GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

Gelir Testi Nedir?

Herhangi bir sosyal güvence sistemine bağlı olmayan kişiler tarafından gelir testi yapılmaktadır. İşçiler, memurlar, askerler ve 65 yaş üstü vatandaşlar GSS gelir testi kapsamına girmektedir. Eğer bu sigorta kapsamı dışındaysanız mutlaka prim ödemeniz gerekmektedir. Ödemeniz gereken pirim miktarını öğrenmek için gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. GSS gelir testi için ödenmesi gereken pirim miktarı 81 TL’dir. Gelir testi alınması durumunda evde kişi başına düşen gelirin üçte biri olması durumunda GSS’dan ücret ödemeden faydalanabilirsiniz. Kişi başına düşen gelir en az 676 TL olması gerekmektedir.

Eğer sağlık güvenceniz yoksa ve giderlerinizi karşılamakta zorlanıyorsanız mutlaka gelir testi yaptırmalısınız. Eğer durumunuzu kanıtlarsanız bu hizmetten ücretsiz yararlanabileceksiniz.

Gelir Testi Nereden Ve Nasıl Yapılmalıdır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gelir testi başvurusu yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile bu işlem bakanlığa aittir. İstenilen belgelerle ve doldurulan formla kişiler buraya başvuru yapmaktadır. Yanınızda başvuru yaparken mutlaka nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet vesikalık fotoğrafınızı bulundurunuz.

Gelir Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gelir testi başvurusu yapanlara bir bildirim gelmektedir. Ve bu bildirimi alan kişiler 1 ay içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurularını yapmalıdırlar. Başvuruyu doğrudan başvuruyu yapmak isteyen kişi tarafından doldurulmalıdır. Ancak eğer 1.’inci dereceden yakın akrabanız varsa formu o kişi de doldurabilir. Gelir testini doldururken sorulara doğru cevap vermeniz gerekmektedir çünkü soruların doğruluğu kontrol edilecektir.

Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuran kişiye ait kimlik bilgileri yazılmalıdır. Örneğin; Anne adı, baba adı, T.C kimlik numarası, doğum tarihi gibi.

Başvuran kişiye ve ailesine ait bilgiler yazılmalıdır. Örneğin; Medeni durum, telefon numarası, kronik hastalık ve gelir durumu gibi.

Başvuran kişinin faydalanmak istediği yardım türü yazılmalıdır. Örneğin; Aile yardımları, özürlü yardımları, eğitim ve sağlık yardımları gibi.

Başvuran kişinin adı, soyadı ve tarih mutlaka yazılmalıdır.

Başvuran kişinin ikametgâh bilgileri kesinlikle unutulmamalı yazılmalıdır.

Başvuran kişinin yeşil kartla ilgisi olup olmadığı yazılmalıdır.

Başvuran kişinin bakmakta olduğu kişilerin sosyal güvencesinin olup olmadığıyla ilgili bilgi verilmelidir.

Gelir Testi Nasıl Sorgulanır?

Öncelikle E Devlet sistemine girmemiz gerekmektedir. Daha sonrasında e devlet üzerinden yapacağınız işlemi seçiniz. Bu işlem Aile Çalışma Ve Sosyal Bakanlığı’na ait gelir testi sonucu sorgulama işlemidir. Bu işlem size borcunuzun olup olmadığını gösterecektir. Genel Sağlık Sigortası pirim borç bilgileri sorgulama ekranında gözükecektir. Burada ödenmesi gereken tutar ve ödenen tutarlarınız gözükecektir.

Gelir Testi Zorunlu Mu?
Normal de 2017 yılının nisan ayına kadar zorunluydu. Ancak bu tarihten sonra bu zorunluluk kalktı. Şu an bütün vatandaşlar 81 TL ödeyerek GSS’dan yararlanabilmektedir.

ilginizi çekebilir

7 Yıl Vadeli Hayvan Kredisi 2 Sene Geri Ödemesiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir