2021 İşkur Kursiyer Ücretleri Ne Kadar ?

Son zamanlar da oluşan vasıfsız işçiler problemi ve işyerlerinin buna mukabil iş vermek istememeleri büyük bir problem haline gelmişti. Yeni mezunların oldukça fazla olmaları ve onların çalışma alanlarına uygun yeterli iş alanı bulunmaması, çalışmak isteyip te yaşı geçkin ve iş becerisi bulunmayan kimseler için devlet kurumu işkur ve devlet organları bu duruma bir çözüm bulmak için adım attılar. Hem yeni mezunları iş hayatına katmak hem de çalışmak isteyipte eğitim durumundan kaybeden veya vasıfsız olanlar için çeşitli kurs programları açıldı. İşyerlerinin açtığı iş yeterlilik kursları ve geleneksel kurslar (el sanatları , okuma yazma , spor ve diğer..) alanların da kurslar açıldı ve halkın buna katılımı gerçekleştirildi. Böylece hem iş arayanlar hem de işverenlere destek olunmuş toplumun diğer kısmı iş hayatına kazandırılmıştır. İşbaşı eğitim kurslarından bağımsız olan kurslar istihdam garantili ve özel politika olarak kesimlere ayrılmış ücretler de bu şekilde değişkenlik göstermişlerdir. İşte işkur’un kurs ücretleri.

  •  Öğrenciler için 30₺
  • Öğrenci olmayıp işsizlik maaşı alanlar icin 38 ₺
  • Öğrenci olmayıp işsizlik ödeneği alamayanlar için işbaşı eğitim kursları 84 mesleki eğitim kursları 40₺ vermektedir
  • 2-5 yaş arası çocuğu olan anneler ise 400 ₺ kres parası almaktadır anca bunu sadece 1 çocuğunuz için alabilirsiniz

Bu programa katılmak isteyenler 15 yaşından büyük olup emekli olmamalıdır.

 İşkur bu kurslar icin ise belli şartlar düzenlemiştir bu şartlar,

  • Kurs süresince Mazeretli izin alınmalı
  • Kurs yarıda bırakılıp tamamlanmazsa 2 yıl işkur kurslarına katılım yasaklanmıştır.
  • İşkur’un bu kursları 3-6 ay sürer ve bu kursları tamamladıktan sonra 12 ay boyunca başka bir işkur kursuna katılamazsınız.

Meslek kursları işbaşı eğitim kurslarından farklı olarak kişiye el becerisi ve yetenek kazandırma amaçlı kurulmuştur. İşbaşı eğitim kurslari işverenin direkt olarak açtığı bir kurs olup istihdam garantilidir. İşbaşı kursların da girmek istediğiniz iş yerinin örneğin; tekstil- makinacılık öğrenmiş olursunuz. Veya son zamanlarda artan bilişim istihdamı amaçlı robot,bulut ve yazılım teknolojileri alanında eğitim almış olursunuz. Bu programın ücretleri istihdam garantili olduğu için biraz daha yüksektir. Mesleki eğitim kursları ise mesela nakış işlemek istiyorsunuz bunun için kurs alıp gerekli iş alanlarına atılım yapabilirsiniz. Geleneksel kurslar da ise türk el sanatları dalında belli bir kısa süre öğrenmek istediğiniz el sanatının becerisini kazanmış olursunuz. Mesleki eğitim kurslarının çoğu özel politika kapsamındadır. Bazıları hariç ise istihdam sağlayabilir. Bu kurslarda kursiyer olduğunuz takdirde sgk primleriniz de eksiksiz olarak ödenir. İşsizlik ödeneğiniz ise bir aksamaya uğramaz. Bu programlara katılan işyerleri ise kursiyerlerini kurs vermeksizin iş sahasın da aktif olarak çalıştırdığı takdirde cezai işlem uygulanır. Her kursiyer işkur garantörlüğü altında olduğu için aşağılama veya kötü söze maruz kaldığınız zaman hemen işkur’a bildiriniz. Bu kurslara katılanlar genel itibariyle ücretlerini kesintisiz almış olup herhangi bir negatif yorumda bulunmamışlardır.

ilginizi çekebilir

2021 PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği Sorgulama İşlemleri

Süt Parasından Yararlanma Şartları Nelerdir? 4B kapsamındaki çalışanlar, SSK’lı sayılmaları nedeniyle süt parası ödeneğinden yararlanabilirler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir