HAKMAR Çalışma Saatleri Kaçla Kaç Arasında? (Güncel Mesai Zamanı)

HAKMAR çalışma saatleri içinde uzun senelerdir hizmet sunan marketler zinciridir. 1997 senesinde İstanbul Pendik’te kurulan marketler zinciridir. Hızla büyümeye devam eden bir alt yapıya haizdir. Bugün şube sayısını 25’e yükselmiş bulunmaktadır. Mensupları ise deneyimli kadrolardan oluşan disiplinli çalışanlardır.

HAKMAR son yıllarda sektöründe öncü olmuş firmalar içinde yer edinen deneyimli alışveriş merkezidir. Sektörde dikkat çeken firmalar içinde yerini korumaya devam etmektedir. Son yıllarda başarıya ulaşmış firmalar içinde bulunan bir mağazacılık kurumudur. Kapıya hizmet ile online satış için Hakmar Express’i kuran firmanın online alışveriş sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

HAKMAR çalışma saatleri sabah saat 9:00 ile akşam saat 21:00 arasıdır. HAKMAR mesai saatleri yaz ve kış dilimi bazında aynı ölçütlerde devam eder.


HAKMAR’ın Özellikleri Neledir?

HAKMAR mağazacılığın özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • HAKMAR kendi ürünlerini üreten ve onları piyasaya devam eden bir mağazadır.
  • Sunmuş olduğu tüm ürünler öteki mağazalara bakılırsa fazlaca uygun ve ucuzdur.
  • HAKMAR, kendi bünyesinde çalışan elemanlarını büyük bir titizlikle işe almakta ve herhangi negatif bir durum ya da şikayette işten çıkartma yetkisine haizdir.
  • HAKMAR’da senelik izin almak mümkündür.
  • HAKMAR, İstanbul ve Kocaeli’de fazlaca sayıda şubeleri ile hizmet verir.
  • Cazip fiyatlar çevresinde alışveriş deneyimi sunar.
  • HAKMAR İstanbul’da yer almış olduğu şubeleri Pendik, Tuzla, Kartal, Sultanbeyli ve Maltepe’de 22 tane şubesi vardır. Kocaeli’de ise Çayırova ve Darıca ilçelerinde 2 tane şubesi vardır.

Öteki kurum ve kuruluşların emek harcama saatlerine tablodan bakabilirsiniz:

HAKMAR ÇALIŞMA ŞARTLARI NELERDİR?

HAKMAR emek harcama koşulları kendi belirlediği mağazacılık anlayışı ile orantılı bir halde gelişim gösterir. HAKMAR’da çalışmak isteyenler ilk olarak günlük 12 saatlik bir dilimi kapsayan emek harcama süresine riayet etmelidir. Çalışanlara yönelik çay ve yiyecek molası verilir. Sadece bu mola 12 saatlik emek harcama süresine dahil değildir. Eğer yiyecek ve çay molanız otuz dakika sürerse o vakit emek harcama saatiniz 9 buçuğa kadar uzayabilir. Her insana haftada bigün izin verilir. Sadece izin gününü kullanmayan kişiler için senelik toplam 14+2 gün olacak şekilde bir izin tahsis edilir.

Personeller her hafta değişen vardiyalarla çalışır. Doğrusu izinli olduğunuz gün bir başkası çalışmak zorundadır. HAKMAR emek harcama saatleri vardiyalara ayrılarak uygulanır vardiyalar ise sabah ve akşam olacak şekilde yapılır. Haftalık izinden ve vardiya düzeninden ise birim şefi mesuldür.

Vardiyaya uymayan kişiler olursa işten çıkarma söz mevzusudur. HAKMAR emek harcama süresi haftanın 7 gününü kapsar. Bu bağlamda emek harcama süreleri de değişmez doğrusu 12 saatlik bir dilimin doldurulması zorunludur. Tüm bu şartlara uyulduğu taktirde HAKMAR bünyesinde çalışılabilir.

HAKMAR Çalışanlarının Maaşları Ne Kadar?

HAKMAR çalışanların ücretleri farklılık gösterir. Şu sebeple HAKMAR perakende çalışan bir kurumdur. Bu şeklinde kurumlarda da maaşlarda devamlı farklılık olur. HAKMAR bünyesinde çalışan kasap ve manav haricindeki öteki elemanlar doğrusu kasiyer ve sergen mensubu şeklinde elemanlar asgari ücret alırlar. Tezgahtar olarak çalışanların maaşları ise çalmış olduğu yıla ve iş tecrübesine bakılırsa asgari ücret baz alınarak %50’nin üstüne çıkması söz mevzusu olabilir.

Ödemeler yalnız maaş ile sınırı olan olmaz. HAKMAR tarafınca tüm personellere yiyecekleri parasız verilir. Primler ödenir. Ek olarak prim sistemi ile satışa bakılırsa ödül verme durumu da söz mevzusudur. Her ay mağazada bir hedef ciro vardır. Bu cironun üzerine çıkılmış olduğu vakit satıcıya buna bakılırsa ek olarak prim alma hakkı tanınır. Doğrusu toplam olarak maaş, yiyecek ve prim şeklinde ödemeler elemanlara yapılır.

Tüm elemanların emek harcama koşulları ve sağladıkları satış başarısına bakılırsa de ileriki dönemlerde maaşlarında artış uygulanmaktadır. HAKMAR emek harcama saatleri içinde lüzumlu koşulları elde eden tüm elemanlara prim ve yüksek maaş ödemesi yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hakmar, akşam 21:00’da kapanmaktadır. Hafta içi ve hafta sonu kapanış saati değişmez.

Hakmar bayramın ilk günü kapalı olur. Sadece öteki günler 09:00 – 21:00 saatleri içinde hizmetlerine kalmış olduğu yerden devam eder.

Hakmar, Sivaslı iş adamı İsa Albayrak tarafınca kurulmuştur. İsa Albayrak şuan ise Hakmar yönetim kurulu üyeliği görevini ifa etmektedir.

Migros sabah 09:00’da açılarak akşam 21:00’da kapanmaktadır.

A101 marketler zinciri, 09:00 itibari ile açılmakta ve akşam 21:00 itibari ile kapanmakta ve toplam 12 saat hizmet vermektedir.

ilginizi çekebilir

DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR?

İlk zamanlar büyük şehirlerde ilgi gören temizlik sektörüne yatırımlar artık ufak il hatta ilçelerimiz de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir