İstanbul’da Peşinatsız Senetle Altın Veren Kuyumcular

Günümüzde altın fiyatlarının yüksekliği ve işsizliğin çoğalması ile birlikte altın almak çok zorlaşmıştır. Özellikle düğün dönemlerinde insanlar altın alabilmek için kara kara düşünmektedir. Kara listeye giren ve banka borcu olan kişilerin çok fazla olduğu ülkemizde altın alabilmek özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde çok daha zor hale gelmiştir. Bu gibi zorlukları en aza indirmek için birçok kuyumcu senet ile altın satma düzenlemesi yapmaktadır. Tabi ki bunun için bir takım kriterler bulunmaktadır ancak günümüzde bu uygulama ile altın alan ve altın satışı yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu tarz işlemlerin tanıdık bir kuyumcudan yapılması önemlidir. İşlemler senet ile yapıldığında güven duygusu esas alınmaktadır yani kişiler genellikle tanıdıkları kişilere senet ile altın vermektedirler.

Senet İle Altın

İstanbul’da senet alarak altın satan birçok kuyumcu bulunmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi güven duygusu esas olduğundan genellikle tanıdıklara ya da aracı kişiler ile bu işlemler yapılmaktadır. Senetli işlemlerde karşılıklı güven duygusu esastır. Hiçbir kuyumcu güvenmediği birisine senet ile altın satmaz. Senette güven duygusu baz alındığından altın alacağınız zaman seneti aylık yapmanız avantajlı olacaktır. Bu her iki taraf için de önemlidir. Aylık yaptığınız senetleri ödediğinizde imha etme gibi bir avantajınız olur ancak borcun tek bir senet üzerinde olması, taksitlerden birini geciktirmeniz halinde sanki hiçbirisini ödememiş gibi bir muamele görmenize sebep olabilir. Bu nedenle senetlerinizi aylık halinde düzenlemelisiniz.

Kredi Çekemeyenlerin Altın Alması

Altın fiyatlarının yüksekliği nakit anlamda sıkışık olan kişileri toplu bir şekilde altın almasını engellemektedir. Bu nedenle senetli satışlar devreye girmektedir. Önceden kredi çekebilen kişiler bankadan kredi çekip kuyumcuya giderek bu tutar üzerinden altın almakta idiler ancak bu sefer de kredi faizleri devreye gireceğinden ödemede daha çok zorluklar yaşanmaktadır. Bu nedenle senetli satışlar devreye girmiştir. Senetle alınan altınlar bozdurularak tekrar nakit paraya çevrilmesi planlanıyorsa bu durumda kredi çok mantıklı bir yöntem değildir çünkü ayrıca kredi faizi ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle senetli satışlar avantajlı olmaktadır.

Senetle Hangi Altınlar Alınır

İstanbul gibi büyük şehirlerde senetle altın satışı yapıldığı zaman bazı kuyumcular belirli altınları senete tabii tutarlar. Bu altınları şu şekilde sıralayabiliriz;

 

  • Kelepçe model bilezik
  • Trabzon hasır modeli
  • Adana burma bilezik
  • Hediyelik altın
  • Düz işçiliksiz 22 ayar
  • Düz işçiliksiz 24 ayar
  • Takı seti
  • Altın küpe çeşitleri

Bu gibi altınları alırken özellikle senetle almışsanız ve tekrar bozdurarak nakit paraya çevirmek gibi bir planınız var ise bu durumda işçilik durumunun az olduğu modellere yönelmelisiniz böylece bozdurduğunuzda fazla bir zararınız olmayacak ve hemen hemen senet tutarınız kadar altını almış ve nakit paraya çevirmiş olacaksınız.

 

 

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir