Hint Keneviri Tohumu Ne Kadar? Satın Alan Firmalar Var mı?

Son günlerin en çarpıcı mevzularından bir tanesi kenevir üretimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çiftçilerimiz tarafınca kenevir tohumunun yasak olup olmadığı merak etmektedir. Hasat sonrası kenevir satın alan pek oldukça şirket bulunmaktadır. Devletimizde 19 ilde kenevir yasağının kalkması ile birlikte yetiştiriciliğin karlı olup olmadığı merak edilmektedir. Kenevirden uyuşturucu yapıldığı bilinse de aslına pek oldukça ürünün ham maddesi olarak kenevir kullanılmaktadır. Devletimizde mevcud tohumlardan yasal olarak üretim yapabilirsiniz. Yalnız yurt dışından kenevir tohumu getirmek zor olacaktır. Kenevir tohumu toz halinde de satılacaktır. Üretim için tohum arayanların kavrulmamış olanları tercih etmeleri gerekmektedir.

Kenevir Tohumu Yasak mı?

Kenevir üretiminin yasal olup olmaması durumu ülkelere nazaran değişiklik arz etmektedir. Bazı Avrupa vatanlarında kenevir ekimi yasak olmasına karşın bazı ülkelerde herhangi bir izne gerek olmadan üretim yapılabilmektedir. Devletimizde de daha önceki yıllarda kenevir üretimi yasaklanmıştı. Meydana getirilen düzenlemeler ile 19 ilimizde kenevir üretimine izin verilmiştir. Bu illerin, il merkezleri ve ilçelerinde kenevir üretimi izin alınmak sureti ile yapılmaktadır. Ülkemizde kenevir üretimi yapılacak olan iller aşağıdaki gibidir;

 1. Amasya
 2. Antalya
 3. Bartın
 4. Burdur
 5. Çorum
 6. İzmir
 7. Karabük
 8. Kastamonu
 9. Kayseri
 10. Kütahya
 11. Malatya
 12. Ordu
 13. Rize
 14. Samsun
 15. Sinop
 16. Tokat
 17. Uşak
 18. Yozgat
 19. Zonguldak

Yukarıda saydığımız 19 il kenevir yetiştiriciliği için uygundur. Bilhassa Samsun ve Kastamonu illerinden oldukça verim alınmaktadır. Bu illerde tohum ve lif üretimi mevzusunda yasak ortadan kaldırılmıştır. Çiftçilerimiz tarafınca bu bölgelerde üretim yapılabilmesi için resmi kurumlardan lüzumlu izinlerin alınması gerekmektedir. Bir tek çiftçilerimiz değil, bilimsel araştırma meydana getirecek olan kurum ve kuruluşlar tarafınca da resmi izinlerin alınması gerekmektedir. Bu iller haricinde herhangi bir yerde üretim yapılması durumunda, tespit edilir edilmez bitkiler imha edilecektir. Yasal olmayan faaliyetlerde bulunanlara ise çeşitli cezalar verilecektir.

Hint Keneviri Tohumu Ne Kadar?

Kenevir ekecek olanların yasal izinleri aldıktan sonrasında tohum alması gerekiyor. Kenevirin de bazı türleri var. Hint keneviri yapraklarından uyuşturucu elde edilmiş bir nebat olarak karşımıza çıkmaktadır. Yukarıdaki 19 ilde Hint keneviri üretimi yapabilirsiniz. Yalnız üretim için resmi kurumlardan izin alırken hangi kenevir türünü üreteceğiniz ile ilgili de detaylı bilgiler vermeniz gerekmektedir. Devlet kontrolünde üretim yapılması durumunda kenevirden oldukça oldukca endüstriyel ürün üretilebilir.

Kenevirin yararları saymakla bitmez. Tek bir ziyanı kendisinden uyuşturucu üretilmesidir. Fakat devlet kontrolünde yapılırsa çeşitli sektörlere hitap edecektir. İlaç sektöründen medikale, otomotiv sektöründen kozmetik sektörüne kadar pek oldukça alanda kullanılmaktadır. Kenevir üretimi yüksek maliyetler gerektirmemektedir.  Kenevir tohumunun kilogramı 30 TL‘ den satılmaktadır. 1 dekar araziden 60 kilogram tohum çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Geçen yıl 59 hektar araziden 1 ton tohum elde edilmişti.

Hint Keneviri Tohumu Ne Kadar?

Kenevir Satın Alan Firmalar

Kenevir bir endüstriyel bitkidir. Uyuşturucu üretimi yapıldığı öne sürülen sebebi ile yasaklanmıştır. Ülkemizdeki bazı iller kenevir üretimi için uygundur. Yetiştirilme amaçları farklıdır. Yasal olarak alacağınız izinlerde bu amaçları belirtmeniz gerekmektedir. Tek senelik bir bitkidir ve aslolan kıymetli bölümleri lifleridir. Hasat işlemi elle yapılacağı benzer şekilde makine yardımı ile de yapılabilmektedir. Hasat işlemi tamamlandıktan sonrasında kuruması için tarlaya serilmektedir. Kuruyan kenevirler desteklenmektedir. Ondan sonrasında lifleri ayrılmaktadır. Liflerin esnekliği azdır. Bu sebeple genel olarak ketene benzetilmektedir.

Kenevir kullanım alanlarına nazaran değişiklik göstermektedir. Dayanıklı bir madde olduğundan dolayı yelken bezi, halat, dikiş ipliği, yangın musluklarına takılan hortumlarda da kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra kenevir aşağıdaki sektörlerde kullanılmaktadır;

 • Kozmetik ve sabun yapımı 
 • Kağıt üretimi
 • Petrol yan maddeleri 
 • Kumaş üretimi 
 • Otomotiv sektörü 
 • Yakıt yapımı
 • İlaç sektörü 

Kenevir Satın Alan Firmalar

Bu sebeple kenevir ilaç firmaları, tekstil firmaları ve otomotiv firmalarında kullanılan hammadde durumunda bir üründür. Ek olarak TÜBİTAK tarafınca kenevir üretimi için de destek verilmektedir. Bu yasağın kaldırılmasının en güncel sebebi ise hükumet tarafınca naylon poşetlere oluşturulan savaştır. Bu sayede file kullanımı hedeflenmektedir. Kenevir file üretiminde de kullanılan bir maddedir. Geçtiğimiz yıllarda 1 ton kenevir tohumu, 9 ton da kenevir lifi üretilmişti. Bu yıl ise yasağın ortadan kalkması ve üretimin daha geniş bir alana yayılması ile birlikte üretim miktarında artış beklenmektedir. Firmalar tarafınca kenevir lifi satın alınmaktadır.

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı mıdır?

Devletimizde kenevir üretimi geçmiş yıllarda oldukça yaygındı. Yalnız getirilen yasaklarla birlikte kenevir üretimi durduruldu. Bu ülkemiz tarafınca verilen bir karar değildi. Almanya başta olmak suretiyle pek oldukça Avrupa ülkesinde de kenevir üretimi yasal değildir. Yasal üretim meydana getirilen ülkeler de vardır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran Resmi Gazete’ de gösterilen Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile kenevir üretimi yasal bir hal almıştır.

Kenevir üretimi risklidir. Uyuşturucu olarak da kullanıldığından dolayı çalıntı vakaları meydana gelmektedir. Teknik usullere uygun üretim yapılmadığından dolayı küflenme benzer şekilde problemler de meydana gelebilir. Ek olarak kenevir satın alan firmaların üründe aramış olduğu bir ekip özellikler vardır. Bu özelliklere uymayan ürünler yapılacak olan testlerden geçemeyeceğinden dolayı ürünleriniz elinizde kalabilir. Kar elde etmek isteyenlerin mevzu ile ilgili teknik bilgiler edinmesi gerekiyor. Usulüne uygun üretim yapılması durumunda kenevir lifi ya da kenevir tohumu satarak para kazanabilirsiniz. Daha oldukca detay için kenevir yetiştiriciliği isminde araştırma yazımıza göz atabilirsiniz.

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı mıdır?Kenevir Uyuşturucu mu?

Kenevir ve marihuananın halk içinde malum adı esrardır. Bu maddeleri kullanmak görsel seçici algıların bozulmasını bununla birlikte getirebilir. İçeriklerinde bulunan ana maddenin adı THC‘ dir. İçeriğinde bulunan bu madde yardımıyla kalp atışları hızlanır. Dumanında bulunan katranın akciğerlere ziyanı vardır. Marihuana dene uyuşturucu kenevirin kurutulmuş baş kısımlarından üretilir. Hint keneviri reçinesi ise esrar yapımında kullanılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda vatanımızda kullanılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz üretim ve ticaretini yapanlara yönetimsel yaptırımlar uygulanmaktadır.

Kavrulmamış Kenevir Tohumu

Hint kenevirine dişi kenevir adı da verilmektedir. Çiftçiler tarafınca üretime başlarken kenevirlerin dişi ya da adam olup olmadığı anlaşılamamaktadır. Üretilen kenevirlerin neredeyse %70′ lik kısmı dişi kenevir olurken yalnız %30′ luk kısım adam kenevirdir. Adam kenevirin pek oldukça faydası bulunmaktadır. Kenevir tohumları kavrulabileceği benzer şekilde, pişmeden olarak da kullanılabilmektedir. Müsli  karışımlarına ilave edileceği benzer şekilde kek ve böreklerde de kullanılabilmektedir. Kenevir tohumunun yararları aşağıdaki gibidir;

 • Kemikleri güçlendirmektedir.
 • İçeriğinde oldukça sayıda vitamin ve demir bulunmaktadır. Kansızlık, kansızlığa bağlı olarak bitkinlik hissi, halsizlik, baş ağrısı benzer şekilde hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Folik asit, A, B, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir.
 • Kenevir tohumu muhteviyatında bulunan lifler yardımıyla sindirim problemlerine yardımcıdır. İshal, kabızlık benzer şekilde sorunların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Çinko, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, sodyum, manganez benzer şekilde mineralleri barındırır.Cilt sağlığı ve saçlar için oldukça faydalıdır. Ciltte kullanıldığında daha parlak bir görüntü elde etmenize destek olacaktır. Bu sebeple kozmetik sektöründe oldukça sık kullanılmaktadır.
Kavrulmamış Kenevir Tohumu

Kavrulmamış Kenevir Tohumu

 

 • Günde üç yiyecek kaşığı kenevir tohumu tüketmek gerek duyduğunuz proteini karşılamanıza destek olacaktır. Protein bakımından zengin olmakla birlikte muhteviyatında amino asitler de vardır. Rejim listelerinde kendisine rastlamak mümkündür. Bunların yanı sıra vejetaryen insanların tüketebileceği bir üründür.
 • Gama linolenik asit isminde olan yağ asidine haiz olması durumunda hormanal dengeyi sağlamaya destek olmaktadır.
 • Magnezyum yardımıyla uyku problemlerine yararlı olmaktadır. Uykusuzluk sıkıntısına birebirdir.
 • İçeriğinde omega yağ asitleri bulunmaktadır. Bu da beyin sağlığınız için oldukça faydalıdır.
 • Kalp damar için oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra kolesterolü de  düşürmek için kullanılmaktadır.
 • Ağrılı tane dönemlerinde kullanıldığında rahatlama tesiri yaratacaktır.

Kenevirin kullanım sektörleri ve yararları saymakla bitmez. Lifinden, tohumundan, sap ve yaprak kısımlarından istifade edilen bu ürün vatanımızda 19 ilde yasal olarak üretime adım atmıştır. Üretim yapmak isteyenlerin dilekçe ile ilçelerde kaymakamlara, illerde valiliklere başvurmak gerekmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR?

İlk zamanlar büyük şehirlerde ilgi gören temizlik sektörüne yatırımlar artık ufak il hatta ilçelerimiz de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir