Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır, Ücretli Mi? (2020 GÜNCEL)

Green Card başvurusu yapabilmek için sağlanması ihtiyaç duyulan koşullar ve teslim edilmesi ihtiyaç duyulan evraklar vardır. Green Card yalnızca devletimizde değil dünyanın birçok yerinde oldukça popüler olan bir şeydir. Bilhassa ABD’de yaşama imgesel olan kişilerin Green Card hakkında tüm detaylı bilgiye haiz olması gereklidir. Green Card başvurusu için nelerin lüzumlu olduğu ve müracaat tarihlerinin ne süre olduğu sorusunun cevabı ABD’de yaşayacak kişiler için oldukca önemlidir.

GREEN CARD NEDİR?

Green Card uygulaması ABD vatandaşı olmayan kişilerin ABD’de yaşam boyu yaşama hakkı elde edebileceği bir şeydir. 1990 senesinde ABD hükümeti göçmenlik vizesi adıyla ABD’de yaşamak isteyen kişilere Yeşil Kart doğrusu Green Card veriyor. Çekişle verilen bu vize ABD vatandaşı olmayan ve bu kişilerin 21 yaşlarının altındaki çocuklarını bununla beraber eşlerini de kapsıyor. Bu vizeyi alabilen kişiler ömürleri süresince ABD’da yaşama hakkı ve oraya yerleşme hakkı kazanıyor. Bunun yanı sıra Green Card bununla beraber emek harcama iznini de veriyor.

Green Card yalnızca Türkiye vatandaşlarına verilmiyor. Dünyanın birçok değişik yerinde çekilişle insanlara Green Card dağıtılıyor. Fırsatlar ülkesi olarak görülen ABD’ye gidebilmek için de her yıl milyonlarca insan bu kartı alabilmek için başvuruda bulunuyor. Bu sayede de binlerce şahıs ABD’ye yerleşebilmek ve orada çalışabilmek için vize almış oluyor.

KİMLER GREEN CARD BAŞVURUSU YAPABİLİR?

Green Card’a başvurabilecek kişiler içinde minimum lise mezunu olan insanoğlu vardır. Green Card’a başvurusu yapabilmenin koşullarından en önemlisi minimum lise eğitimini tamamlamak vardır. Lisans eğitimi almamış olan kişiler ise son beş yıl içinde 2 senelik bir iş tecrübesine haiz olmalıdır. Bunun yanı sıra kuraya katılabilmek için başvuruya uygun ülkede dünyaya gelen olmak da gereklidir. Eğer siz başvuruya uygun bir ülkede doğmadıysanız ve eşinizin doğum yeri müracaat için uygun bir ülkeyse başvuruyu eşinizin adına yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra anne ve babanızın doğduğu yere bakılırsa bir değerlendirme talebinde bulunabilmek de mümkündür. Bu koşulların sağlanmadığı taktirde başvurunun de gerçekleştirilebilmesi mümkün değildir.

GREEN CARD BAŞVURUSU İLE İLGİLİ VİDEOMUZU İZLEYEBİLİRSİNİZ:


GREEN CARD BAŞVURU EVRAKLARI NELERDİR?

Green Card başvurusu için istenen belgelerden bir tanesi Nüfuz cüzdanı fotokopisidir. Bunun yanı sıra biyometrik fotoğraf da gene müracaat sahiplerinden istenen belgelerden birisidir. Fakat bu fotoğrafın taranmış olmaması da gereklidir. Evli kişilerin eşlerinin, 21 yaşından minik evladı olan kişilerin evlatlarının da nüfus cüzdanı fotokopisi ve biyometrik fotoğrafı teslim edilmelidir. Bu belgelerin yanı sıra green card başvurusunu gerçekleştirilebilmek için teslim edilmesi ihtiyaç duyulan evraklar şu şekildedir:

GREEN CARD BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Green Card müracaat yolu DV Lottery sitesidir. Green Card’a müracaat yapabilmek için ilk olarak DV Lottery sitesinde müracaat sistemi açılmış olması gereklidir. Sistem açılmadığı taktirde müracaat da gerçekleştirilemez. Başvurular başladığı süre DV Lottery’nin web sitesinde bulunan Begin Entry tuşuna basılmalıdır. Daha sonrasında ekranda bazı talimatlar çıkacaktır. Bu sisteme fotoğrafınızı yüklemeniz gereklidir. Fotoğraf yüklemesinin peşinden sistem size uygun fotoğrafın yüklenip yüklenmediği bilgisini vermez. Bundan dolayı değişik siteler vesilesiyle fotoğrafın denetim ettirilmesinde yarar vardır. Bunun haricinde isim, cinsiyet, doğum zamanı, doğduğunuz yer hakkında bilgilerin de eksiksiz doldurulması gerekiyor. Bu bilgilerin sisteme girilmesinin peşinden Continue tuşuna basılmalı. Sonrasında ise bilgiler tekrardan denetim edilip kaydedilmesi ve müracaat işleminin tamamlanması gerekiyor.

Aracılı Firmalar İle Müracaat Yapmak

Green Card’a firmalar vesilesiyle başvuruda bulunmak bazı avantajlar sağlıyor. Green Card başvurusunu bireysel olarak web üstünden yapabilirsiniz. Bu müracaat ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız da aracı bir şirket ile iletişime geçebilirsiniz. Bu firmaların en büyük pozitif yanları herhangi bir tamamlanmamış informasyon ya da belge olduğunda kişilere bu durumu bildirecek olmasıdır. Böylece başvurunun doğru bir halde yapıldığına güvenilir olunabilir. Firmaların bir başka pozitif yanları ise İngilizce bilmeyen kişiler içindir. Başvurular Türkçe olarak yapılamaz. Bundan dolayı da en azından başvuruyu gerçekleştirebilecek kadar İngilizce bilgisine haiz olmak şarttır. Bu İngilizcesi olmayan kişiler de gene aracı firmalar yardımıyla başvurularını tamamlayabilirler.

GREEN CARD ÇEKİLİŞİNİ KAZANDIKTAN SONRA YAPILMASI GEREKENLERİ VİDEODAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ:


GREEN CARD BAŞVURUSU NE ZAMAN?

Green Card müracaat tarihleri her yıl değişse de çoğu zaman yaz ve güz sezonuna gelinirken müracaat sistemi açılıyor. Green Card’a başvurabilmek için sistemin açılması beklenmeli ve son müracaat evveliyatına kadar başvurular tamamlanmış olması gereklidir. Bu yüzden de müracaat tarihleri öğrenilmesi şarttır. 2020 senesinde Green Card alabilmek için başvurular 3 Ekim 2019 tarihinde başladı. 6 Kasım 2019 evveliyatına kadar devam eden Green Card başvurusu sürecinin peşinden 7 Mayıs 2020 tarihinde de kimlere Green Card verildiği açılandı. 2021 yılının başvuruları da gene geçtiğimiz yıl olduğu benzer biçimde 2020’nin Eylül ve Kasım ayları içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Green Card Başvurusu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Green Card Başvurusu için dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi doğduğunuz ülkede müracaat yapmanızdır. Doğrusu Almanya’da dünyaya gelecek olan bir Türk vatandaşı başvurusunu Türkiye’de yapamıyor. Yalnızca Türkiye sınırları içinde dünyaya gelecek olan kişilerin başvuruları Türkiye’den yapılabiliyor. Bunun yanı sıra müracaat sayısı oldukca fazla olduğundan bazı başvurular sistem hatasından dolayı değerlendirmeye dahi alınmıyor. Bundan dolayı müracaat için lüzumlu olan her adımın eksiksiz olarak tamamlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Mesela yanlış fotoğraf yüklenmesi elenme nedenidir. Bu fotoğrafın doğru olduğuna güvenilir olunmalıdır.

Green Card Kontenjanı Ne Kadar?

Green Card saptanca sayısı 50 bindir. Green Card’a dünyanın çeşitli yerlerinden başvurular gerçekleştiriliyor. Tüm bu ülkelerin vatandaşlarına da toplam 50 bin Green Card dağıtılmaktadır. Her ülkeye verilen saptanca sayısı farklıdır. Her yıl saptanca sayısı da değişmektedir. Türkiye de en fazla kontenjana haiz olan ülkelerden bir tanesidir. Mesela 2017 senesinde Türkiye’den 2186 şahıs Green Card sahibi oldu. Bu sayı 2018 senesinde ise 4390 kişiydi.

Green Card Müracaat Tutarı

Green Card başvurusu için ücret ödenmesi lüzumlu değildir. Green Card tamamen parasız olan bir uygulamadır. DV Lottery sitesine giren ve müracaat işlemlerini tamamlayan hepimiz herhangi bir ücret ödemeden çekilişe girebilir. Eğer bir aracı şirket ile müracaat gerçekleştirilecekse bu firmanın talep etmiş olduğu ücret ödenmelidir. Her firmanın da talep etmiş olduğu meblağ birbirinden farklıdır. Bunun için de değişik şirketlerden ücret bilgisi öğrenilmesinde yarar vardır. Şirket için ödenen bu ücretin haricinde müracaat için talep edilen herhangi bir başka ücret yoktur.

Green Card Müracaat Formu

Green Card için lüzumlu olan biçima aracı kuruluşlar vasıtasıyla erişebilmek mümkündür. Bunun yanı sıra web siteleri üstünden de biçim kolay bir halde bulunabilir. İnternetten biçim indirildiğinde ilk olarak bilgisayara kaydedilmelidir. Daha sonrasında formda bulunan bilgiler eksiksiz bir halde yazılmalı ve tekrardan kaydede basılmalıdır. Bu biçim müracaat için lüzumlu olan belgelerden bir tanesidir. O yüzden de doldurulup sisteme yüklenmesi gereklidir. Formda yer edinen İngilizce ifadeler anlaşılmadığında şirketlere başvurulabilir. Bu şirketlerden informasyon alınabilir ya da direkt onların başvuruyu gerçekleştirmesi istenebilir.

Green Card Müracaat Neticelerini Öğrenme

Green Card müracaat neticeleri 7 Mayıs 2019 tarihinde açıklandı. Green Card’a başvuran kişiler bu başvurularının neticelerini öğrenebilmek için Confirmation Number’ı kullanımı gerekiyor. Teyit numarası anlamına gelen Confirmation Number müracaat işlemi tamamlandıktan sonrasında müracaat sahibine veriliyor. Bu numaranın da bir yere yazılarak saklanması gerekiyor. Sonuçların açıklanmış olduğu tarihten itibaren DV Lottery web sitesine girilmeli ve Confirmation Number yazılarak netice öğrenilmelidir. Bu sonuçların öğrenilebilmesinin tek yolu budur. Ne konsolosluk ne de büyükelçilik arayıp kişileri bilgilendirme yapmaz. Bu benzer biçimde bir arama gelmesi halinde arayan kişiye saygınlık edilmemesi önemlidir.

Green Card Başvurusunun Peşinden Vize Görüşmesi Iyi mi Olur?

Green Card’ı kabul olan kişiler ile vize görüşmesi de yapılmaktadır. Çekilişin peşinden kazanan kişiler için mülakat düzenlenmektedir. Bu mülakatın sonucuna bakılırsa çekilişi kazanmış olsanız bile elenebilmeniz mümkündür. Elenme sebeplerinden bir tanesi lüzumlu olan şartların yerine getirilmemesidir. Bir başka niçin ise mülakata gidilmemesi ya da mülakatın fena geçmesidir. Vize mülakatı İngilizce olarak gerçekleştirilir. Bu yüzden de İngilizcesi iyi olmayan kişiler Green Card başvurularını yapmalarının peşinden İngilizcelerini geliştirmek için uğramaları gereklidir. İngilizce bir elenme sebebi olabilir. Bu yüzden elenmek istemeyen kişilerin de İngilizce ergonomik yapmaları şarttır.

Green Card Sahibi Olmanın Peşinden Abd Vatandaşı Olma Koşulu

Green Card sahibinin ABD vatandaşı olabilmesi için 5 yıl geçmesi gereklidir. Green Card bir vatandaşlık değildir. Bu uygulama yalnızca ABD vatandaşı olmayan kişilerin yaşam boyu ABD’de yaşayabilme ve çalışabilmelerini sağlamaktadır. Fakat aradan belirli bir süre geçmesinin peşinden vatandaşlığa başvurabilmek de mümkündür. 5 senedir Green Card sahibi olan kişiler ABD vatandaşı olabilmek adına işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ek olarak 5 senenin sonunda Türk vatandaşlığından çıkmaya da gerek kalmamıştır. Hem Türk vatandaşı olup hem de ABD vatandaşı olabilmek için lüzumlu olan koşul 5 senedir Green Card sahibi olmaktadır.

Vize Krizi Green Card’ı Etkisinde bırakır Mi?

ABD vize krizinin Green Card’a tesiri yoktur. Türkiye ara sıra değişik ülkeler ile siyasal krizler yaşayabilen bir ülkedir. Bu siyasal krizlerinde bazı neticeleri vardır. Son dönemler de ABD hükümeti ile de bazı gerginlikler yaşanmaktadır. Bu gerginlikler sonucunda da gezgin vizesi, eğitim vizesi ya da emek harcama vizesinin askıya alınması da söz mevzusu olabilmektedir. Fakat bu gerginliklerin Green Card’a herhangi bir tesiri yoktur. Bu şekilde bir durumun söz mevzusu olabilmesi için ABD ile oldukca büyük problemlerin yaşanması gereklidir. Şu anki siyasal durumda da bu tarz bir olay söz mevzusu değildir. Bundan dolayı da yaşanmış olan küçücük gerginliklerin Green Card’ın Türkiye kontenjanına bir tesiri olacağı da düşünülmüyor.  ABD’de yaşamak isteyen kişiler müracaat dönemlerini takip ederek sistem üstünden başvurularını gerçekleştirebilir.

Çekiliş Sistemi Kalkıyor Mu?

Green Card sisteminde değişimlerin olacağını ABD başkanı Trump duyurdu. Trump yapmış olduğu izahat ile artık çekiliş sistemi ile Green Card verilmeyeceğini söylemiş oldu. Saptanca sayılarında herhangi bir değişim yapılmayacağını da vurgulayan Trump yalnızca rasgele değil seçim ile Green Card verileceğini deklare etti. Mevcut olan sistemde Green Card başvurusu sistemi üstünden yapılıyor ve rasgele bir seçim ile kimlere vize verileceği sonucu alınıyor. Fakat uygulamaya konulması planlanan yeni sistemde ise artık puanlama olacak. Mesela genç bir işçiyseniz puanınız daha yüksek olacak. Eğitim durumu da puan sistemini etkileyen faktörlerden biri haline gelecek. Ne kadar oldukca puanın olduğu da Green Card sahibi olma ihtimalini arttıracak.

Sıkça Sorulan Sorular

2020 yılı içinde 7 Ekim itibari ile süregelen başvurular 10 Kasım itibari ile sonlanmaktadır.

Green Card başvurusu online olarak yapılmaktadır. ABD göçmenlik bürosu internet adresinden bunu yapabilirsiniz.

ABD ülkesinden vatandaşlık almak isteyenlerin haiz olması ihtiyaç duyulan bir karttır.

Green Card’a başvurmak isteyen kişinin herhangi bir pasaportunun olması zorunludur.

2020 yılı itibari ile 2709 olan bu sayı, 2019 senesinde ise 2411 olarak görülmektedir. Sayı her geçen yıl artmaktadır.

ilginizi çekebilir

Evde Bakım Maaşı Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir