Hayvan Hibesi 2020 Yılı Başvuru Şartları Nelerdir?

Geçtiğimiz yıllarda ziraat ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan yetiştiricilerimize Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca affetme verilmişti. 2020 senesinde bu ziraat ve hayvancılık hibeleri devam edecek. Bilhassa Genç Ziraatçi Projesi kapsamında başvurular geçen yıl alınmaya başlamış olup 31 Mayıs tarihinde sona ermişti. Hibeleri, müracaat şartlarını ve başvurunun iyi mi yapılacağı ile ilgili detaylı bilgiyi içeriğimizden alabilirsiniz.

Hayvan Hibesi 2020 Senesinde Devam Ediyor

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 2020 senesinde 30 küçükbaş ve 5 büyükbaş hayvan affetme projesinin başlatılması planlanıyor. Projelerde ise hayvan hibesi projesi kapsamında hayvan alımlarına % 60 ila % 100 oranlarında affetme desteği verilecektir. Hayvan Alımına %100 Affetme Kredi desteğinden yararlanmak isteyenler ipek böceği yetiştiriciliği yapmak suretiyle proje geliştiren ve hazırlanan projeye uygun  olarak yatırım icra eden ve hazırlanan proje süresi içinde yatırımlarını icra eden çiftçilere Ziraat Bankası tarafınca ödenecektir. Diğeri hayvan alımlarında verilecek olan devlet affetme oranları ve şartlarının detayları yazımızda mevcuttur.

Hayvan Alımına %100 ve % 50 Oranlarında Affetme Veriliyor

2020 yılı için geçerli olacak şekilde kırsal alanlarda yaşayanların istihdamın sağlanarak gelirlerinin artırılması damızlık koyu keçi teke manda düve hindi kaz ördek ipekböceği yetiştiriciliği faaliyetlerinde bulunacak çağıl tesislerin kurulması amacıyla hayvan alımı meydana getirecek olan ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilerimize devlet affetme destekleri verilecek.

İpek böceği yetiştiriciliği için tesis kuracak olanlar bu mevzuda diğeri hayvancılık sektörlerine oranla fazlaca daha talihli bu sebeple Bakanlık İpekböceği yetiştiriciliği yapmak isteyen ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilerimiz besleme evi, dut bahçesi tesisi ve ekipman  alet edevat alımlarında kullanmak suretiyle %100 devlet hibesi alabilecektir

500 baş damızlık düve manda yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı hayvancılık alanında hindi, kaz ördek yetiştiriciliğine ve küçükbaş hayvancılık sektöründe koç teke hayvan alımları için değişen oranlarda hibe desteği verilecektir. Affetme desteğinden yararlanabilmek için Bakanlık tarafınca istenen şartların yerine getirilmesi gereklidir.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı ve ipek böceği ve arıcılık sektöründe koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında % 60 ila % 100 oranlarında devlet hibesi almak için çiftçilerin kesinlikle ÇKS’ye kayıtlı olmaları gereklidir.

İpekböceği yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimiz besleme evi, dut bahçesi tesisi ve ekipman araç gereç alımlarında yapacağı tüm yatırımlar için 100 bin liralık yatırımının % ‘ de 100’ü devlet tarafınca desteklenecektir.

Hayvan Alımına %100 Hibe Kredi

Hayvan Alımına %100 Affetme Kredi

Hayvan Affetme 2020 Projesi Destekleri Ne Kadardır?

Affetme destekleri için verilecek destekleme oranları aşağıda gösterilmektedir.

  • İpek böceği yetiştiriciliğinde % 100 affetme desteği,
  • Damızlık düve, manda, koç teke alımında % 50 affetme desteği,
  • Damızlık Hindi kaz ördek alımlarında % 75 affetme desteği,
  • Arı yetiştiriciliğinde % 60 affetme desteği verilecektir.

Damızlık hindi, kaz ördek alımlarında kanatlı sektöründe ise % 75 oranında affetme desteği verilecek. Hindi ve Kaz yetiştirmek isteyen çiftçilere yapacakları yatırımlarında yeni inşaat yapımı alet ve ekipman alımlarında affetme desteği alabilmeleri için kesinlikle 500 tane kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ise minimum 1000 hayvan ile işe başlama şartının yerine getirilmesi gerekiyor.

Arıcılık sektöründe yatırım meydana getirecek olan çiftçilere boş kovan alımı alet ve akipman alımı için minimum 30 arılı kovan ile sektöre başlama şartını yerine getirmeleri şartlı ile % 60 oranında affetme desteği verilecek. Şu demek oluyor ki bu durumda 100 bin liralık yatırım icra eden arıcıların tesislerinde boş kovan alımı ve araç gereç alımları harcamasının % 60’ı devlet tarafınca karşılanacak.

Damızlık koç teke, manda düve alımı içinde  yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite arttırımı, makine ve teçhizat ile hayvan alımına %50 oranında affetme desteği şartları ise şöyleki; Damızlık koç, teke için 500 hayvan kapasiteli bir işletme kurmaları eğer hayvan sayıları 500 ün altında ise, sayıyı 500 e çıkarmaları, gene damızlık manda düve yetiştiriciliğinde minimum 150 baş hayvanının olması yada kapasitesini 150 başın üzerine çıkarması gerekiyor.

Affetme destekleri 2020 senesinde geçerli olacak şekilde ve gene Devlet tarafınca hayvan alım affetme projesi süresinde yatırımların yapılacağı proje yapımını tamamlayan çiftçilere Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca projesi onaylanan çiftçilere Ziraat bankası vasıtasıyla verilmektedir.

hayvancılık-hibesi-2019

Hayvancılık hibesi 2020

Devlet tarafınca verilen desteklerin yanı sıra Ziraat Bankası hayvan kredisi başvurusu yaparak 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak verilen kredilerden de yararlanabilirsiniz.

Affetme Destekli Hayvan Alım Projesi 2020 Yılı Müracaat Şartları

Kaz, hindi, ördek, piliç, düve, manda, arı, ipek böceği koç, teke, keçi alımlarında % 50 ila % 100 devlet hibesi başvuruları Bakanlık tarafınca belirlenen tarihlerde Ziraat bankası tarafınca ödenecektir. Yapılacak yatırıma ilişkin projenin onaylanması şartı ile ÇKS’ ye kaydı olan çiftçilere koyun keçi, hindi, kaz, ördek düve manda alımlarında affetme destekleri başvuruları Ziraat  ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat yapmaları gereklidir

Sizde Koyun, keçi, düve, kaz hindi, dana, tavuk, ördek, piliç ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında yapılacak yatırıma ilişkin proje ile  Ziraat ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat yaparak yapacağınız hayvancılık yatırımlarınızı daha azca maliyetler ile devlet hibelerinden yararlanarak yapma olanağına haiz olabilirsiniz.

2020 senesinde da bu desteklerden yararlanmak isteyen ve şartları taşıyan yetiştiricilerimizin ilgili bölgelere müracaat yapmaları gerekmektedir. Ziraat ve Hayvancılık faaliyetleri için bakanlık tarafınca ayrılan bütçe 16,1 milyar TL’ dir. Şartları taşımayanlar ise hayvancılık kredisi veren bankalara giderek finansman gereksinimlerini karşılayabilirler.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

800 Puana Kredi Veren Bankalar 5 Dakika’da [ANINDA CEBİNİZDE]

800 yada 900 puanda olanlar da aslına bakarsanız bankalardan kredi çekebilirler. Her ne kadarda 40.000 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir