İnşaata Başlama Kredisi ile Müteahhitliğe Adım Atın 2020

Yeni bir ev yapmak isteyen yurttaşlarımıza ve müteahhitlere bazı bankalar gerekseme, konut ve mortgage kredileri vermektedirler. Konut kredilerinde esas olan, evin minimum %70’inin bitmiş olması ve kat irtifakı çıkmış olması gerekiyor. Bu tespiti eksper isminde olan servisler yapmakta olup, yüzde yetmişi tamamlanmayan ve kat irtifakı tapusu olmayan evler için konut kredisi verilemiyor. İşte burada inşaata başlama kredisi paketleri öne çıkıyor. Mortgage kredileri de isminde olan destek sunar ve bireysel finansmanlar yardımıyla müteahhitler, peşin paraya gereksinimleri olduğunda bu kredilerden çekebilmekteler.

Müteahhit Kredileri Mortgage ve Konut Finansmanı

Mortgage kredisinin konut kredisinden en önemli farkı, vadelerinin uzun ve taksitlerinin düşük olmasıdır. Konut kredi faizleri sabitken, mortgage kredi faizleri değişken olabilmektedir. Konut kredilerinde evin tamamına kredi çekmek mümkün değil iken, en fazla %75 oranında kredi alınabiliyor iken, mortgage sisteminde evin tamamına kredi çekilebilir ve bankaların inisiyatifi ile inşaat durumunda ki evler için de kredi çekilebilir. Organik olarak bu durum bankanın peşinat oranını bireysel kredi ile desteklemesi ile mümkündür. Bu anlamda mortgage kredilerine bazı kesimler inşaata başlama kredisi adını vermektedirler.

Peşinatsız konut kredisinden de yararlanarak ev alabilirsiniz.

Müteahhit Konut Kredisi Kullanabilir mi?

Müteahhitlerin ev yapmaları için yüksek miktarlı kredi taleplerini KOBİ destekleri adı altında verilebilmektedir. Bilinmiş olduğu suretiyle ipotekli kredi tesisi isminde olan sistemde ikinci bir gayrimenkulün %75’ine kadar kredi desteği sağlandığından, müteahhit diğeri konutlarını ipotek ettirerek, rahatça yüksek miktarlarda kredi çekebilmektedir. Bunun haricinde Müteahhitlerin ticari KOBİ kredisi alma esasları bankacılık teamülleri ve mevzuatı çerçevesinde değerlendirilir. Herhangi bir bankanın müteahhitlere inşaat tamamlama, inşaata başlama yada tadilat kredisi verme hakları saklıdır.

30 yıl 360 ay vadeli konut kredisi  isminde içeriğimize de, göz atın. Eğer talebiniz uzun vadeli finansman ise 360 ay avantajından yararlanın.

Müteahhit olsun olmasın, bir evin satın alınmasında tamamımız, %75 oranında banka kredisi kullanabilir. Bu durum müteahhitler içinde aynıdır.

Ziraat Bankası; 120 ay vadeli olarak inşaat tamamlama kredisi vermektedir. En önemli şart ise binanın %70 oranında tamamlanmış olması gerekir. Kredi verilen eve ipotek tesis edilir.

Evin Ziraat'ten inşaat tamamlama kredisi

Ziraat Bankası inşaat tamamlama kredisi

Bu destek ek olarak evin Ziraatten projesi içinde de mevcuttur. Ziraat İnşaat Tamamlama Kredisi için tıklayın.

Halk Bankası İnşaata Destek Kredisi; Müteahhitlerden ev almak yerine kendi arsası üzerine ev inşa eden yurttaşlarımıza yöneliktir. 100.000 TL. için 120 ay vade yapılır ve aylık %1,05 faiz oranı ile kredi verilir. 500 TL. dosya harcanması ve 955 TL. diğeri harcamalar eğitim edilir. İnşaat halinde ki eve eksper gelir, %70’inin bittiğine karar verirse eve bir kıymet biçer ve bu değerin %80’ine kadar inşaat kredisi alınabilir.

Şekerbank Konut Tamamlama Kredileri; Şekerbank’ta kendi zevkine nazaran ev yapmak isteyen yurttaşlarımıza destek sağlamaktadır.

Şekerbank İnşaat Kredisi Şartları Görseli

Şekerbank İnşaat Kredisi Şartları Görseli

96 ay vadeli 100.00 Tl. kredi çekerseniz, aylık 1.822 TL. taksit ödersiniz. Şekerbank eksper değerinin yüzde 80′ ine kadar bu krediyi kullanabilirsiniz.

Müteahhitler içinde inşa ettikleri binaların %70 oranında tamamlanması durumunda, binanın eksper değerinin %75’i oranında kredi çekilebilmektedir. Bu bazı bankalar tarafınca tek daire bazında değerlendirilir. Ek olarak birde kentsel dönüşüm durumu var ki, Müteahhitler kentsel dönüşüm kredisi alabilir mi isminde içeriğimizi okuyarak, kentsel dönüşüm kredisi alıp alamadıklarını öğrenebilirsiniz. Ek olarak İş Bankası da konut tamamlama mevzusunda kredi veren bankalar içinde yer verilmiştir.

Müteahhit İnşaat Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

 • Ziraat,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • TEB,
 • Qnb Finansbank,
 • Şekerbank
 • Akbank,
 • Odeabank,
 • Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank Katılım bankaları
 • Qnb Finansbank konut geliştirme ve yenileme kredisi vermektedir. Vadeler 6 aydan 60 aya kadardır.

İnşaat Proje Kredisi Iyi mi Alınır?

İnşaatın başlaması esnasında inşaat mühendislerine çizdirilen projeler için belirli bir karşılık alınmaktadır. Proje olmadan inşaat başlamayacağı, temel atılamayacağı için ilk olarak bu karşılık alınmaktadır.

 • Zemin etüdü ve arazi raporlama,
 • Proje ve fenni mes’uliyet hizmeti,

benzer şekilde giderler eğitim edilmektedir. TMMOB kısaltmasıyla malum Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığınca belirlenen bu tutarlar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer. Her konut için ayrı bir sınıflama mevcuttur. İnşa ettiğiniz bina hani kategoriye giriyorsa, o denli proje bedeli alınır.

 • Çardaklar, 3 metreye kadar rahat ihata duvarları; m² 133 TL.
 • Cam örtülü seralar; 198 TL./m²
 • Ayaklı su depoları ve kuleler; 320 TL./m²
 • Mezbahalar, çocuk parkları; 419 TL./m²
 • Hangarlar; 502 TL./m²
 • Okul ve mahalle spor tesisleri, Soğuk hava depoları, AVM’ler 694 TL.
 • Gece kulübü, marina, spor tesisi, okul; 838 TL./m²
 • Aquapark, Poliklinik, Huzurevi; 882 TL./m²
 • Terminaller, Belediye Binaları; 1.021 TL./m²
 • Bakanlık binaları ve büyük kütüphaneler, konutlar; 1.135 TL./m²
 • Üniv. Kampüsleri; 1.425 TL./m²
 • Hastaneler, hava limanları; 1.764 TL./m²
 • Dinlence köyleri ve oteller; 2.023 TL./m²
 • Opera, tiyatro, zamanı yaratı restore; 2.383 TL./m²

KOSGEB İnşaat Destekleri

Kosgeb tarafınca F Nace kodu ile Bina inşaatı için destek sağlanmaktadır. Aşağıda ki görselde yer edinen nace kodları ile;

kosgeb inşaat desteği nace kodları listesi

KOSGEB inşaat desteği nace kodları sıralaması

destek başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için KOSGEB inşaat iş planı hazırlamalı ve projenizi KOSGEB’e kabul ettirmelisiniz. KOBİ’lerin müracaat yapabildikleri uygun destek programları dahilinde faizsiz kredi ve affetme imkanlarından yararlanabilirsiniz.

2020 yılına ilişik inşaat proje bedelleri averaj olarak bu tutardır. Detaylı informasyon için inşaat proje bedelleri linkini ziyaret etmelisiniz. Bu kapsama inşaat proje kredisi almak isteyen müteahhit tarafınca ilk olarak projesinin tutacağı bedelin tespiti şarttır. Örneğin 500 metre karelik bir alan için inşa etmiş olduğu konut hangi kategoriye giriyorsa, onun metre kare fiyatı ile çarparak, proje bedelini bulabilir. Bahse mevzu proje bedelleri bankalar tarafınca yalnız bireysel gerekseme kredileri ile kredilendirilirler. 100.000 TL. ihtiyaç kredisi veren bankalar müracaat yaparak, başlangıç için 48 ay vadeli 100 bin TL. inşaat kredisi ile müteahhitliğe adım atabilirsiniz. 2020 senesinde bu kredilerden yararlanarak ev sahibi olabilir ya da konutlarınızı tamamlayarak satışa sunabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

2020 Kanada Göçmenlik Şartları Neler? (Sınav, Eğitim, İşçi)

Kanada göçmenlik şartlarını 2020 güncel verilerine bakılırsa hazırladık. Kanada’ya çalışmak, eğitim, tecim şeklinde amaçlarla göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir