İşkur İş Arama Durumu Aktif Yapma Yöntemi

İşkur iş bulmak isteyenlerin kayıt olabileceği bir sitedir. Türkiye İş Bulma Kurumu‘ nun resmi sitesi olan bu sayfadaki iş ilanlarını görmek için bir profil oluşturmanız gerekiyor. Kendinize bir kullanıcı adı ve gizyazı belirleyerek iş arayan girişi bölümünden sayfaya giriş yapmalısınız. Yalnız kayıt olmanız durumunda nerede ise size bir danışman atanmadığı için iş arama durumunuz eylemsiz olarak gözükecektir. Sizler için iş arama durumunun iyi mi etken yapabileceğini araştırdık.

İşkur’ a Iyi mi Kayıt Olunur?

İşkur’ daki mevcut iş ilanlarını görmek için sisteme kayıtlı olmanız gerekmektedir. Üye olma işlemi oldukca basittir. Sizden kişisel bilgilerinizi ve size hususi hazırlanan güvenlik kodunu girmenizi isterler. Sizden istenen bilgileri ilgili alanlara doldurmanız koşulu ile üye olabilirsiniz.

işkur-kayıt

İşkur üyelik sayfası

Kuruma kayıt olmadan ilkin üyelik sözleşmesini iyi okumanız ve sonrasında kabul etmeniz gerekiyor. Sisteme kayıt olurken yazacağınız bilgilerin doğru olması gerekiyor. Bu bilgilerin yanlış çıkması durumunda kurum tarafınca hiçbir mes’uliyet kabul edilmiyor. Kayıt olduktan sonrasında sistem sizi yazışma bilgileriniz vasıtası ile bilgilendiriyor. Sisteme girerken bir gizyazı belirleniyor. Yalnız bu şifreyi unutmamak adına bir yere not ediniz. Uygun işe yerleşmek adına yazdığınız bilgiler oldukca mühimdir. Yukarıdaki bilgileri doldurduktan sonrasında ileri butonuna basarak sonraki sayfaya geçiniz. Bu sayfada da adres bilgilerinizin girilmesi isteniyor.

Kuruma web üstünden ya da fiziki olarak kayıt yaptırmak isteyenlerin şu şartları taşıması gerekiyor;

 1. İş arayan adamların askerlik ile ilişikliklerinin olmaması
 2. 14 yaşını tamamlamış olmak
 3. Bilgileri doğru beyan etmek şeklinde şartlar aranmaktadır.

Engellilerin kuruma kaydı;

 • Engellilik durumunun minimum %40 olması gerekmektedir.
 • Esenlik kurulu raporunu kuruma sunmalıdır.
 • Esenlik raporunda herhangi bir çalışamaz ibaresi var ise engellinin İşkur’a kaydı yapılamaz.
 • Bu durumu belirtmeyen engellilerin işlemleri ötekiler şeklinde yapılacaktır.

İş ilanlarına müracaat yapmak için ise durumunuzun etken olması ve size bir danışman atanmış olması gerekiyor.

işkur

İş ve meslek danışmanları aracılığı ile meslek seçimlerinizi yapabilirsiniz.

İşkur’da İş Iyi mi Aranır?

İş ilanları kısmından mevcut iş ilanlarını görüntülemek mümkündür. İş ilanları formuna bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Arama yapmak için mevcut şirket adını, iş aradığınız il ve ilçeyi, hangi sektörde arama yaptığınızı yazmanız gerekiyor. Bu alanları doldurmanız size uygun işin olmasına destek olacaktır. Organik olarak İşkur İl Müdürlükleri aracılığı ile de kayıt olmak ve iş başvurusunda bulunmak mümkündür. Size uygun işlerin dökümanı çıkarılır ve bu iş yerlerine giderek görüşme yapmanız istenir.

Danışman Atanması

Hususi kurumlarda iş aranmasının engellenmesi ve bu faaliyetlerin devlet eli ile yürütülmesi amacı ile Türkiye İş Kurumu kurulmuştur. Bu bağlamda iş ve meslek danışmanlığı isminde bir meslek geliştirilmiş oldu. Bu mesleğin kurumda yürüttüğü faaliyetler;

 • İş verenler ile görüşme
 • Terhis olacak askerler için iş arama
 • Özgeçmiş halletmeye destek olma
 • Uzun süredir çalışmayan ya da ilk kez çalışacak olanlara lüzumlu eğitimleri verme
 • Meslek ve teknik liselilerin istihdamına destek olma
 • Meslek seçiminde tereddüt yaşayan gençlere seçim yapmaları mevzusunda destek olma ve yönlendirme
 • İş veren ile iş arayanı buluşturma
 • Çalışacak olanların kabiliyetlerini keşfetmelerini sağlamaktır.

Danışmanlık hizmeti almak için kuruma bireysel ya da grup olarak başvurmak gerekmektedir. Ek olarak meslek data merkezlerinden lüzumlu desteklerin alınması için de müracaat yapılabilir. Bu hizmetten eğitim gören öğrenciler, veliler ve okul idarecileri de faydalanabilir. Mesleği olup da bu mevzuda kendini geliştirmek isteyenler, meslek değişiminde bulunmak isteyenler, meslek seçme mevzusunda kararsızlık yaşayanlar, mesleki mevzularda data almak isteyen her insana bu olanak sunulmaktadır. Bu bağlamda bireysel olarak görüşülebileceği şeklinde okullara giderek öğrencilere seminerler de verilmektedir. Başvuruyu rehber öğretmenler de yapabilmektedir. Seminerlerde öğrencilere ya da meslek seçmek isteyenleri ilk olarak kendilerini tanımaları ve doğru mesleği seçmeleri mevzusunda telkinlerde bulunulur. Meslek tanıtımları yapılır. Sonradan mesleğini değişim yapmak isteyenler de bu mevzuda data almak için başvuruda bulunulur. Özgeçmiş hazırlama teknikleri, doğru işin tespiti, iş başvurusunun iyi mi yapılacağı şeklinde mevzularda eğitim verilmektedir. Ek olarak kurumun verdiği pek oldukca eğitim de mevcuttur.

iş-arayan-girişi

Daha ilkin bir üyeliğiniz var ise iş arayan girişi üstünden sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Eğer üye değilseniz üye olmalısınız. Şu sebeple müracaat şartı sistemin kullanıcısı olmaktır.

İş Arama Durumunu Etken Yapma

Kuruma web üstünden kayıt olduktan sonrasında kullanıcı hesabını etken olarak kullanabilmek için giriş yapmak gerekmektedir. Bu aşamada bir süre aşımı süresi belirlenmiştir. Sisteme 2 yıl doğrusu 24 ay hiçbir surette giriş yapmazsanız durumunuz eylemsiz olacaktır. Doğrusu burada esas alınan nokta site üstünden son olarak ne süre herhangi bir işlem yaptığınızdır. Şifrelerini hatırlayanlar sisteme giriş yaparak eylemsiz olan durumlarını etken hale getirebilir ve iş aramaya devam edebilirler. Organik olarak bu işlem için ilk olarak kendinize bir profil oluşturmanız gerekiyor. Kişisel bilgilerinizi, eğitim bilgilerinizi, yabancı dil, geçişlik, yeterlik şeklinde alanların doldurulması gerekiyor. Bu işlem yapıldıktan sonrasında iş arama durumunu görüntüleyebilir ve etken hale getirebilirsiniz. Sistemde kaydınız yoksa aslına bakarsanız hiçbir şekilde kurum portalı üstünde gösterilen ilanlara müracaat yapamazsınız. Kendiniz sistem üstünden iş arama durumunuzu etken hale getiremiyorsanız İş Kurumu İl Müdürlükleri‘ ne müracaat ederek durumunuzun etken hale gelmesini talep edebilirsiniz.

Kuruma şahsen giderek iş ve meslek danışmanları ile görüşebilir, kuruma telefon edebilir, faks ya da e- mail gönderebilirsiniz. Müracaat sonrası durumunuzun etken olup olmadığını gene kurum portalı aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Eğer kaydınız etken hale getirilmediyse ya da aslına bakarsanız etken değilse iş arayan sıfatında olmaz ve herhangi bir başvuruda bulunamazsınız.

Aşağıdaki adımları izleyerek kaydınızı etken hale getirebilirsiniz.

işkur-iş-arama-aktif

İşkur’ da iş başvurusunda bulunmak için iş arama durumunuzu etken yapmanız gerekiyor.

Ilk olarak kaydın etken hale getirilmesi için kullanıcı profilinde yer edinen bilgilerin eksiksiz bir halde doldurulması gerekiyor. Aslına bakarsan tam olarak bu formu doldurmadığınızda tamamlanmamış bilgilerin oranı görüntülenmektedir. İş aramak yerine iş oluşturmayı düşündünüz mü? Devlet destekli iş kurun, kazanmaya derhal başlayın!

Sisteme daha ilkin kayıt olmuş ve yalnızca durumunuzu etken hale getirmek istiyorsanız tıklayın. Yalnız üye değilseniz istenen bilgileri doldurmalı ve kendinize bir kullanıcı profili oluşturarak üye olmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonrasında özgeçmiş kısmına eksiksiz ve yanlışsız olarak tüm bilgilerinizi giriniz. Bu formlar birkaç sayfadan oluşmaktadır. Her data alanının sayfası ayrıdır. Bu sebeple yapmanız gereksinim duyulan ilerle butonuna tıklayarak bilgilerinizin sayfaya kaydedilmesini sağlamaktır.

İş başvurularında esas alınan kriter adres bilgisidir. İkametgah adresiniz ile iş aradığınız adresin uyuşması gerekmektedir. Bundan dolayı bu bilgileri de doğru bir halde girmelisiniz. İkametgah adresiniz yaşadığınız yer değil de değişik bir yeri gösteriyorsa muhtemelen bu aşamada mesele yaşayacaksınız. Bu bilgileri doldurduğunuz esnada doluluk oranı %100 görünüyorsa aslına bakarsanız iş arama durumunuz etken olarak görünecektir.

https://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx

İstenen bilgileri doldurarak ileri butonuna basınız.

Bu işlemden sonrasında ilanları görüntüleyebilir ve etken olarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer iş ilanında yer edinen şartları taşıyor iseniz bu alana tik atarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ek olarak kendinizi ifade etmek adına ön yazı ekleyebilir, burada iş ile bağlantılı olacak şekilde haiz olduğunuz herhangi bir belge var ise, bu belgeleri ekleyebilirsiniz. Ön yazı iş başvurularında dikkate alınan bir durumdur. Bu alanda kendinizi, kendi cümleleriniz ile ifade edebilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonrasında başvur butonuna tıklayarak rahatça müracaat yapabilirsiniz. Ek olarak iş bulma sıkıntısı yaşıyorsanız İşkur’ un verdiği işsizlik ödeneğine de başvurabilirsiniz.

İşkur’ a herhangi bir kaydınız yoksa, uzun süredir işsizseniz ya da ilk kez çalışacak biriyseniz kuruma kayıt olmanız gerekiyor. Bilgilerinizi eksiksiz doldurarak durumunuzu etken hale getirebilirsiniz. Aslına bakarsan bir hesabınız var ve uzun süredir giriş yapmıyorsanız bu hesabı web üstünden etken hale getirebilirsiniz. Kendiniz halledemiyorsanız kurum yetkilileri ile görüşün.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Ne Zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir