İşkur Maaşları Ne Zaman Ne Kadar Yatar

İşkur maaşları eğitim programına giren ve programı başarı ile bitiren kişilere verilmektedir. Programı başarı ile tamamlayan kişiler hak ediş tarihinden sonra 30 iş günü içerisinde maaşlarını alabilmektedirler. İşkur maaşlarının yatma zamanı ile ilgili resmi bir veri bulunmamaktadır. İşkur üzerinden maaş almak isteyen kişilerin düzenli olarak bağlı banka hesabını kontrol etmesi gerekmektedir. Eğitim programı haricinde maaş almak isteyen kişiler ise işsizlik maaşlarını her ayın beşinci günü PTT şubeleri üzerinden talep edebilirler. PTT üzerinden maaş çekiminde bulunacak olan kişiler kimlik belgesi, ehliyet veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yazılı bir pasaport ile maaş çekiminde bulunabilirler. İşsizlik maaşı alma koşulları ise şu şekilde olmaktadır;

 • İşsizlik maaşı almak isteyen kişilerin, işveren tarafından işten çıkarılması gerekmektedir.
 • İşsizlik maaşı alacak olan kişilerin çalıştığı son dört ay içerisinde hiç bir şekilde eksik prim gününün olmaması gerekmektedir.
 • İşsizlik maaşı alacak olan kişilerin üç yıl içerisinde en az 600 gün sigorta primi ile çalışmış olması gerekmektedir.

İşkur Maaşları Nasıl Sorgulanır?

İşkur maaşları üzerinden sorgulama işlemi yapacak olan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumun’dan veya e- devlet üzerinden sorgulama işlemi yapması gerekmektedir. İşsizlik maaşı alacak kişilerin aylık alacakları tutar son 4 ay içerisinde aldığı maaşın yüzde kırkı üzerinden hesaplanmaktadır. İşsizlik maaşı ve İşkur maaşları kişilerin aldıkları maaşa göre değişiklik göstermektedir. İşsizlik maaşları ise şu şekilde hesaplanmaktadır;

 • 600 gün sigortalı çalışan kişilerin, sigorta priminin tam ödenmesi durumunda kişilere 180 gün boyunca işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.
 • 900 gün sigortalı çalışan kişilere işsizlik sigortası ve sigorta priminin tam ödenmesi durumunda işten ayrıldıktan sonra 240 gün işsizlik maaşı ödenmektedir.
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışan kişilerin işsizlik sigortası primi ve sigorta priminin tam ödenmesi durumunda 300 gün boyunca işsizlik maaşı verilmektedir.

İşkur İşsizlik Maaşı Ne Zaman Kesilmektedir?

İşkur üzerinden işsizlik maaşı alacak olan kişilerin kesintileri belirli şartlara göre yapılmaktadır. İşkur maaşları hizmetinden faydalanan kişilerin maaşları koşulları yerine getirmemesi veya kural ihlali yapması sonucunda kesilmektedir. Kişi işe girip, işsizlik maaşı için bildirim yapmaması durumunda kişilerden verilen işsizlik maaşı faizi ile birlikte geri alınmaktadır. İşkur maaşları ve işsizlik maaşının kesilme koşulları ise şu şekildedir;

 • Mahkeme tarafından verilen kararla işçi işine geri dönmesi durumunda, işsizlik maaşı kesilmektedir.
 • Emekli maaşı alan kişilerin işsizlik maaşı kesilmektedir, birinci derece akraba üzerinden maaş kalan kişilere işsizlik maaşı verilmez.
 • Sağlık durumu için rapor alarak devletten ek yardım ücreti alan kişilerin işsizlik maaşları kesilmektedir.
 • Kişinin yaşadığı ikamet adresini değiştirmesi durumunda işsizlik maaşı kesilmektedir.
 • İşsizlik maaşı alan kişinin askerlik durumuna göre maaşı kesilmektedir.

İşsizlik maaşı alan kişilerin koşullarının değişmesi durumunda 15 iş günü içerisinde İşkur’a durumunu belirtmesi gerekmektedir, İşkur’a belirtilmeyen bir durumun olması halinde İşkur kişilerden faizli bir şekilde geri ödeme talep etmektedir.

İşkur İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanmaktadır?

İşkur maaşları hesaplanması ve işsizlik maaşı hesaplamaları kişilerin aldıkları maaş tutarına göre değişiklik göstermektedir. Kişinin sigortalı olarak çalıştığı gün sayısı ve iş yerinin işsizlik sigorta primi ödemesine göre işsizlik maaşı hesaplanmaktadır. İşkur maaşları belirli bir tavan ve taban tutarına ayırarak hesaplamaktadır. Yasal olarak 2020 yılında verilmesi gereken işsizlik maaşlarının en düşüğü 1.015 Türk Lirasıdır, kişilerin en yüksek alabileceği işsizlik maaşı ise 2.030 Türk Lirasıdır. İşsizlik maaşları kişilerin iş yerindeki son üç ayda aldığı ücretin yüzde kırkı üzerinden hesaplanmaktadır ve maaşlarını bu tutara göre almaktadırlar. İşkur üzerinden maaş almak isteyen kişilerin son üç yıl içerisinde en az 300 gün çalışmış olması gerekmektedir. İşkur üzerinden kişiler eğitim programına katılarak maaş alabilirler veya çalıştıkları iş yerinden ayrıldıklarını belirtilerek kurumdan maaş talebinde bulunabilirler.

 

ilginizi çekebilir

2021 PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği Sorgulama İşlemleri

Süt Parasından Yararlanma Şartları Nelerdir? 4B kapsamındaki çalışanlar, SSK’lı sayılmaları nedeniyle süt parası ödeneğinden yararlanabilirler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir