İş Adamı Olmak İçin Hangi Bölümler Okunmalıdır? (İdari Bilimler Fakültesi)

Nerede ise her insanoğlunun hayalidir iyi bir iş adamı olmak. Bunun için oldukca çalışıp iyi bir eğitim almak, ilgili okul ve bölümlerde okumak gerekmektedir. Kişi küçük yaşlarda adım atar hayal kurmaya. Gelecekte büyük adam olacağım demeye. İşte tam da bu  süreçte adım atar aslen her şey. Büyük adam olabilmek için kati ve kendinden güvenli olmanız, kendinize güvenmeniz gerekir. Başarmak için oldukca çalışmak gerekir.  Peki İş Adamı Olmak İçin Hangi Bölümler Okunmalıdır?

İş adamı olabilmek için bir oldukca bölüm alternatifi vardır. Ilk olarak hangi sektörde iş yapmak istediğinizden güvenli olmanız gerekir. Çalışmak istediğiniz sektöre nazaran üniversite de bölüm seçmeniz sizin için  oldukca daha iyi olacaktır. Eğitim aldığınız bölüm üzerine bir sektörde iş adamı olursanız daha bilgili olmuş olmuş olursunuz. Bu da sizin doğru kararlar vermenizi ve sağlam adımlar atmanızı sağlar.

İş adamı olmak için hangi bölümler okunmalıdır?

İş Adamı Olmak İsteyenler İçin Bölümler

 • İktisat Kısmı
 • İşletme Kısmı
 • Hukuk Kısmı
 • İnşaat Mühendisliği
 • Bankacılık ve Finansman Kısmı
 • Ekonomi
 • Makine Mühendisliği Kısmı
 • Kimya kısmı
 • Tayyare Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği Kısmı
 • Uluslar Arası İlişkiler
 • Elektronik Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • İktisadi ve Ticari Bilimler
 • Mimarlık

Bu ve bunlar benzer şekilde bölümleri tercih ederek iş adamı olma yolunda adım atabilirsiniz. Organik olarak bu bölümleri okuyan çoğumuz iş adamı olacak diye bir şey yok. Başarıya ulaşmış bir öğrenci olmak ve okulu sıkıntısız bitirmiş olmak gerekir. Sonrasında kendinizi geliştirmeniz kariyer basamaklarını yavaş yavaş çıkmanızı elde edecektir. Ek olarak hangi alanda iş adamı olmak istiyorsanız o kısmı seçmeniz gerekir.

Meşhur İş Adamlarının Okumuş olduğu Bölümler

Arzuhan Doğan Yalçındağ

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden  mezun olmuştur. Ustalaşmış olarak iş hayatına 1990 senesinde Milpa bünyesinde, Alman bir firmayla Mail Order adlı şirketi kurarak adım atmıştır ve bu şirkette yöneticilik yapmıştır. Daha sonraki yıllarda ise Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. Ek olarak TÜSİAD’ın tarihindeki ilk hanım başkandır.

Cem Boyner

Yönetim kurulu başkanı olan Cem Boyner, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmuştur. Boyner mağazalar zincirinin sahibidir. Ek olarak şu anda önemli markaların yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

Ferit Şahenk

Doğuş grubunda yönetim kurulu başkanı olan Şahenk, Pazarlama ve İnsan Kaynakları mezunudur. Derhal sonrasında ise yüksek eğitim sonrasında Harward Üniversitesi’nin Owner President yönetici programıyla tamamlamıştır. Şahenk, şu anda Güvence Bankası yönetim kurulu başkanı ve Doğuş Tüm ortaklık yönetim kurulu başkanıdır.

Ali Koç

ABD Texas’da Rice Üniversitesi Houston İşletme Fakültesini tamamlamıştır. 2009′ dan bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu üyesidir.

Erkut Soyak

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. İş hayatına Soyak inşaat ve tecim A.Ş. ‘de şantiye mühendisi olarak çalışmaya başladı. Sonrasında aynı şirket bünyesinde kendisini geliştirerek Yönetim Kurulu Başkanı olmayı başarmıştır.

Erkan Akdemir

Hacettepe üniversitesi Elektronik mühendisliği kısmı mezunudur. Mezun olduktan sonrasında Telekom alanında master yapmıştır. Çeşitli alanlarda vazife almıştır. 2009 yılından bu yana Avea CEO’su olarak vazife yapmaktadır.

Muharrem Yılmaz

Sütaş A.Ş’ nin yönetim kurulu başkanı olan Yılmaz, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İktisat alanında yüksek eğitim görmüştür.

Hayalleriniz hayatlarınızı belirleyebilir. Bu sebeple büyük hayaller kurarak, kurmuş olduğunuz hayallerin peşinden gitmenizi tavsiye ederiz. Unutmayalım ki adını vermediğimiz bir oldukca iş adamı hayata eksiden başlamış ve çıkmış olduğu yoluna emekleyerek devam etmiştir. Gelecekte büyük ve seçkin bir iş adamı olmak istiyorsanız eğer hayallerinizi büyük tutarak okumak istemiş olduğunuz alanda ilerlemenizi ve sabırlı olmanızı tavsiye ederiz. Üniversite hayatınızda seçmiş olduğunuz bölümlerde çıkmış olduğunuz bu yolda size büyük bir rehber olarak eşlik edecektir. Unutmayalım ki başarmak istemenin yarısıdır. Hayallerinizin peşinden sağlıklı adımlarla koşmanız dileği ile…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Paraf Esnaf Kart Başvurusu ve Avantajları

Paraf Esnaf Kart başvurusu ve avantajları.. Tüm sıkıntılı dönemlerinde esnaf ve KOBİ ‘lere desteğini gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir