İş Kuran 18-29 Yaş Gençlere 75.000 TL. Devlet Desteği

İşini oluşturmak isteyen 18 ve 29 yaş içinde olan gençlere yönelik olarak yeni bir destek planı oluşturuldu. 29 yaş altı gençlere vergi muafiyeti uygulanacak. Genç girişimcilerin vergi istisnasından lüzumlu şartları taşıyanlar yararlanabilecek. Genç girişimci istisnai başvurusu yapıldıktan sonrasında işini kuran gençlere 3 yıl vergi istisnası yapılacaktır. Ek olarak 10 bin 592 TL prim desteği de sağlanacak. Detaylar haberimizde.

İş Kuran Gençlere Devletten Destek

Vatanımızda mevcud işsizlik probleminden dolayı gençler istihdam sıkıntısı yaşıyor. Bir tek kendilerine iş alını açılması ve gençlerin girişimciliğe teşvik edilmesi adına bazı kurum ve kuruluşlar tarafınca destek veriliyor. Bilinmiş olduğu şeklinde bilhassa KOSGEB işini oluşturmak isteyen gençlere yönelik olarak çeşitli tutarlarda affetme ve faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Meydana getirilen açıklama üstünde gençler tarafınca devlet tarafınca gençlere yönelik olarak ne şeklinde desteklerin verileceği merak edilmektedir. Gençlerin, işlerini kurarak fiziki olarak faaliyete başlamalarının arkasından 3 vergi periyodu içinde kazandıkları tutarların 75 bin TL’ lik kısmı vergiden kaide dışı olacaktır. Meydana getirilen düzenleme ile gençlere yönelik olarak sağlanan destek elbet ki bunla sınırı olan değildir. Ek olarak 18 – 29 yaş içinde işlerini kuran gençlere sigorta prim teşviği de verilecektir. Sigorta prim teşviği olarak verilecek meblağ ise 1 yılda 10 bin 592 TL olacaktır.

İş Kuran Gençlere Devletten Teşvik

İş kuran gençlere devletten destek geliyor.

Düzenlemeler aşağıdaki gibidir;

 • 3 vergi periyodu içinde kazanılan tutarın 75 bin TL’lik kısmı vergiden muaf olacaktır.
 • Sigorta prim teşviği verilecek.
 • İlk kez sigortalı olanların tescil tarihleri dikkate alınarak 1 yıl süre prim teşviği verilecektir.
 • Prim desteği tutarı aylık 882,65 TL, senelik ise 10 bin 591 lira 80 krş olacaktır.

Bu teşviklerden yararlanmak için belirli şartlara haiz olmak gerekmektedir. Şartlara haiz olanlar ise genç girişimci kazanç kaide dışı belgesi alarak teşviklerden yararlanabilecektir.

Prim Desteği ve Vergi Muafiyetinden Kimler Yararlanacak?

75 bin TL’ ye kadar olan tutardan vergi muafiyeti olması ve verilecek olan sigorta prim desteğinden yararlanmak için aşağıdaki şartlara haiz olunması gerekmektedir.

 • Mükellefiyet başlangıç tarihinden itibaren 18 yaşından büyük olmak
 • 29 yaşını tamamlamamış olmak
 • İşe başladığı zamanı kanuni olarak bildirmiş olan
 • İşletmeyi kendi namına kuran (derhal sonrasında belirli oranlarda ortak olmamak)
 • İşletmenin 3. aşama kan bağına kadar olan akrabaların herhangi birinden devralınmamış olması (ölüm sebebi ile devir haricinde)
 • Ortaklar var ise bunların da 29 yaşını doldurmamış olması
 • Teşvik alacak kişinin işini kendisi yönetim etmesi ve işinde emek vermesi
 • Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası Belgesi almak gerekiyor.
Prim Desteği ve Vergi Muafiyetinden Kimler Yararlanacak?

Prim Desteği ve Vergi Muafiyetinden Kimler Yararlanacak?

Ek olarak kaide dışı kapsamında 75 bin TL kazanç elde edilmemişse ya da elde edilmiş kazanç bu tutarların altında ise senelik bildiri verilmektedir. Basit usul esnafın ödediği vergileri inceleyerek düşülebilecek kalemler hakkında data alabilirsiniz.

Devlet Hangi Sektörlere Destek Veriyor?

18 ile 29 yaş içinde gençlerin verilen teşvik ve desteklerden yararlanması için aşağıdaki sektörlerde etkinlik göstermesi gerekmektedir.

 • Ofis yönetimi, iş destek ve ofis destek faaliyetleri
 • Gıda mamulleri imalatı
 • İçecek imalatı
 • Tur operatörü, seyahat acentesi ve rezervasyon hizmetleri
 • Konaklama hizmetleri
 • Giyim imalatı
 • Bilimsel AR-GE faaliyetleri
 • Ana metal sanayisi
Devlet Hangi Sektörlere Destek Veriyor?

Devletin destek verdiği sektörlerden bir tanesi de ana metal sanayidir.

 • Bina inşaatı
 • Bilgisayar programcılığı ve teknik servis
 • Kağıt ve kağıt mamulleri imalatı
 • Toptan ve perakende tecim faaliyetleri
 • Hususi inşaat faaliyetleri
 • Kimyasal ve kimyevi ürün üretimi
 • Suyun toplanması, dağıtılması, arıtılması şeklinde faaliyetler
 • Optik, elektronik ve bilgisayar imalatı
 • Makine ve ekipman imalat ve kurulumu şeklinde faaliyetlerde bulunan ve şartları elde eden gençlere devlet tarafınca vergi istisnası ve prim desteği sağlanacaktır.

Kurumdan market açma hibesi alarak da işinizi kurabilirsiniz. Vergi muafiyeti ve prim desteği verilmese de yatırım yapacağınız tutarı bu şekilde elde edebilirsiniz.

Teşvik ve Destek Hesaplama

2020 senesinde A ve B işletmeleri üstünden vergi istisnası hesaplaması yapalım. A işletmesi bir şirket olsun. B işletmesi için genç girişimci teşvikleri ile kurulmuş olsun. Genç girişimci olmayan 26 bin 650 TL gelir vergisi ödeyecektir. Bir tek teşvik ve destek alan genç girişimcinin ödeyeceği toplam vergi tutarı 4 bin 350 TL’dir.

26.650 – 4.350 = 22 bin 300 TL ‘ lik vergi muafiyeti söz mevzusudur. Girişimcinin cebine 22 bin TL kalır.

Verilecek olan prim desteği toplam tutarı ise 1 senelik 10 bin 592 TL’dir. / 12 = 882, 65 TL aylık prim desteği verilecektir.

Teşvik ve Destek Hesaplama

Vergi muafiyeti ve prim desteği hesaplama

Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası Belgesi

Gelir Vergisi Kanunu kapsamında mükerrer 20. madde kapsamında vergi istisnası yapılacağı aşağıdaki şekilde belirtilmiştir;

“Ticari, zirai yada mesleki faaliyeti sebebiyle adlarına ilk kez gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç zamanı itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam yükümlü gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme periyodu süresince elde ettikleri bu kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, lüzumlu şartların sağlanması dahilinde gelir vergisinden müstesnadır.”

Bu sebeple, düzenlemeden yararlanmak için Vergi Daireleri’ne  giderek müracaatta bulunmanıza gerek kalmamıştır. Şartları elde eden çoğumuz kanun kapsamında 75 bin TL’ye kadar olan kazançları için 3 vergilendirme döneminde vergiden kaide dışı tutulmaktadır. Yalnız Genç Girişimci Kazanç İstisna Belgesi almak için vergi dairelerine gitmek gerekiyor. Fazladan yapılması gereksinim duyulan herhangi bir işlem söz mevzusu değil.

Genç Girişimci İstisna Başvurusu

Genç girişimcilerin bu desteklerden yararlanmak için işinin başlangıcında olmasını, işini kendisinin sevk ve yönetim etmesi gerekiyor. Askerlik, tutukluluk, hastalık şeklinde mecburi durumlar da teşvikten yararlanacaktır. İşlerinin patronu olan gençlerin yanlarında kalfa, çırak ya da destek çalıştırmaları mümkün olmaktadır. Eğer işletme ortaksa, tüm ortakların yukarıda bahsettiğimiz şartlara haiz olmaları gerekecektir. Örneğin tüm ortakların 18 yaş ile 29 yaş içinde olması gerekiyor. 3 ortaklı bir işyerinden birinci ve ikinci ortağın 32, diğeri ortağın 29 yaşlarında olması durumunda ne yazık ki istisnadan ve prim desteğinden müracaat yapmak mümkün değildir.

Faaliyeti duran ya da mevcut faaliyeti devam ettirmek adına işletmeyi devralan gençler de verilen desteklerden yararlanabilecektir. Eş ya da 3. dereceye kadar olan yakınlardan devralınan işletmelerin ise desteklenmesi mümkün olmayacaktır. Mesleki faaliyetlerine geçerli bir niçin haricinde ara verenlerin de vergi istisnası ve prim desteği alması mümkün değildir. Vergiden kaide dışı olmak için vergi dairelerine giderek kaide dışı belgesi almak gerekiyor.

Kosgeb halı yıkama desteği de veriyor. Bağlantıdan iş planı örneklerini inceleyerek işinizi kurabilirsiniz.

Gençler Kendi İşinin Patronu Oluyor

KOSGEB genç girişimcilere çeşitli mevzularda affetme ve faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Verilen bu hibelerden yararlanmak için ilk olarak KOSGEB’in 32 saatten oluşan uygulamalı girişimcilik eğitimi isminde olan kurslarına katılmak gerekmektedir. Derhal sonrasında kosgeb veri tabanına kaydolmanız ve projeniz ile başvurmanız gerekiyor. Eğer hazırlamış olduğunuz proje desteklenmeye uygun görülüyor ise, bu durumda verilen desteklerden yararlanabilirsiniz. Güzel bir proje ile başvurduysanız, dört gözle beklenen tüm soruların cevapları bu iş planında yer alıyorsa bu durumda affetme alma ihtimaliniz de bir o denli yüksek anlama gelir.

Gençler kendi işlerinin patronu oluyor.

Gençler kendi işlerinin patronu oluyor.

Genel olarak üretim projelerine destek verilmektedir. Kurumun desteklediği sektörler nace kodları isminde olan kodlar ile belirlenmiştir. Verilen desteğin boşa gitmemesi adına, girişimcilerin işe başlamadan evvel ciddi manada sektör araştırması yapması gerekmektedir. Affetme ve kredi yardımı ile iş yeri açan gençlere yönelik olarak bir de istihdam desteği verilmektedir. Vatanımızda kurslara katılarak destek alan sektörlerin başlangıcında tuhafiye, kuaför, terzi, kasap, mobilya imalatı, pastacılık, börekçi ve reklamcılık gelmektedir. Yüksek teknoloji üretimi mevzusunda da kurum tarafınca 100 bin TL’den 300 bin TL’ ye kadar verilen affetme desteği söz mevzusudur.

1-3 içinde çalışan sayısına haiz olan iş yerlerine bu sayılara ek olarak bir de 18-25 yaş içinde gençlere istihdam alanı açılması amacı ile istihdam desteği verilmektedir. Bu kişilerin primleri 1 ay işveren, 1 ay da devlet tarafınca ödenmektedir. 18 ve 25 yaş arası gençler ile engelliler bu olanaktan 18 ay süresince istifade edebilmektedir. Teşviklerin devam etme zamanı ise 31 Aralık 2020 olarak belirlenmiştir. Asgari tutara 100 TL. de gömü yardımı verilmektedir.

Lüzumlu şartları taşıyanlar vergi dairelerine giderek kaide dışı belgelerini alabilirler. 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

ilginizi çekebilir

Teknosa Personel Alımı (Başvuru ve Şartlar)

Teknosa personel alımı ile beraber Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarından bir tanesinde kariyere haiz olabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir