Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 2020

Tavuk çiftliği oluşturmak, koyun ve keçi yetiştiriciliği, büyükbaş inek ve süt hayvanı yetiştiriciliği gene dana ve düve yetiştiriciliği yapanlar için Devletin Affetme hayvan kredisi destekleri devam etmektedir. Devlet Kamu kuruluşlarınca, çiftçiye ve üreticiye verilen destek sunar hayvan hibesi adı altında her yıl, belirli periyotlarda verilmektedir. Devlet, hem küçük çapta hayvancılık yapmak isteyenlere, hemde büyük bir çiftlik kurup hayvan satın almak isteyen çiftçilerimize Hayvan affetme kredisi vermektedir. Denizbank, Ziraat Bankası şeklinde bankalar tarafınca da uygun faiz oranları ile hayvan kredisi veriliyor. Affetme Hayvan Kredisi Iyi mi Alınır? 2020 yılı Şartları Nedir? Hangi bankalar kredi verir, hayvancılık yardımıyla ilgili tüm detaylar sizlerle..

Affetme Hayvan Kredisi Iyi mi Alınır? Şartları Nedir?

Hayvancılık yapmak için affetme desteğine ihtiyacınız var ise, Ziraat ve Orman Bakanlığı dönem dönem affetme hayvan kredisi vermektedir. Hibeler, genel olarak proje karşılığında ve çiftçinin yapmak istediği hayvancılık sektörüne nazaran verilmektedir. 100 koyun alıp köye yerleşmek isteyen çiftçimiz destek alabildiği şeklinde 500 büyükbaş hayvan kapasiteli büyük çiftliklere de, hibeler verilmektedir. Bu desteklerden yararlanmak için, hayvan affetme ilanlarını takip edip, proje döneminde başvuruda bulunmak büyük önem arz etmektedir.

Ziraat Bakanlığının verdiği Hayvan Hibesine ilişik uygulama rehberini indirebilirsiniz.

HAYVAN HİBE REHBERİ İNDİR

Geçtiğimiz yıllarda tüm hayvan yetiştiricilerine 30 bin lira tutarında hayvan hibesi verildi. İnek, koyun, tavuk, keçi yetiştiriciliğine ilaveten arı yetiştiriciliği ve hatta ipek böceği yetiştiren çiftçilerimiz bile 30 bin lira hayvan hibesinden yararlandı. Devlet yeni bir proje başlattı ve Ulusal Ziraat Projesi isminde olan projede, ülkenin kalkınmasına destek verecek olan ziraat ve hayvancılığın önemini bir kez daha altını çizdi. 2020 senesinde da bu proje kapsamında havza bazlı üretim icra eden çiftçilerimize affetme verilmeye devam edecek.

hayvan hibesi

hayvan hibesi

Artık kurbanlık hayvan beslemek için affetme isteyenlere yada hayvan alım satan eski adıyla cambazlık icra eden kişilere affetme verilmesi yerine köyüne dönüş yapmış olup, hakkaten hayvancılık ile uğraşmak isteyen, hayvancılığı meslek edinen bu bu meslekten geçimini elde eden kişilere hibeler verilmektedir.

Hayvan Hibesi ve Köye Dönüş Projesi Hangi Mevzuları Kapsıyor?

Ziraat Bankası ve Ziraat ve Orman Bakanlığınca köyüne kati dönüş yapmış olup, hayvancılık meydana getirecek olan gençlerimize tekrardan bir hayvan hibesi verilmesinin planlandığı öğrenildi. Neredeyse bu affetme ilana çıkmadı fakat yakında, hükumet hayvan alacak kişiler için ilana çıkacak ve proje karşılığında 30 bin lira hayvan hibesi vereceği değerlendirilmektedir.

2020 senesinde Devlet büyükbaş hayvan yetiştiren üreticilere Hayvan alımı hibesi adı altında yeni bir destek vermektedir. Detayları müracaat linkinden inceleyebilirsiniz.

Devlet Hangi Sektörlere Affetme Kredi Veriyor?

Kamunun verdiği hibeler, duyurunun yapıldığı tarihte netleşse de, daha ilkin verilen ve verilmesi planlanan projeler incelendiğinde, hayvan hibesi aşağıda ki sektörlerde verilmektedir.

 • Kümes Hayvanı Yetiştiriciliği Hibeleri; Tavuk çiftliği kurulumu, Kaz, Sülün, Bıldırcın,  Etlik Piliç, Hindi, Keklik,  Pekin Ördeği,  Devekuşu, Yumurta Tavukçuluğu için verilmektedir.
 • Küçükbaş hayvan hibeleri; Saanen keçi, koyun kredileri, Et ve süt amaçlı küçükbaş hayvan yetiştirme,
 • Büyükbaş hayvan hibeleri; Damızlık düve, süt sığırı, et amacıyla büyükbaş hayvancılık

Ziraat Bankası 7 Yıl Vadeli Ziraat ve Hayvancılık Kredileri

Ziraat Bankası, kamunun gücüyle, hayvancılık ve ziraat sektöründe kredilerini vermeyi sürdürüyor. Herhangi bir kampanaya yada devlet desteği olmaksızın, aylık %0,5 faiz oranı ile ziraat ve hayvancılık kredileri vermeye devam ediyor. İster tavuk çiftliği kurun, ister büyükbaş hayvan yetiştirin Krediniz Ziraat Bankasında hazır. Alan şahıs temsilcilerine yapacağız başvurularda ilk olarak hangi alanlarda hayvan kredisi çekmek istediğiniz tarafınıza sorulacak, bu işlem sonucunda, istediğiniz hayvancılık alanında ziraat kredisi alabileceksiniz. Üstelik banka çiftçiye tarımsal yatırımlar için kullanılan Başak Kart imkanlarını da sunuyor. Hayvancılık Kredisi alabilirsiniz.

hayvan hibesi verilen illerimiz

hayvan hibesi verilen illerimiz

Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı hayvan hibesi verdiğinde, genel olarak bu hibeler Ziraat Bankasından ödenmektedir. Bu sebeple, çiftçilerin bankanın gözünde kara listeye düşmemesi ve çekmiş olduğu hayvan kredilerini zamanında ödemesi büyük önem taşımaktadır. Ziraat Bankasının 7 yıl vadeli hayvancılık kredileri yılda bir kez ödemeli olup, hayvan sahipleri hasat periyodu denen vadelerle bu kredilerini yılda bir ödemeli olarak geriye ödeyebilirler.

Yeni bir proje yayınlandığında, müracaat tarihini kaçırmayayım, ilkin benim haberim olsun derseniz, Feysbuk Sayfamızı beğenerek, yeni ilanları ilk olarak siz öğrenebilirsiniz.

TKDK Kurumu IPARD2 Programıyla Hayvan Hibesi Veriyor!

Kırsal Kalkınmayı destekleme kurumu olarak bilenen TKDK, tarımsal alanlarda IPARD ve IPARD2 projeleri ile affetme krediler vermeye devam ediyor. Proje kapsamında aşağıda adları yazılı illerde oturan tüm yurttaşlarımız hayvan hibesi için müracaat yapabilirler.

Affetme verilen illerimiz Uşak, Diyarbakır, Yozgat, Karaman, Afyon, Aksaray, Amasya,  Ardahan, Aydın, Muş,  Burdur, Samsun, Bursa, Çanakkale, Çorum, Trabzon, Van, Kastamonu, Konya, Denizli, Ankara, Elazığ, Ağrı, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş,  Kars, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Erzincan, Mersin, Nevşehir, Ordu, Sivas, Çankırı, Şanlıurfa, Tokat, Balıkesir.

Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan Hibesi Verilecek 12 İli Belirledi!

Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığımız hayvancılık meydana getirecek yurttaş için Resmi Gazete’de piyasaya sürülen yönetmeliğe gire yeni bir proje rehberi yayımladı.  Buna nazaran aşağıda belirtilen illerimize hayvan hibesi verilecek.

 1. Bayburt,
 2. Kars,
 3. Niğde,
 4. Tekirdağ,
 5. Malatya
 6. Samsun,
 7. Ankara,
 8. İzmir,
 9. Manisa,
 10. Kırklareli,
 11. Trabzon,
 12. K.Maraş.

Teşvik Programına nazaran bu illerde yaşan yurttaşlarımız rehberde ki talimatlar uygun olarak müracaat yapmaları durumunda 2020 senesinde Hayvan Hibesinden yararlanabilmektedirler. Proje ve şartları ise şu şekilde;

hayvan hibesi verilen alanlar

hayvan hibesi verilen alanlar

 • Ahır ve dam inşaatı için yatırımın yarısı kadar affetme,
 • Yeni Hayvan Almak isteyenlere yüzde 50 affetme,
 • Yem karma ve benzeri makineler için %50  affetme verilmektedir.

Müracaat icra eden vatandaşın bazı evrakları hazırlaması ve bu evraklar dahilinde başvurusu değerlendirilecektir. Kişilerin başvuruları aşağıda ki kriterlere nazaran değerlendirilecektir.

 1. Affetme isteyen yurttaş kimdir? Gerçek yada tüzel kişilik ile müracaat sahibinin 18 ile 35 yaş içinde genç ziraatçi olması  10 puan olmasına sebeptir.
 2. Yatırım yapılacak yere nazaran puanlama? Bu sistemde yatırımın yapılacağı yer incelenecektir. İnceleme sonucunda müracaat icra eden kişinin Büyükşehir Belediyesi sınırlarında oturup oturmadığı ve yatırım yerinin nüfusunun kaç olduğuna bakılmaktadır. Sınırların içinde olan nüfusu 5.000 den azca olan mahalle ve semtler ile sınırların haricinde bulunan nüfusu 20 binden azca olan bölgeler 10 puan almanızı elde edecektir.
 3. Bakanlık Kayıt Sistemine Kayıtlı Olup Bulunmadığınız; Eğer sisteme 3 yada 4 yıl süre ile kayıtlı iseniz, yaşadınız. 4 yıl kayıtlı iseniz, affetme için 5 puanınız hayırlı olsun.
 4. Hayvancılık Mevzusunda Eğitim Aldınız mı? Eğer asla belgeniz yoksa 1 puan, İşkur, KOSGEB, Halk Eğitim şeklinde yerlerden sertifikanız var ise 5 puan, eğer hayvancılık mevzusunda üniversite eğitiminiz var ise 10 puan aldınız, devam edin.
 5. Affetme Krediyi Ne İçin Almak İstiyorsunuz? Bazıları yeni hayvan almak istediği şeklinde, büyük çiftlikler de hayvan sayısını arttırmak için destek talep ederler. Bu duruma bağlı olarak, yeni hayvan almak, kapasite arttırmak, inşaat yapmak, istiyorsanız size bir 10 puan veriliyor.  Bir tek referans puanı olarak, Hayvan alımına 10 puan, yeni yatırım meydana getirecek çiftçilerimize 5 puan verilirken, kapasitesini arttırmak isteyenler hayvan hibesi için 3 referans puanı alabilmektedir.
 6. Yatırım İçin Tarlanız Bahçeniz Var mı? 10 dönüme 1 puan verilerek başlanan sistemde, 11-30 dönüm arasına 2, 31-50 dönüm arasına 4 puan verilirken, 51-70 6, 71-90 dönüm 8, 91 dönümden fazla tarlası olan vatandaşa ise 10 tam referans puanı verilmektedir. Zira hayvan çiftliği oluşturmak için bir damınız, ahırınız, otlağınız, hayvanları beslemek için, yonca, fiğ ekebileceğiniz bir tarlanızın olması artık puan getirecektir. 10 dönüm tarlası olan çiftçiyede 10 puan tam puan verilmektedir.
 7. Hayvan Yemlerini Ne Şekilde Sağlayacaksınız? Kendi arazinizden affetme olarak aldığınız hayvanların yemini karşılıyorsanız değmeyin keyfinize. Hem referans hemde proje üstünden 10 puan aldınız. Bir tek sözleşmeli, kiralık yada benzer şekilde yem satın alacak üreticilere proje üstünden 10 puan verilirken, referans puanları düşmektedir. Burada amaç, hakkaten köye yerleşen, ekip-biçen köylünün ve üreticinin daha oldukça puan almasıdır. Destekten 10 hayvan hibesi alıp, 2 ay sonrasında satarım şeklinde düşüncelere Sakın Ha! kapılmayın.
 8. Tarlası Bahçesi Olmayanlar Ne Meydana getirecek? Hayvan Hibesi Alamayacaklar mı? Ziraat ve Hayvancılık Müdürlüğünden Affetme Hayvan Kredisi almak için illa ki köyün en zengini olmanız yada 10 dönüm bağınızın bahçenizin olması da gerekmiyor. Bir tek bu yatırım için kesinlikle bir araziye gerekseme duyacağınız için, tarla sahipleri ile minimum 10 senelik tarla kiralamanız şartlar içinde içeriyor. “Benim tarlam yok yalnız emmimin tarlası var” derseniz bu da birinci dereceye kadar kabul oluyor. Eğer tarla babanızın, annenizin, kardeşlerinizin üzerine ise, gene kabul oluyor. Emmi için sorunuz..
 9. Hayvan Hibesini Kullanacağınız Alanları Projede Belirttiniz mi? Siz 50 bin lira hayvan hibesi alıp, hepsini ahır yapımı için kullanırsanız alacağınız puan değişik iken, işletme sermayesi için istiyorsanız, durum farklıdır. Bunun için projenizde bu biçim şeyleri detaylı bir halde anlatın ki, Devlet geri ödemesiz olarakta talep ettiğiniz parayı ne yapacağınızı bilsin.
hibe hayvan kredisi

Hayvancılık affetme ve kredilerinden yararlanarak işletmenizi kurabilirsiniz.

Kuru Fasulyenin Faydası Olan Belge ve Dokümanlar

Yukarıda ki tüm şartlar sizler için uygunsa, süre geçirmeden hayvan hibesine müracaat yapın. Bunun için sizlere yararlı olacak dokümanları PDF formatında hazırladık. Derhal çıktı alabilirsiniz.

 • İlk dokümanımız EK-1 olarak geçen müracaat formudur. Hibe Başvuru Formunu indiriniz.
 • Hangi alanlarda yatırım yapacaksanız sektörleri bu formdan seçiniz.
 • Hangi ilde, hangi ilçede, hangi merada yatırım yapacaksınız. Yatırım yeri tespit formunu doldurunuz.
 • İlk başta da söylediğimiz şeklinde bir proje hazırlamanız gerekiyor. Bunun için Bakanlık örnek bir format hazırlamış, Hayvan hibe başvuru formunu word formatında indirebilirsiniz.
 • 2 ay sonrasında hayvanları satıp, kaybolmayın diye 🙂 bir taahhütname imzalamanız gerekiyor. Merak etmeyin. Bunu tamamımız imzalıyor. Taahhütnameyi inceleyebilirsiniz.
 • Başvurunuzu Bakanlığın inceleyeceğini anlatmıştık. Yukarıda sayılan 9 maddenin tamamının bulunmuş olduğu Proje değerlendirme formunu görüntüleyebilirsiniz.
 • Son olarak, ilgili mercihler, projenizi kabul ettiğinde affetme hayvanları bir tutanak karşılığında teslim alacaksınız. Bunun Hayvan hibesi teslim alma tutanağını imzalamanız gerekiyor. İndirin, inceleyin.

Eğer hakkaten köyünüze kati dönüş yapmış olup, hayvancılık yapmak şeklinde bir amacınız var ise, çekinmeyin, başvurunuzu gerçekleştirin. Devletin her politikasını eleştiren, adamlarına verirler, bizlere çıkmaz, adam kayırırlar, şeklinde saçma sapan yorumları yapanlara inanmayın! Bir tek asla paranız pulunuz yokken, borç çıkmazında iken, Devleti iyi mi kandırır da affetme hayvan alırım şeklinde bir düşünce içindeyseniz, sakın denemeyin. Bu işi yapanlar oldukça profesyoneller.

2020 yılı için Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 16,1 milyar TL bütçe ayrılmıştır. Bu hibelerden yararlanarak siz de etkinlik göstermeye devam edebilirsiniz.

Ziraat ve Hayvancılık Hibenizin hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle, (Derhal Başvurunuzu Gerçekleştirebilirsiniz)

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Cafe Dekorasyon Örnekleri ve Fiyatları (MÜTHİŞ DİZAYN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir