İslami Şartlara Uygun Caiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Bugüne dek hep devlet ve hususi bankaların hayvan kredisi hakkında çeşitli bilgilerine ye verdik. Bilinmiş olduğu suretiyle İslam dininde ister konut olsun ister iş yeri yada her hangi bir niçin den dolayı faizli olarak kredi çekmek haram kılınmış ve caiz değildir. Bu yasak aynı şekilde canlı büyükbaş (manda, dana, inek, buza vs.), küçükbaş (koyun, kuzu, keçi vb.) yada kanatlı hayvan (tavuk, civciv, hindi, deve kuşu, ördek vb.) alımları içinde geçerlidir. Yapacakları hayvancılığa haramı karıştırmak isteyenler için ise ülkemize katılım bankalarına başvurarak İslami şartlara uygun bir halde caiz kredi kısaca finansman alabilmektedirler. Peki bu iyi mi oluyor, gelin hep birlikte meşhur hocalarımız Prof.Dr. Nihat HATİPOĞLU ve Cübbeli Ahmet hocamızın fetva videoları ile beraber mevzuyu ele alalım.

Caiz Hayvan Kredisi Veren Bankalar Var Mıdır?

faizcilik-caiz-midirBir oldukca ayet ve hadiste faiz ile çekilip alınan her ne olursa olsun haram olarak kılındığı alla len belirtilmiştir. Devletin Ziraat bankasın aracılığı ile vermiş olduğu faizsiz hayvan kredisi içinde faiz sistemi olmadığı için caizdir. Lakin hususi bankalardan alacağınız içinde faiz olan tüm hayvancılık kredileri haram ve caiz değildir dostlar. Devletten bağışlama yada faizsiz olarak hayvancılık için kredi alamayanlara helal yollar ile finansman elde eden alternatif bankalar yer verilmiştir. Prof.Dr. Nihat HATİPOĞLU ve Cübbeli Ahmet hocanın vermiş olduğu fetvalarda ise bu bankalar eğer usulleri doğru bir halde uygular ise vatandaşa ve çiftçiye vermiş oldukları paranın helal kısaca caiz olduğu kanatın dadırlar. Peki usul iyi mi olmadır ki katılım bankalarından alınan para caiz olsun.

Hayvan kredisinin caiz olaması için usul iyi mi olmalıdır

Kıymetli dostlar yukarıda sizlere kredi çekmek günah mıdır sorusunun yanıtını hadis, videolu fetvalar ve açıklamalar ile belirttik. Peki gene özellik ile yukarıda vurguladığımız katılım bankalarından faizsiz hayvan kredisi iyi mi çekileceğini usulüm iyi mi olması icap ettiğini açıklık getirelim. Hocalarımızın çoğunluğuna nazaran katılım bankalarından alınacak olan malın eğer alımını banka yetkilisi yapar ve size de kar paylarını koyarak satarlar ise alınan paranın caiz olduğu vurgulanmaktadır. Doğrusu usul de almak istediğiniz büyükbaş yada küçükbaş yada kanatlı hayvanı sizin bulmanız pazarlığını ve alımını banka görevlisinin yapması, banka kendi karını ilave ederek size satması gerekmektedir. Bu işlem için gereksinim finansmanı kullanabilirsiniz.

İhtiyaç finansmanı kar oranları ve vadeleri

Faizsiz kredi veren katılım bankalarının gereksinim finansman vadeleri 48 aya kadar dır. Vatanımızda etkinlik gösteren tüm katılım bankaların vadeleri ve kar oranları ( faiz oranı ) nerede ise aynı seviyelerdedir. Örnek bir hesaplama yaparsak.

  • 7 bin TL ile bir inek almak isteyen ve bunu 12 ayda geri ödemeyi planlayan çiftçimiz aylık durağan(durgun) 643,20 TL ödemesi gerekmekte
  • 10 bin TL ile küçükbaş koyun almayı düşünen çiftçimiz bunu 24 ay geri ödemeyi hedefliyorsa eğer aylık durağan(durgun) 501,33 TL ödemesi gerekiyor
  • 15 bin TL ile 2 tane yada 3 tane büyükbaş hayvan almak istiyorsanız o süre 36 ay vadeli olarak 545,54 TL benzer biçimde bir rakamı ödemeyi gözden çıkarmanız gerekebilir.
  • 20,000 TL kullanarak tavuk çiftliği kuracaksanız ise 48 ay süresince aylık 592,02 TL ödemeyi kabul etmeniz gerekecektir.

Kar oranları ve vadeler bir ihtimal ufakta olsa değişim süre içinde izah edebilir. Güncel bir halde caiz hayvan hayvan kredisi kar oranlarını BURADAN hesaplaya bilirsiniz. Katılım bankalarından finansman kullanmak yada kullanmamak, hocalara inanmak yada inanmamak tamamen sizlere kalmış bir şeydir. Hepimiz bir tek bilgilerimiz ve araştırmalarımızı sizlere bu platformda paylaştık.

ilginizi çekebilir

Öğretmenlere Özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası (Yüzde 0.15 Düşük Faiz)

En mukaddes meslek asla şüphesiz ki öğretmenliktir. Bizleri kendimizi tanıdığımız yaştan alıp bir ana, baba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir