İcra Takibinde Alt Sınır Nedir Var Mıdır?

İcra, her kişi için zor bir durumdur. Bazen işler yolunda gitmeyebilir ve biriken borçları ödeyemez hale gelebiliriz. Bu durumda kredi aldığımız banka, borcunun ödemediğimiz elektrik faturası için elektrik dağıtıcı firma, kredi kartı borcunu ödeyemediğimizde yine bankalar icra takibi başlatabilir. Bir borcun icraya düşmesi için belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Borcunuzu geciktirdiğinizin ertesi günü icraya verilmezsiniz. Bankalar bu durumlarda size gecikme faizi uygular. Hatta borcunu günü gününe ödeyen müşterileri banka çok sevmez. Çünkü geciken her gün için müşteriden bir gecikme faizi alınır. Bu nedenle kısa süreli gecikmeler bankalar tarafından çok sorun edilmez. Tabi ki bu sürenin uzunluğu çok önemlidir. Süre uzadıkça artan gecikme faizi geliri ile yapılan ödemelerden banka daha karlı çıkmaktadır. Bu süre her bir ay geçtiğinde bankalardan gecikmenizle ilgili aranacaksınızdır. Bu durumda daha fazla beklemeyecek olan banka, borçlarınız için icra takibi başlatacaktır. Borcunu geciktirenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri ise ”İcra takibinde alt sınır var mıdır?” sorusudur. Bazen borç çok küçük bir miktar olabilir. Bazen ödenemediğinden değil, unutulduğundan da bazı borçlar icra takibine düşer. İcra takibinde alt tutar Yargıtay’ın 2015 yılında vermiş olduğu içtihate göre belirlenmiştir. Bir borcun icra takibine düşmesi için en az 3.300 tl olması gerekir. Bu tutarın altındaki borçlar için öncelikle Tüketici Hakem Heyeti’nin inceleyip, karar vermesi gerekir. Karara göre bu tutar altındaki borçlar için de icra takibi yapılabilir. İcra takibinde alt sırının Yargıtay içtihati ile belirlenmiş olması bu tutarın bir kesinlik kazanmadığını gösterir. Yargıtay içtihatleri birleştirme kararı olmadıkça kesin bir anlam taşımazlar. Bu durumdan dolayı ”İcra takibinde alt sınır var mıdır?” Sorusunun cevabı değişmektedir. Tutar ne olursa olsun, ortada bir borç varsa icra takibi başlatılacaktır. İcra takibine düşmeyeceğinizi düşünerek küçük görünen borçlarınızı ödememeniz, bir anda icra takibi kağıdınızın elinize gelmesi ile sonuçlanabilir. Bu kötü sonuçlarla karşılaşmamak için gecikme faizi ile de olsa borçlarınızı ara ara ödemeniz, icra takibine düşme sürenizi uzatacaktır.

İcra Takibi Nasıl Olur?

İcra takibi başlatmak için bir şart aranmaz. Alacağı olan bir kişi ya da kurum, icra dairesine başvurarak borçlu için icra takibi başlatabilir. İcra takibi başlatma dilekçesi ile icra takibi süreci başlar. Bu dilekçede alacak miktarı, alacağa işletilecek faiz oranı ve takip dayanağı olan belge ile dilekçe hazırlanır. Takip talebinden sonra İcra Müdürlüğü, ödeme ya da icra emrini borçluya tebliğ eder. Borçlu icra takibine kanıtları ile birlikte 7 gün içinde itiraz etmezse, takip talebi kesinleşir. Alacak talebinin uygun olduğuna karar veren İcra Dairesi ödeme emrini borçluya tebliğ eder. Ödeme emrinin borçluya tebliğ edilmesi ile birlikte borçlu, 3 gün içinde ödemeyi yapmak zorundadır. ”İcra takibinde alt sınır var mıdır?” Sorununun cevabı daha önce belirttiğimiz gibi bir sınır olmadığıdır. İcra takibi kısa sürede ödemenin alınması ile biten, kısa bir süreçtir. Bu nedenle küçük ya da büyük tüm borçların icraya takibine düşeceğini bilerek hareket etmek, her borçlu için önemli bir konudur.

İcra Takibinde Ödeme Emrine İtiraz Nasıl Yapılır?

İcra takibine borçlu tarafından itiraz edilebilir. Bu itirazın bir süresi vardır. İcra takibinin yanlış yerde açıldığını belirterek, itiraz talebinde bulunmak için 7 gün süre vardır. Bu 7 günlük süre ödeme emrinin, borçluya tebliğ edilmesi ile başlar. İcra takibinde, borçlunun yerleşim yerdeki İcra Dairesi tam yetkilidir. Ayrıca 7 gün içinde borcun tamamına ya da bir kısmına da itiraz edilebilir. Eğer bir senet ya da imzalı herhangi bir borcun altındaki imzanın sizin olmadığına da itiraz edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir