Genç Çiftçi Sonuçları Hibe Ödeme Tarihleri

Kırsal kesimde yaşayan genç çiftçiler için genç ziraatçi gov tr adresinden başvurular alınacak. Bu tarihten sonrasında yeni müracaat alınmayacak. Binlerce çiftçimiz Ziraat ve Orman Bakanlığı Müdürlüklerine koşarak başvurularını tamamladı. Halen müracaat yapmayanların ise ellerini acil tutması gerekiyor. Peki müracaat neticeleri ne zaman açıklanacak? Gençlerimiz 30 bin TL hibeyi iyi mi alacaklar? Kazananların sıralaması, sorgulama iyi mi yapılır, 2019 başvuruları ne zaman benzer şekilde soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Genç Ziraatçi Affetme Projesi

Bakanlık tarafınca başlatılan proje ile köye dönüş yapmış olup, ziraat ve hayvancılık meydana getirecek gençlerimize 30 bin TL affetme verilmesine karar verildi. 2019 yıllarında da projenin yenileneceği ve Ulusal Ziraat Projesi çerçevesinde yeni destek kolları ile hibelerin ödeneceği belirtiliyor. Müracaat işlemleri 2 aşamadan oluşuyor.

İlk aşama genç ziraatçi ziraat gov tr internet sayfası üstünden yeni ziraatçi kaydı ile birlikte ön müracaat yapılması,

İkinci aşama ise affetme başvurusu oluşturan gençlerin sistemden çıktı alarak lüzumlu evraklar ile birlikte kati başvuruları,

Bu iki aşamayı tamamlayan gençlerin affetme neticeleri ne zaman açıklanacak sorusuna cevap olarak evraklarında herhangi bir eksiklik olmayan, lüzumlu şartları taşıyan kişiler başvurularını meydana getirecek ve belirtilen tarihlerde sonuçlar açıklanacak.

Bu aşamada genç çiftçilerin yapmaları gerekenler şunlardır;

  • Genç Ziraatçi Sertifikası alabilirler.
  • Ziraatçi kayıt sistemine kayıt yaptırabilirler,
  • Projeleri için lüzumlu malzemeler, ahır yapımı, arılı kovan alımı, süt sağma makinesi, tanklar ve benzeri teçhizatların alımları için piyasa araştırması yapabilirler.

Ziraat ve Orman Müdüriyetleri sonuçların açıklanmasını müteakiben şubelerinde bulunan panolara ASILI LİSTE halinde neticeleri açıklamaktadırlar. Bu sebeple sonuçların hangi tarihte açıklanacağı Müdürlüklerden daha net şekilde öğrenebilirler.

Eğer genç ziraatçi projesi kapsamında verilen hibelerden yararlanma hakkı elde edemediyseniz Ziraat Bankası hayvancılık kredisi başvurusu yapabilir ve 7 yıl vadeli kredi alabilirsiniz.

Genç Ziraatçi Gov Tr Adresine Tanımlı Affetme Projeleri Neler?

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK; Manda ve Sığır yetiştiriciliği,
KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK; Koyun ve keçi yetiştirme,
TESİS YAPIMI; Büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımı ile tesis yapımı projeleri desteklenmektedir.
KANATLI SEKTÖRÜ: Tavuk, kaz, ördek, Hindi, Ördek, Bıldırcın, İpekböcekçiliği,
MEYVE BAHÇELERİ: Bodur Kapama Yarı Bodur Kapama Bodur ve Yarı Bodur Olmayan Kapama Meyve Bahçesi
BAĞCILIK; Ahududu, Böğürtlen, Kivi, Çilek,
SÜS BİTKİSİ : Açık Alanda, Kontrollü Örtü Altı Tesisinde Süs Bitkisi Yetiştiriciliği,
MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİ; Kontrollü Örtü Altı Tesisinde Sebze yada Muz Yetiştiriciliği,
MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ; Beyaz Şapkalı Kültür Mantarı İstiridye Mantarı, Kayın Mantarı Yetiştiriciliği,
DİĞER BİTKİLER; Tıbbi ve aromatik nebat üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi,
Coğrafi işaretli olan gıdaların üretimi, Fide ve Fidan Yetiştiriciliği
Genç Çiftçi hibe sonuçları açıklanmış olduğu tarihte sorgulama yapabilirsiniz.

Genç Ziraatçi Affetme Şartları Neler?

Her dönem benzer şartlar olmakla beraber bu yıl şartlar içinde daha evvel hayvan varlığı olan kişilere affetme verilmemesi yada eşinin yada kendisinin maddi geliri varken köye dönmemesi ve bu işi ek iş olarak yapması engellenmesi amacıyla çalışmadığına dair belge talep edilmiştir.

  1. Eşi ve kendisi çalışmıyor olmak,
  2. 15 inek yada düve ile bu sayıdan daha fazlaca büyükbaş hayvanı olmamak,
  3. 50 keçi yada koyun ve bundan daha fazlaca küçükbaş hayvanı olmamak gerekiyor.

Genç çiftçi hibe şartları isminde içeriğimiz de hangi tarihte hibenin ödeneceğini, kimlerin müracaat yapmış olup, kimlerin yapamayacağını detaylı olarak anlattık.

HİBE ALMAK DEVEYE HENDEK ATLATMAKTAN ZOR!

Bazı çiftçiler köylerde tarımsal faaliyetlerini sürdürürken müracaat yaptıklarında sonuçların haketmeyen kişilere verildiğini öne sürerek, “İŞTEN ANLAMAYANA HİBE” verildiğini söylemekteler. Proje sonuçlarında yer edinen kişilerin eğer şartları taşımadıkları anlaşılırsa genç ziraatçi başvurularının iptal edileceği şartname muhteviyatında içeriyor. Eğer bu durumda olup, affetme alma hakkı taşımayan kişiler var ise, çiftçilerimiz bu durumu il ilçe Müdürlüklerine bildirebilirler. Gene sonuçlar açıklandığında haksızlık bulunduğunu öne sürenler Tarım ve Orman Bakanlığı‘ nın aşağıda belirtilen kontakt adreslerine bildirebilirler.

Eskişehir Yolu 9. Kilometre Lodumlu ANKARA Telefon Numarası : 0312 2873360

Facebook sayfamızdan takip edebilir, en güncel ve doğru Ziraat ve Hayvancılık Sektörü haberlerini öğrenebilirsiniz. Ek olarak 2019 senesinde Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca proje kapsamındaki hibeler için başvurular 31 Mayıs 2019 zamanı itibari ile sona erecek. Ön kayıt yapınız ve derhal sonrasında lüzumlu evraklar ile birlikte il/ilçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri’ne başvurunuzu yapabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Paraf Esnaf Kart Başvurusu ve Avantajları

Paraf Esnaf Kart başvurusu ve avantajları.. Tüm sıkıntılı dönemlerinde esnaf ve KOBİ ‘lere desteğini gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir