Halkbank Satılık Araçlar 2. El 2020

Halkbank, Akbank, Ziraat Bankası, TEB, Anadolu Bank, Finansbank şeklinde bankalar gerekseme fazlasından dolayı kendi mükellefiyetlerinde olan araçları satışa çıkarmaktadır. Bu araçlar aslına bakarsak banka müşterilerinin araçlarıdır ve borçlarını ödemeyen müşterilerin güvence olarak gösterdikleri araçlara haciz yolu ile el konulmuştur. Bankalar bu araçları elden çıkararak müşterilerinin borçlarını kapatmaktadırlar.

Halkbank 2.El Araç Satıyor

Halkbank ipotek yolu ile satılamaz şerhi konulmuş olan araçları satışa çıkarmıştır. Bu araçlar ihale yolu ile alınmaktadır. Halkbank web üstünden araçların listesini müşterileri ile paylaşmıştır. Araçların marka ve modelleri, tutarları, ihaleye çıkarıldıkları fiyatlar bu listelerde mevcuttur. Gene bu listede satışa çıkarılan araçların hangi şubelerde oldukları görünmektedir. Aracı aldığınızda vergi ödemesi yapmanıza gerek kalmamıştır. Banka tarafınca bu vergiler ödenmiştir. Listede bazı araçların çekme belgeli olduğundan söz edilmektedir. Çekme belgeli araçlar muayene olmak durumundadır. Bu muayene tutarı alıcı tarafınca karşılanacaktır.

Aracı almak istediğinizde yerinde araştırma yapabileceksiniz. Bazı araçlar hasarlı durumda bulunmaktadır. Bu sebeple araştırmaların dikkatli yapılması gerekiyor. Sonradan fark edilen hasarlarda hiçbir şekilde banka mes’uliyet kabul etmemektedir. Satış işlemleri gerçekleşmiş ise, iade şeklinde bir durum söz mevzusu olmayacağından alacağınız araçların incelemelerini dikkatli yapmanızda yarar vardır. Vakıfbank satılık 2. el araçlarını incelediniz mi?

İhaleye Iyi mi Katılacağız?

Bankaların satışa sunmuş olduğu 2. el araçları satın alabilmek için ihaleye katılmak gerekiyor. Ziraat Bankası ve Vakfbank’ ta başvurular şahsen şubelere yapılıyor. Bir tek Halkbank’ a şahsen ya da web üstünden müracaat yapabilirsiniz. İlk olarak bankanın tüm araç ilanlarını inceleyerek almak istediğiniz aracı belirleyiniz. İhaleye birden fazla araç için girilebilir. Bir tek her aracın güvence bedelleri ayrı ayrı yatırılmalıdır. Özetlemek gerekirse ihaleye katılmak için bankaca belirlenen oranda bir güvence bedeli yatırmanız gerekmektedir.

Halkbank ipotekli araç

Güvence bedelini bankaya yatırarak ihaleye katılabilirsiniz.

İhale başvurusunda bulunmak için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir. 

  1. Güvence bedelini ödediğinize dair banka tarafınca size verilen ücret dekontu
  2. Gerçek kişiler için T.C. kimlik belgesi fotokopisi
  3. Tüzel kişiler için şartnameyi imzalayacak olan kişinin şirket yetkilisi bulunduğunu gösteren belge,
  4. Gene tüzel kişiler için imza sirküleri (noterden alınır), Tecim sicil gazetesinin kopyası gerekmektedir.

İhale başvurusu yaparak belirlenen güvence bedelini yatırdığınızda size bir sözleşme imzalatacaklardır. Bu sözleşmenin her sayfasını eksiksiz olarak imzalayınız ve lüzumlu belgelerin yer almış olduğu dosyanıza bu sözleşmeyi de ekleyiniz. Bu belgeler bankaya şahsen başvuruda elden teslim edilir. Ya da bu evrakların e-posta yolu ile banka görevlilerine teslim edilmesi gerekmektedir. E-posta gönderebileceğiniz e-mail adresleri;

  • Cuma.KOCAER@halkbank.com.tr
  • Hanife.TASCI@halkbank.com.tr
  • Tugba.ASCIOGLU@halkbank.com.tr
  • Mehmet.DIKEN@halkbank.com.tr

Güvence Bedeli Ne Kadardır?

Güvence bedeli ihaleye katılan her insanoğlunun ödemesi gereksinim duyulan tutarı ifade etmektedir. Bu meblağ ödenmeden ihaleye katılmak mümkün değildir. İhaleyi kaybederseniz de bu tutarın geri ödemesi tarafınıza yapılacaktır. Ziraat Bankası’ nın güvence bedeli oranı %6, Vakıfbank’ ın %5′ tir. Halkbank’ ın güvence oranı diğeri bankalara gore oldukça düşüktür. Vakıfbank’ ın ihalesine katılan her araç taliplisi aracın muhammen bedelinin %3′ ünü güvence bedeli adı altında bankaya ödeyecektir.  Bu karşılık Halkbank 850 Gayrettepe Şubesi 01306101 no’lu TL hesabına yatırılacaktır.

Özetlemek gerekirse almak istediğiniz araç 40 bin TL ise banka hesabına yatıracağınız meblağ 1200 TL olacaktır. Açıklama kısmına isim soy isminizi ve aracın plakasını yazmayı unutmayınız. Aracı satın aldığınızda hiçbir şekilde katma kıymet vergi ödemeyeceksiniz. Bu sebeple banka tarafınıza satmaca düzenlemeyecek. Yalnızca yukarıda belirttiğimiz şeklinde dekont alacaksınız. Eğer güvence bedeli tamamlanmamış yatırılır ise ihaleye katılmanız mümkün olmayacaktır. İlanların detaylarında her aracın güvence bedeli hesaplanmıştır. Yatırmanız gereksinim duyulan tutarları buradan öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankasından satılık 2.el araçlara hala göz atmadınız mı?

teminat-bedeli

Halkbank’ ın güvence bedeli oranı %3′ tür.

Sonrasında Ne Yapacağız?

İhaleye katılan şahıslar, seçtikleri araç için bir karşılık teklif etmek durumundadır. İhaleyi kazanmanız durumunda ödemeler peşin olarak bankanın belirttiği hesap numarasına yatırılacaktır. Satış Bankanın İdari İşler birimi tarafınca yapılacaktır. İhaleyi kazanmış olan kişi 7 gün içinde müracaat yapmak ve ödemeyi gerçekleştirmek durumundadır. Belirlenmiş olan meblağı bu tarihler içinde yatırmayan şahısların güvence bedelleri geri ödenmeyecektir. Ek olarak kişi ihale hakkını da yitirmiş sayılacaktır.

Kişiler ihaleyi hiçbir surette iptal edemezler. Ek olarak hiçbir teklif vermeyen kişiler ihale sonuçlanmadan evvel bankaya yazılı olarak başvuruda bulunurlarsa güvence tutarlarını geri alabilirler. Bir tek ihale olup bittikten sonrasında ve ihaleyi kazanan şahsın vazgeçmesi durumunda yatırdığı hiçbir ücret kendisine iade edilmez. Özetlemek gerekirse iyi karar vererek bu işe girilmesi gerekiyor. Cayma hakkı bulunmuyor.

Herhangi bir sebepten dolayı ihaleyi kazanan şahıs aracı almazsa, kendisinden sonrasında en yüksek teklifi veren şahsa aracın satışı yapılacaktır. Ya da değişik birine teklif götürme hakkı da tamamen bankanın insiyatifinde bulunmaktadır. Aracın satışı esnasında doğacak olan noter harcamaları alıcı şahsa aittir. Ödeme bankanın yukarıda belirttiğimiz Gayrettepe şubesine yapılacaktır. Ödeme miktarı şu şekilde hesaplanacaktır.

İhale sonucu belirlenen meblağ – Güvence bedeli= İhaleyi kazanan şahsın yatıracağı meblağ

Bu tutarın 7 iş günü içinde banka hesabına yatırılması gerekiyor. Eğer yatırılmazsa kişi hakkını yitirmiş sayılıyor ve verdiği güvence bedeli bankaya irat olarak kaydediliyor. İhalenin sonuçlanmasından 15 gün sonrasında ihaleye katılan diğeri kişilerin güvence bedelleri hesaplarına yatırılacaktır.

2. El Satılık Araçlar ve Özellikleri

FIAT 323 LİNEA

Halkbank tarafınca ihaleye çıkarılan diğeri araçlar hakkında detaylı data almak için tıklayınız.

Bankaların ihale usulü ile satışa sunmuş olduğu araçları inceleyerek piyasa değerinin altında satın alabilirsiniz. Güvence bedeli olarak yatırılan tutarları ihale sonunda, eğer ihaleyi kazanmamışsanız geri almayı unutmayınız. Bu araçlardan herhangi birini satın almak isterseniz detaylı bilgiyi Halkbank şubelerinden alabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Öğretmenlere Özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası (Yüzde 0.15 Düşük Faiz)

En mukaddes meslek asla şüphesiz ki öğretmenliktir. Bizleri kendimizi tanıdığımız yaştan alıp bir ana, baba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir