İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

İşsizlik maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında prim ödenerek çalışan personellerin belirli şartlara göre işten çıkarılması sonucunda ödenen bir ücrettir. İşsizlik ödeneği de birçok bu şekilde yapılan ödemeler gibi belirli şartlar sonucunda hak kazanılan bir ödemedir. Bu maaşa sahip olan kişiler maaş süresi boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen sağlık hizmetinin tamamında yararlanır.

İşsizlik maaşı aynı zamanda sigortalı bireylerin bir güvencesi şeklinde hazırlanmıştır. İşveren tarafından haklı sebep bildirmeden yapılan çıkış işlemlerinde ödenir. Bu ödeme bir Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kayıtlı personelin ilgili prim günlerine göre hesaplanan tutardır.

İşsizlik süresince bireyin geçimini kısmen de olsa sağlaması için ödenir. Aynı zamanda bu şekilde işten çıkış işlemi yapılan personelin tüm sağlık imkanlarından yararlanması ve ilaç alımı söz konusudur. Öte yandan kişinin eş ve çocukları ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerde hem doktor hastane hem de ilaç hizmetinden yararlanır.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı, bir kişinin işveren tarafından haksız yere çıkarılması durumunda devlet tarafından işsiz kaldığı süre içerisinde geçerli olan bir ödenektir. İşveren tarafından çıkışlar dışında işsizlik maaşı hak edişi sadece iş yerinin kapanması durumunda söz konusudur.

İşsizlik maaşı bireylerin son 3 yıl içerisindeki Sigorta prim ödeme gün sayısına göre hesaplanır. Bu hesaplama sonrasında her ayın son gününde PTT şubelerinde kişilerin kendi adlarına yatırılır. Bir birey kimlik aslı işe işsizlik maaşını alabilir.

İşsizlik Maaşı Süreleri

İşsizlik maaşı hak eden bireyler işsizlik maaşlarını prim ödeme gün sayılarına göre aşağıda belirtilen gün kadar alabilir.

-Vatandaşın SGK lı süresi 600 gün ise işsizlik ödemesi 180 gün,

-Vatandaşın SGK lı süresi 900 gün ise işsizlik ödemesi 240 gün,

-Vatandaşın SGK lı süresi 1080 gün ise 300 sün süre ile işsizlik maaşı ödenir. Bu süre içerisinde kişi normal prim yatan şekilde SGK lı olarak kabul edilir.

İşsizlik maaşı alınması süresi içerisinde bir kişinin doktora giderek istirahat durumu söz konusu ise ilgili işsizlik maaşı günlerine ait maaş ödemesi SGK tarafından yapılmaktadır. Bu süre içerisinde kişi normal çalışan şeklinde kabul edilmektedir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Bir çalışanın işsizlik maaşı alabilmesi için öncelikle işveren tarafından haklı sebep bildirmeden çıkarılması gerekir. Bu haklı sebep bildirmeden çıkışlarda tamamen işçinin güveni için yapılan bir ödemedir. Öte yandan bir firmanın kapanışı söz konusu ise de ilgili işten çıkış bildirgesinde yer alan çıkış sebebinin iş yerinin kapanması seçilir.

İş yerinin kapanması şeklindeki işten çıkış sebeplerinde de personele devlet tarafından işsizlik maaşı ödenir. Bu durumda da bireylerin işsizlik maaşı son 3 yıl içerisindeki prim ödeme gün sayılarına göre belirlenen sürede işsizlik maaşı alır. Bu maaş ile birlikte tüm sigorta haklarından yararlanır.

ilginizi çekebilir

2021 PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği Sorgulama İşlemleri

Süt Parasından Yararlanma Şartları Nelerdir? 4B kapsamındaki çalışanlar, SSK’lı sayılmaları nedeniyle süt parası ödeneğinden yararlanabilirler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir