Hayvan Kredilerinde KKB Notu Geçmişinin Önemi

Bankalardan çeşitli nedenlerden dolayı kesinlikle bir halde kredi kullanmışsınızdır. Genel anlamda kullanmış olduğumuz krediye nazaran bankalar bizlerden bazı evrakları talep etmektedir. Aslen bu evrakları bankalar bizlerden talep etmeden ilkin bizim kesinlikle KKB notumuzu bakmakta ondan sonrasında işlemlerin devam etmesi için bu evrakları istemektedir. Şu demek oluyor ki anlayacağınız kredi notu skoru artık oldukca fakat oldukca daha ön planda yer almıştır. Bu skor önceleri bir tek gereksinim yada konut yada vasıta alacaklar için sorgulanır iken artık hayvan kredisi alacaklar içinde sorgulanmakta hatta ve hatta senelik yada aylık kredi faiz oranları dahil bu skora nazaran şekillendirilmektedir.

Hayvan kredilerinde KKB skorunun önemi nedir?

Daha önceleri sitemizde onlarca defa KKB doğrusu Kredi Kayıt Bürosu ve Findek Kredi Notu skoru hakkında onlarca defa makaleler yazdık ve bu değerin iyi mi ücretli ve ücretsiz bir şekilde sorgulanmasına açıklık getirmiştik. Bu kıymet artık o denli mühim bir hal aldı ki artık bir tek bireysel müşteriler için ön planda tutulmak ile kalmayıp çiftçilerimiz içinde mühim bir kriter haline almıştır. Eskiden bankalardan hayvancılık üstüne herhangi bir kredi kullanır iken bir tek alınacak olan hayvanın Tarım İlçe Kooperatifine küpe numaraları kayıtlı olup olmadığı ve müracaat meydana getiren şahsa ilişkin ipotek olup olmadığı son olarak da müracaat yapanın ÇKS belgesi doğrusu  Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıtlı olup olmadığı bakılırdı. Şimdi ise artık bunlara ilaveten müracaat meydana getiren çiftçinin kaç yıldan beri hayvancılık ile meşgul olduğu ve bunun yanı sıra ilk olarak kredi notu skoru kesinlikle bakılmakta dır. Bir ihtimal inanması size zor gelecek fakat kredi faiz oranları dahi bu skora nazaran azda olsa o kadar da olsa artmakta ve azalmaktadır.

Fark ne kadar olur?

Çeşitli imkanlar ile yaptığınız kredi geçmişi sorgulama işleminde riskli gurup da yer edinen çiftçilere artık kolay kolay hayvancılık kredileri verilmemektedir. Riskli gurup dan kastımız kredi notu değerinizin düşüklüğü dür. Bunun nedenlerini daha ilkin gene bir oldukca kes anlatmıştık. Fakat yinede özetlemek gerekirse mevzuyu ele almak gerekir ise geçmiş dönemlerde kredi kartı yada çek & senet ve yahutta her hangi bir kredi kullanıp geri ödeme dönemlerini aksatmış iseniz bu size büyük bir sorun olarak yansıyabilmektedir. KKB notunuz eğer yüksek ise artık bankalardan krediyi rahat ve kolay almak ile kalmayıp size hususi faiz oranlarından da yararlanabiliyorsunuz. Şuan için hayvancılık adına kredi veren bir oldukca banka çiftçinin bu durumuna göz önünde bulundurarak bu fırsatları sunmaktadır. Peki ne farkına varır? Şu demek oluyor ki KKB notunun yüksek yada devasa yükseklikte olması arasındaki fark nedir? Derhal şimdi bu durumda sizlere ufak bir hesaplama yapmamız gerekir ise,

  • Diyelim ki senelik KKB notu yüksek ziraatçi için belirlenen faiz oranı %11 ve bu çiftçimiz 60000 TL krediyi 60 ay vadede ödeyecek olsa geri ödeyeceği toplam sayı 93.000 TL olacaktır. KKB notu düzgüsel olan çiftçiye bir tek bir puan düşük doğrusu %12 den kredi verilecek olursa eğer 60000 TL için toplam ödeyeceği sayı 96.000 TL civarlarında dır. Bir tek ödemeyi aksatmada 3.000 TL fazla faiz ödemek {hiç de} mantıklı değil!
Kredi Notu Değerinin Hayvan Kredilerinde Çiftçimiz İçin Önemi

Kredi Notu Değerinin Hayvan Kredilerinde Çiftçimiz İçin Önemi

Not değerim düşük kredi çıkmıyor ne yapmalıyım?

Bankalardan kredi çıkmamasının en büyük sebebi yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz benzer biçimde KKB değerinizin riskli gurupta yer almasından dolayıdır. Bu durumda yer alanlar artık kara listede de yer almasa da bankalar tarafınca bu kişiye itimat sağlanana kadar hiçbir bankacılık ilişkisine girmeyin uyarısı Kredi Kayıt Bürosu tarafınca verilmiştir. Bu durumda yer alanlar kendilerini düzlüğe çıkarabilmeleri açısından ilk olarak var ise herhangi bir bankacılık borçlarını onları kapamalı yada taksitlerini düzene sokmaları sertlik ile önerilir. Bunun haricinde elden yapılacak olan herhangi bir kurum ödemelerini gene bankalar üstünden ödemeleri oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemler birazcık süre alacaktır, kesinlikle. Vakit kaybı yaşamak istemeyenlere önerimiz ÇKS belgesi olan ve KKB geçmişi skoru sizden daha iyi olan bir çitçi arkadaşınızın sizin adınıza kredi çekmesidir. Burada da KKB notunun ne kadar mühim olduğu bir kaz daha öne çıkmaktadır.

Çiftçilerin ticari ilişkilerinde artın son aşama ehemmiyet arz eden kredi notunuza lütfen haiz çıkın.!

ilginizi çekebilir

Öğretmenlere Özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası (Yüzde 0.15 Düşük Faiz)

En mukaddes meslek asla şüphesiz ki öğretmenliktir. Bizleri kendimizi tanıdığımız yaştan alıp bir ana, baba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir