Girişimci Misiniz? O Zaman Durmayın!

Yeni bir iş fikriniz var ve bunu gerçekleştirmek ve bu işten para kazanmak mı istiyorsunuz? KOSGEB Girişimcilik başvurusu yaparak sizde vatanımızda bu anlamda yeni girişimcileri destekleyen ve yanında olan Kosgeb kurumundan ana para desteği alarak işinizi kurarak daha azca maliyetlerle kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Birçok girişimci, geri ödemesiz affetme desteği veren Kosgeb kurumundan destek almanın zor bulunduğunu düşünmekte ve bu yüzden kendi imkanları ile işyerlerini açmaktadır. Kosgeb girişimcileri destekleyen kurumlar içinde devlet desteği veren tek kurum olduğundan ülkemizin hedefleri doğrultusunda gelişme hedefi olan ve hakkaten yeni ve teknolojik buluşlara imza atan ve parlak bir iş fikri olan girişimcilerin geliştirdikleri iş projelerine daima destek verecektir. Sizin yeter ki hakkaten insanların işine yarayacak uzun soluklu ve yenilikçi daha evvel yapılmamış bir iş fikriniz olsun gerisini KOSGEB halleder.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Desteği ve İş Planı Ödülünden oluşan program kapsamından oluşan Kosgeb Girişimcilik desteğinden yararlanacak olan girişimciler ilk olarak Uygulamalı girişimcilik eğitimden geçtikten sonrasında destek programına müracaat hakkı kazanabilir.

KOSGEB Girişimcilik Kredisi 2017

Kosgeb desteği  almak isteyenlerin yapması gereksinim duyulan ilk iş KOSGEB ve İş kur tarafınca düzenlenen ve yürütülen parasız bir halde 32 saat süre ile Türkiye’ de girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılarak daha başarıya ulaşmış ve uzun süre ayakta kalmayı başarabilen işletmelerin kurulması hedefine uygun olarak; girişimcilerin iş fikirlerine uygun yeni bir iş kurma ve yürütme mevzularında kafi donanıma haiz olmaları, bu süreçte ne yapmaları mevzusunda kendi sorumluluklarının farkına varmaları ve kendilerine ilişik iş fikirlerine uygun olacak şekilde iş planı projesi hazırlayabilecek informasyon ve deneyim kazanmaları amacıyla verilen eğitime katılım göstererek girişimci sertifikası alması gereklidir. Girişimci sertifikası olmayan Kosgeb desteklerinde yararlandırılmaz bu yüzden ilk aşamada Uygulamalı girişimcilik eğitimden başarıya ulaşmış olarak geçerek sertifika sahibi olmanız gerekmektedir.

Yeni Girişimci Desteğine Müracaat

Kendi iş fikirlerine yönelik olarak hazırladıkları iş planlarına uygun olacak şekilde iş oluşturmak isteyen girişimciler Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamaları şartıyla desteğe müracaat yapma hakkı kazanmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamlayan girişimciler Yeni girişimci desteğinden yararlanabilir.

Devletimizde girişimcileri destekleyen ve geri ödemesiz affetme krediler ile yeni açılacak işyerine ana para desteği veren Kosgeb Yeni girişimci desteğine başvuruda bulunan ve lüzumlu şartları taşıyan ve yerine getirenlere 50 bin lira affetme 100 bin lira faizsiz kredi desteklerinden yararlandırmaktadır. Kosgeb’ başvuruda bulunan girişimcilerin müracaat zamanı itibariyle son 1 yıl içinde KOSGEB desteklenen sektörler içinde NACE koduna gore şahıs işletmesinin bulunmaması gereklidir. Şahıs işletmesinin bulunmamasının yanında tüzel kişi statüsünde kurulan şirketlerde de ana para ortağı olarka %50’den fazla ortaklığının olmaması Kosgeb için önemli şartlar arasındadır.

Ek olarak KOSGEB desteğine başvuruda bulunan girişimcilerin destek başvurusunda bulunmuş olduğu tarihlerde sgk lı olarak herhangi bir kurumda emek vermemesi gereklidir.

Yeni girişimci desteklerinden yararlanarak Kosgeb’ ten 50 bin lira geri ödemesiz affetme ve 100 bin lira faizsiz kredi destekleri yeni kurulacak olan işletmenin araç gereç, ekipman demirbaş alımlarında kullandırılmak suretiyle verilmektedir. Bu destek sunar ise İşletme kurum giderleri için affetme, İşletme Kurum Süreci Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği, İşletme Giderleri Desteği, İşletme Giderleri Desteği olarak toplamda 50 bin lira affetme ve durağan(durgun) yatırım desteği olarak geri ödemeli 100 bin lira faizsiz üst limitli kredi verilmektedir.

Toplamda 50 bin lira geri ödemesiz affetme destekleri olarak ; 2000 lira destek işletme kurum giderleri için affetme olarak verilir. Geri ödemesiz olarak üst limiti 18.000 destek ise yeni kurulacak olan işletmenin kurum tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınan makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için Kurum Süreci Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği olarak sağlanır. Aylık 5 bin lira 24 ay içinde toplamda geri ödemesiz olarak 30.000 TL verilecek olan destek İşletme giderler desteği kapsamında verilen affetme desteği ise işyeri kirası ve personel net ücretlerinin karşılanması için sağlanır.

Geri ödemeli olarak 100.000 TL Durağan(durgun) yatırım desteği ise işletme kurum tarihinden itibaren 2 yıl içinde satın alınacak makine, teçhizat ve yazılım için güvence karşılığı olarak sağlanan destektir. Toplamda 150 bin lira devlet desteği olarak yeni girişimcilere sağlanacak olan destek tüm hanım, adam girişimci, Gazi, Birinci derecede şehit yakını yada Engelli Girişimciye bölge 1.2.3.4.5.6 bölge destekleri olarak kullandırılır.

1 OCAK 2019 tarihinden itibaren yeni girişimci desteği verilmeyecektir. Yalnız girişimciler KOSGEB tarafınca yeni destek programları ile desteklenecektir.

Şartlar nedir?

Yeni girişimci destek programına başvuruda bulunan Hanım girişimci, adam girişimci, gazi, şehir yakını ve engelli girişimcilerin yerine getirmesi gereksinim duyulan bazı şartları yerine getirmek gereklidir. İlk şart Kosgeb veri tabanına kayıt olma ve sonrasında kobi beyannamesi doldurarak kobi kaydını yaptırmaktır.

Girişimci kaydınızı yaptırdınız mı?

Girişimci kaydınızı yaptırdınız mı?

Kosgeb veri tabanına kayıt olmak için işletmenin açılmış olması ve açılış için araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarındaki faturaların saklanması da önemlidir.

Kobi tanımına uygunluğunun incelenmesi için kobi beyannamesi de doldurulduktan sonrasında kobi informasyon dökümanı çıktısını alarak Kosgeb destekleri için işletme kuruluşundaki faturalar, tecim sicil gazetesi, girişimci sertifikası, iş  planı projesi, kobi informasyon dökümanı çıktısı ve lüzumlu diğeri belgeler ile Kosgeb Müdürlüklerine teslim ederek desteklerden yararlanma hakkı kazanılmaktadır. Yeni oluşturulan işletmenin iş planına uygun olarak açılıp açılmadığını denetim amaçlı olarak işyerine gelmiş olarak lüzumlu incelemeleri yaptıktan sonrasında affetme desteğini kişinin banka hesabına yatırmak suretiyle kullandırmaktadır.

Kosgeb veri tabanına kayıt olmak için işletmenin desteklenen sektörlerden birisinde daha evvel açılmış olması ve açılış için araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarındaki faturaların saklanması da önemlidir. Kosgeb oluşturulan işletmenin iş planına uygun olarak açılıp açılmadığını denetim amaçlı olarak işyerine gelmiş olarak lüzumlu incelemeleri yaptıktan sonrasında affetme desteğini kişinin banka hesabına yatırmak suretiyle 50 bin lira affetme krediyi alabilirler. 

Durağan(durgun) yatırım desteği olarak 100 bin lira faizsiz kredi almak isteyenler ise minimum 1 senedir ticari faaliyette bulundukları işletmelerini büyütmek amacıyla iş planı oluşturarak bu iş planının Kosgeb’ den onaylanması halinde 100 bin lira geri ödemeli krediden yararlanabilirler.

girişimciliği-geliştirme-destek-programı

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

2020 senesinde hazırlanacak olan iş planları girişimciliği geliştirme destek programı çatısı altında değerlendirilecektir. Ek olarak işletmeleri teknoloji kullanma durumları göz önünde bulundurularak verilecek olan destek tutarları belirlenecektir. Bunun yanı sıra kurumun yeni destekleri performans dönemlerine gore belirlenecektir. İki performans dönemine ayrılarak verilecek olan desteklerin belirlenmesi primler baz alınacaktır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR?

İlk zamanlar büyük şehirlerde ilgi gören temizlik sektörüne yatırımlar artık ufak il hatta ilçelerimiz de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir