İşletme Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

İşletme Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

İhracat ile uğraşan firmaların son zamanlarda sordurulmuş olduğu en yaygın sual; işletme kredisi nedir? İşletme Kredisi Türk imalat ürünlerinin imalat ve ihracatını meydana getiren firmaların, işletmelerinin gereksinimlerini karşılamak amacıyla, yapımcı ihracatçılara ve ihracatçılara verilen kredilerdir. Genel olarak Türkiye’de yerleşik bu kişilere yurt dışından sağlanan ve döviz karşılığı TL olarak bir defaya mahsus olarak verilmektedir. Çeşitli vade esneklikleri ile geri ödeme kolaylıkları bulunmaktadır. Bu sayede de ihracat ile uğraşan işletmenizin nakit gereksinimlerini kolayca karşılayabilirsiniz.

Kredinin Genel Şartları

İşletme kredisi şartları genel olarak şu şekildedir;
1- İlk olarak bu krediden bir tek yapımcı ihracatçı firmalar ile ihracatçı firmalar yararlanabilmektedir. Bu kredi programına uygun bulunanlar için krediye başvurulan tarihten en fazla belli bigün (bankalar belirlemektedir) öncesine kadar gerçekleştirilmiş olan nihai ürün, ara malı alımı, hammadde, nihai mal ve genel anlamda bir aylık bir vakit zarfı için su, elektrik, personel harcamaları ve doğalgaz benzer biçimde işletmelerin nakit gereksinimleri finanse edilmektedir.
2- Verilecek krediler ne olursa olsun harcama evrakları karşılığında, ihracatçı işletmenin belirlemiş olduğu ekonomik hedefine yetişmesi için ana nitelikteki harcamalar için kullandırılmaktadır. Firmaların bina, kullanılmış mal ve arsa alımları için bu kredi verilmemektedir.
3- Bu kredilerde verilecek kredi limiti için baz alınacak miktar genel olarak elli bin Amerikan Doları tutarında olup, krediler genel olarak Türk Lirası ya da Euro olarak verilmektedir.

Kredinin Öteki Unsurları

Bu tür kredilerde, geri ödeme mevzusuna ilişkin olarak verilen ihracat taahhütlerinin yerine getirilmemesi durumunda, oluşacak olan en üst risk tutarının tamamı asli teminatlardan geri alınmaktadır. Bu asli teminatlar;
1-Kredi süresi ile uyumlu ya da sınırsız banka güvence mektupları
2-Devlet dış/iç borçlanma senetleri
3- Kredi Güvence Fonu Kefaleti olarak kabuk edilmektedir.
Bu kredilerde bankalar geri ödemeyi genel olarak, kredi anaparası ve dönem faizleri verilen kredinin kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren altı ay sonrasında almaya başlamaktadırlar. Anaparalar, her taksitte eşit olarak geri ödenmektedir. Faiz tutarları ilgili tarihlerde kredi risk bakiyelerine gore öğrenim edilmektedir ve işletme kredisi faiz oranları krediyi veren banka tarafınca firmaya hususi belirlenmektedir. Faiz ödemeleri ile beraber Sigorta Muameleleri Vergisi ve Banka Vergisi de öğrenim edilmektedir. Verilen ihracat taahhüdünün kapatılması, sağlanan kredinin ilk ve son vade tarihlerinin içinde yapılacak olan firmanın etkinlik mevzusu mal ihracı ile gerçekleştirilmiş olmaktadır. Verilen taahhüdün yerine getirilememesi durumunda, belirtilen geri ödeme koşulları doğrultusunda kredi öğrenim edilir.

ilginizi çekebilir

40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?

Engelliler sıfır alacakları araçlar için KDV ve ÖTV indirimlerinden yararlana bilmektedirler. Minimum %40 engelli raporuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir