2021 İşsizlik Maaşına Kredi Alınabilir mi?

Krediler hemen hemen hepimizin ihtiyaç duyduğu ve çoğu zaman da kullandığı bir bankacılık ürünüdür. Kredi kullanıp acil nakit ihtiyacımızı çözmek çoğu zaman bir yakınımızdan borç istemekten çok daha kolaydır. İhtiyaç kredilerinde birçok bankanın uygulamış olduğu kampanyalar bulunmaktadır. Her bankanın kredi politikası farklı olmakla birlikte genel olarak aynı mantığı içermektedir. Kredi kullanılırken bir takım şartlar aranmaktadır. Bu şartları karşılamayan kişilere genellikle kredi kullandırılmaz. Peki bu şartlar nelerdir, kredi kullanırken nelere dikkat edilmelidir, işsizlik maaşı ile kredi alınabilir mi? Bu soruların cevaplarınızı yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kullanım Şartları

Kredi kullanırken birçok banka kendi şartlarını koysa da genel olarak aslında aranan şeyler bellidir. Öncelikli olarak düzenli bir gelirinizin olmasıdır. Düzenli bir gelirden ziyade aynı zamanda sigortalı bir gelir de burada ön planda tutulmaktadır. Yani gelirden çok sigorta ödemenizin de düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bankalar genellikle kredi kullandırırken son 3 aylık sigorta dökümlerini dikkate almaktadırlar. Bütün bu şartları karşıladıktan sonra kredi puanınızda da bir sorun yok ise yani diğer bankalarda ödeme durumunuzda bir gecikme yaşamıyorsanız bu durumda kredi almanız için bir engel bulunmayacaktır.

İşsizlik Maaşı İle Kredi

İşsizlik maaşı düzenli bir sigortalı geliriniz varken işsiz kalmanız durumunda devletin size en fazla 10 ay boyunca ödediği bir miktardır. Bu tutarı alabilmeniz için işten çıkarılmanız gerekmektedir. Bu tutarı aldığınız süre zarfında da herhangi bir işte çalışamazsınız. Bu durum kredi şartları ile uyuşmamaktadır. Yani işsiz kaldığınız süre zarfında aldığınız işsizlik maaşı sizin asgari geçiminiz için gerekli şartların sağlanması için verilmiş bir tutardır. Bu nedenle bu tutar ile kredi almanız söz konusu olamaz. İşsiz kaldığınız süre zarfında tek geliriniz işsizlik maaşı ise bu durumunda bankadan kredi alma gibi bir durumunuz olamamaktadır. Ancak İşsizlik maaşı alırken herhangi bir yan geliriniz var ise örneğin bir kira geliriniz var ise ve bunu belgelendirebilirseniz bu durumda banka insiyatifi ile kredi alabilirsiniz. Tabi ki bu da bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Her banka bu şartlarda kredi verecek diye bir kural yok. Kredi politikaları bankalardan bankalara göre değişmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşsiz kaldığınız zaman aldığınız işsizlik maaşı sizin geçiminiz için ödenen bir tutardır. Sadece bu tutar ile kredi alamayacağınızı bilmeniz gerekir. Bu nedenle sık sık bankalara başvuru yapmamalısınız. Bu süreçte bankalara yapacağınız her başvuru sizin kredi notunuzu düşürecektir. Birkaç ay sonra işe girdiğinizde kredi başvurusu yapmak istediğinizde bu başvurular size eksi puan olarak geri gelecektir. Bu nedenle işsizlik maaşı aldığınız durumlarda kredi başvurusuna başvurmamalısınız. Bu süreç geçici bir süreç ise yani kısa bir süre sonra işe girecekseniz beklemelisiniz ve işe girdiğinizde başvuru yapmalısınız.

ilginizi çekebilir

KOSGEB Adıyaman

Adıyaman ilimizde KOSGEB ve iş ortakları tarafınca Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ücretsiz bir şekilde verilmeye devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir