İdari Para Cezası Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu İşverenlere kimi zamanlarda idari para cezaları uygulamaktadırlar. Bu idari para cezalarını çoğu işveren ödemekte zorluklar yaşamaktadır. Bu makalemizde sizlere nedir bu idari para cezaları, nasıl ödenir, nerelerden ödemek gerekir? Gibi sorularınıza yanıt bulabileceğiniz yazımızı hazırladık. Bu konu hakkında faydalı bilgileri öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumanızda fayda vardır.

İdari Para Cezası Nedir?

4 A sigorta sistemi olarak adlandırılan ama halk arasında SSK Kapsamındaki sigortalılar olarak nitelendirilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu işverene çalıştırdığı sigortalı personeller için idari para cezası uygulamaktadır. SGK kurumu işverenlere bu idari para cezasını erken ödemeleri halinde %25 oranında indirim yapabilmektedir. Eğer ki cezanızın tarafınıza tebliğinden önce sizler bu parayı 15 gün içinde öderseniz bu indirimden yararlanabiliyorsunuz.

Sigortalının işe giriş bildirgesini veya işyeri tescili gibi belgeleri kuruma geç vermeniz halinde size verilen idari para cezası tutarını 15 gün içinde ödemeniz halinde %75 oranında sunulan indirimlerden faydalanabilirsiniz. İdari para cezasının erken ödenmesinde sunulan indirimlerin temelinde yatan amaç erken ödeme sistemini oturtmaktır.

İdari Para Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumunun işverenden aldığı idari para cezasını sorgulamak için İşveren sistemi ESGK- Dönem borcu sorgulama ekranından kolaylıkla dönem borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu sisteme E- bildirge şifrenizle ve kullanıcı adınızla giriş yapmanız gereklidir. Fakat SGK tebligat tarihini belirtmişse herhangi bir bankadan idari para cezası sorgulaması yapabilirsiniz.

İdari Para Cezaları Ödemeleri Nereden Yapılmaktadır?

İdari para cezası ödemelerinizi bankalardan da yapabiliyorsunuz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu bankaların ATM’lerinden yada internet bankacılığı uygulamasıyla para cezasını ödeyebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu bankalar şöyledir:

  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bank
  • Deniz Bank
  • Türkiye İş Bankası
  • TEB
  • Garanti Bankası
  • Yapı Ve Kredi Bankası

Tüm bu bankalardan idari para cezalarınızı ödeyebilirsiniz.

İdari Para Cezası Nasıl Ödenir?

İdari para cezaları SGK’nın anlaşmalı olduğu tüm bankalardan yada internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla ödenebiliyor. Fakat bu tutarı ödeyebilmeniz için SGK kurumunun adınıza tebliğ yapmış olması gereklidir. Aynı zamanda SGK kurumunun sisteminde de bu borcun işlenmiş olması gerekmektedir. Aksi taktirde böyle bir borç sistemde görünmeyecek ve borcunuzu haliyle ödeyemezsiniz. Ödeme sistemleri genellikle her bankada aynı şekilde olmaktadır.

İdari para cezalarını ödeme menüleri aşağı yukarı aynı şekildedir. İşveren idari para cezasını ödemek için 26 haneli olan tescilli işyeri sicil numarası kullanılmaktadır. Bu sicil numarasıyla bankanın ATM’sinden kolaylıkla işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İdari Para Cezaları Ödenmezse Ne Olur?

İdari para cezasına uğradıysanız eğer size tebliğ edilen tarihten 15 gün içerisinde ödemeyi ilgili bankalardan yapmanız halinde belirli oranlarda indirimden yararlanabiliyorsunuz. Fakat 15 günlük süre haricinde ileri ki zamanlarda da ödenmezse SGK adınıza icra takibi başlatacaktır.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir