe Devam Desteği için belirlenen en yüksek kredi kullanımları hakkında;
 • İşletmelerin senelik cirosunun 25 Milyon liraya kadar olanlarına 12.500.000 TL
 • Senelik cirosunun 25 Milyondan 125 Milyon liraya kadar olanlarına 62.500.000 TL
 • Son olarak 125 Milyon lira ve üstü senelik ciroya haiz olanlarına 125.000.000 TL kredi kullandırılacaktır.

Halkbank İşe Devam Desteği – Küçük İşletme Can Suyu Kredisi başvurusu yapmak için https://www.halkbankkobi.com.tr/IseDevamDestegiKucukIsletmeCanSuyuKredisi adresi üstünden gereksinim duyulan bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

Halkbank tarafınca koronavirüs salgını sebebiyle alınan diğeri tedbirleri sırasıyla;

 1. Çek Ödeme Destek Kredisi
 2. Maaş Ödeme Destek Kredisi
 3. Halkbank Çek Limit Kredisi
 4. TÜRMOB Kredi Destek Paketi
 5. Ticari Firmalara Yönelik Diğeri Desteklerimiz
 6. Bireysel Temel İhtiyaç Desteği Kredisi
 7. Bireysel Kredi Taksit Erteleme

Detaylı bilgiye https://www.halkbankkobi.com.tr/channels/KOBI-lere-Ozel/Ekonomik-Istikrar-Kalkani-Paketi adresinden ulaşabilirsiniz.

Halkbank Esnaf Destek Paketi

Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca koordine edilen Ekonomik İstikrar Kalkanı programı kapsamında Halk Bankası tarafınca devreye alınan Esnaf Destek Paketi ile esnaflara iki hususi ürün tanıtılmış bunlardan biri İşletme kredisi olurken diğeri Paraf Ticari Kart Desteği’dir. Salgın sürecinden en oldukca etkilenen esnafların maddi sıkıntılarını iyileştirmede destek olma amacıyla Halkbank tarafınca kullandırılacak olan kredi için başvuruların vatandaşlar ile buluşmuş olduğu günden bu yana başvuruların halen devam etmekte olduğu gözlemlenmektedir.

 • Halkbank tarafınca sunulan İşletme Kredisi ile senelik % 4,5 faiz oranı (aylık % 0,37) kullandırılacak olup ilk 6 ay geri ödemesiz 36 ay vade imkanı sağlanacak olan kredinin limiti ise 25.000 lira olarak belirlenmiştir.
 • Paraf Ticari Kart Desteği ile esnafların anlaşmalı tedarikçileri ile 12 aya varan vade ve taksitlendirme işlemi sağlanırken bununla beraber tertipli nakit akışı kontrolü de yapılabilir. Paraf Ticari Kart desteğinde ise 3 ay ödemesiz dönem olmak suretiyle aylık % 0,95 faiz oranı ile 25 bin lira genel limitli ticari kart ve işletme kredisi için gereksinim duyulan müracaat belgeleri ise;
  • Müracaat sahibine ilişik T.C Kimlik Kartı
  • İşletmeye ilişik Vergi Levhası

Esnaf Oda Kayıt ve Sicil Belgesi talep edilmeyecek olup Oda ve Sicil kayıt durumu Halk Bankası tarafınca online sorgulama sonrası Esnaf Oda ve Sicil kaydı bulunan esnafların kredi başvuruları değerlendirmeye alınacaktır.

Halkbank Esnaf Destek Paketi için başvurular https://www.halkbankkobi.com.tr/EsnafKredisi  adresinden online olarak alınmaktadır.

Temel İhtiyaç Desteği

Salgın sürecinden etkilenen vatandaşlardan işi olmayan kalan yada işletmesini kapatmak zorunda kalanlar için Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile devreye alınan Temel İhtiyaç Yardımı ile Mart ayı başından bu yana görülmekte olan can kayıpları ve bununla birlikte getirmiş olduğu ekonomik anlamda olumsuzluk neticesinde kullandırılacak olan kredi kullanımı ile bu olumsuzlukların önüne geçilmek amaçlanmıştır. Bireysel Temel İhtiyaç desteğine her vatandaşın başvurabildiği yalnız bu süreçten en ağır etkilenen kişilerin öncelikli olarak değerlendirildiği destek paketi için belirlenen; hane halkı aylık geliri 5.000 TL’nin altında olan vatandaşların gıda, esenlik, kira, satmaca ödemeleri (elektrik, su, doğalgaz vb.) şeklinde temel ihtiyaçlarının Halkbank bünyesiyle finanse edilmesi amacıyla aylık %0,49 faiz oranı ile 6 ay ödemesiz dönemli, 36 aya varan vade alternatifleriyle 10.000 TL’ye kadar kredi imkanı sunulmuş olup vatandaşlara kullandırılacak olan kredinin detayları ise şu şekildedir;

 • 3.000 TL kredi kullanımlarında aylık % 0,49 faiz oranı ile 36 ay vadeli ilk 6 ay ödemesiz olmak suretiyle belirlenen aylık taksit tutarı 113 TL 
 • 5.000 TL’lik kredi kullanımlarında 36 aya varan vade imkanı aylık % 0,49 faiz oranı ile 6 ay ödemesiz dönemli kredinin aylık taksit tutarı 188 TL
 • 7.500 TL kredi desteği için gene aylık % 0,49 faiz oranı uygulanacak olup 36 vadeli kredi kullanımlarında 6 ay geri ödemesiz toplam 30 ay ödemeli olmak suretiyle aylık taksit tutarı 282 TL
 • Azami 10.000 liralık kredi kullanmak isteyen kişilere 36 ay vade imkanı ile 6 ay geri ödeme olmadan % 0,49 faiz oranı üstünden aylık taksitlendirme tutarı 376 TL olarak belirlenmiştir.

Şubeye gitmeden Halkbank resmi internet sayfası üstünden Bireysel Temel İhtiyaç Desteği’ne başvurmak için https://www.halkbank.com.tr/21544-bireysel_temel_ihtiyac_destek_kredisi adresini ziyaret ediniz..

Toplumsal Yardım Paketi

Aile Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca devreye alınan 3.fazı da meydana getirilen toplumsal yardım yardımıyla salgından negatif etkilenen her hane 1.000 liralık nakdi ödeme yapılmış. Nakdi desteğin ilk fazı Nisan ayının ilk haftasında ödemeleri yapılmış yalnız öncesinde toplumsal yardımdan yararlanan hanelere destek sağlanmıştır. Sonrasında 2. faz olarak devreye alınan toplumsal yardımda ilk fazdan yararlanamayan hanelere devlet yardımı yapılmış. İlk fazda 2 milyon 111 bin hane ikinci fazda 2 milyon 300 bin haneye destek ödemesi yapılmış. 4.4 milyon haneye 1.000 liralik nakdi ödeme sağlanmıştır. 1. ve 2. fazdan yalnız toplumsal yardım alan vatandaşların yararlanabildiği nakdi destekte toplumsal yardımdan yararlanmayan vatandaşları kapsamaktadır. Bir tek koronavirüs salgını sebebiyle maddi mesele çeken hanelere yönelik 3. faz adı altında gene bir toplumsal yardım paketi devreye alındı.

Başvuruların e-devlet üstünden alındığı toplumsal yardım paketi için başvuruları kişilerin TCKN son hanesine bakılırsa gün gün 5 takvim gününe yayılmış. Buna bakılırsa T.C Kimlik numarasının son hanesine bakılırsa yapılacak olan nakdi ödemeler için;

 • 0 olan vatandaşların Pazartesi,
 • 2 olan vatandaşların Salı,
 • 4 olan vatandaşların Çarşamba,
 • 6 olan vatandaşların Perşembe,
 • 8 olan vatandaşların Cuma günü e-devlet kapısı üstünden müracaat yapmaları mümkündür.

E-devlet üstünden Pandemi Toplumsal Destek Ön Müracaat Formunu doldurarak 1000 TL Toplumsal yardım paketinden yararlanmak için https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu adresini ziyaret ediniz..

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir