Genç çiftçi projesinde desteklenecek sektörler belli oldu

İlk kere 2016 senesinde uygulamaya süregelen ve yoğun ilgi gören genç ziraatçi projesi 2018 senesinde da Temmuz ayında verilmeye başlanmıştır. 2019 senesinde da son kez verilecek olan genç çiftçilere bağışlama olarak 30 bin TL’nin çiftçilerimize belli başlı sektörlere yapacakları yatırımlar için verilecektir.

Genç ziraatçi destek programı nedir.?

Genç ziraatçi destek programı nedir.? Devletimiz ilk kere 2016 senesinde uygulama başlatmış olduğu bu program, yatırımcı genç çiftçilerimizin bakanlık tarafınca desteklenen sektörlere yatırım yapmaları durumda bağışlama teşvikleri almış olduğu bir destek programıdır. 2016 senesinde başlatılan genç çiftçilerimize 30 bin TL hibe desteği başvurusu 2019 yılında da yapılmaktadır. Bakanlık tarafınca eğer istenilen özelliklere haiz iseniz, gene devletimiz tarafınca belirlenen sektörlere yatırım yapmayı kabul görüyorsanız, sizlerde devletimizden geri ödemesiz kredi alabilirsiniz.

Genç çiftçilerimizden aranan nitelikler nedir.?

İlk olarak projeden istifade edecek olan genç çiftçilerimizden aranan nitelikleri bir ele alalım. Daha sonrasında ise yatırım yapılacak olan mevzulara açıklık getiririz. Şartları daha ilkin bilenler için pek bir değişim yok aslen. 2017 senesinde da projeye müracaat meydana getirecek olan genç çiftçilerimizden de arana şartlar aynıdır. Ziraat Reformu Genel Müdürü Faruk FIRATOĞLU mart 2017 tarihinde düzenlemiş olan bir TV programında şartların geçen yıl ile aynı bulunduğunu, bu yılda gene genç ziraatçi projesinden gereksinim sahiplerinin çekilme edeceklerini belirtti. Öteki yılda olduğu şeklinde 2017 senesinde da müracaat icra eden hanım girişimcilere daha imtiyaz tanınacağını belirten, FIRATOĞLU yatırım meydana getirilen mevzuya nazaran ödeme seçeneklerinde nakit ve canlı hayvan verilmesi ile sağlanacağını söylemiş oldu. FIRATOĞLU ek olarak genç çiftçilerimizden aranan şartlar olarak.

 1. Genç çiftçimizin 40 yaşından gün almamış, 18 yaşından da büyük olması.
 2. Daha ilkin devletimizden bu sektörden bağışlama teşviki alamamış olması.
 3. Herhangi bir yerde çalışmıyor olması.
 4. Okur ve yazar olması.
 5. Herhangi bir örgün eğitim kurumunda okur olmamak.
 6. Herhangi bir tecim ile iştigal ediyor olmamak.

gerekmektedir. 2016 senesinde 15 bin kişiye verilen destek 2017 senesinde ise tam 17.000 çiftçimize 2018 de 23 bin 2019 da da muhtemelen 30 bin genç çiftçimize verilecektir.

Genç Ziraatçi Projesinde Desteklenen Sektörler Nedir.?

2019 senesinde da 30 bin TL bağışlama almaya gerçek sahibi olan genç çiftçilerimiz bitkisel yatırımları için nakit, hayvansal yatırımlar için ise TİGEM üstünden canlı hayvan alacaktır. Proje kapsamında desteklenen sektörler 3 ana başlık altında toplanmıştır. Bu ana başlıklar.

 1. Hayvansal üretim amaçlı alınacak olan canlılar.
 2. Bitkisel üretim.
 3. Bölgesel tıbbı ve aromatik üretimidir.

Bu başlıkları açmamız gerekir ise,

Hayvansal Üretim Amaçlı Yatırımlar

Bakanlık hayvancılığı kendi içinde 4 başlık altında desteklemektedir. Hayvancılığa yatırım meydana getirecek olanlara verilecek olan bağışlama canlı hayvanlar ve gereksinim duyulan ekipmanlar ise gene sektöre nazaran değişmektedir. Şimdi bu 4 başlık altındaki destekleri gelin hep birlikte açalım.

 1. Büyükbaş yada küçükbaş hayvan kredisi; Adam sığır alımlarında 7 tane etçil ve kombine ırkı besicilik için minimum 220 kğ canlı hayvan alımları. 4 tane damızlık düze minimum 9 aylık olmalı. 38 tane dişi 2 tane adam toplam 40 baş küçükbaş hayvan yetiştiriciliği.
 2. Arıcılık kredilerinde; Minimum 40 aralı olarak kovan. Arıcılık da gereksinim duyulan temel ekipmanlar.
 3. Canlı kanatlı üretimi yapmak isteyenler; Kanatlı hayvancılığa yatırım yapacaklar için gene yatırım teşvik sayıları mevzu başlıklarına nazaran değişmektedir. Buna nazaran ise, Yumurta tavukçuluğuna 500 tane. Hindi, ördek yada kaz yetiştiriciliğine ise 400 tane bağışlama verilecektir.
 4. İpek böceği üretimi; 80 m2 alanda yapılacak olan yatırımlar için proje kapsamında gereksinim duyulan termometre ve higrometre, yaprak kıymak için gereksinim duyulan tahta ve bıçaklar. Aspiratör, serinletici ve 250 tane dut verilecektir.

Bitkisel Üretim Destek Projesi

Bakanlık bitkisel alanda yatırım meydana getirecek olan genç çiftçilerimizi de gene 3 ana başlık altında desteklemektedir. Bunlar ise,

 • Kapama meyve bahçesi tesisi kurulumları

Kapama meyve bahçesi destek projesi hibeleri

 • İç yada dış mekan süs nebat yetiştiriciliği

İç ve dış süs bitkisel proje destekleri

Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projeleri

 • Mantar üretime yapılacak olan yatırımlar

Mantar üretimine yapılacak olan yatırım destekleri

Tıbbı ve aromatik nebat üretimi

Ziraat ürünleri ( buğday, arpa, mısır ) ve tıbbı aromatik ürünlerin işlenmesi paketlenmesi ve depolanması amaçlı yapılacak olan yatırımlar.

Tıbbı aromatik ürün proje destekleri

Tıbbı aromatik ürün proje destekleri devam

Haber videosu

ilginizi çekebilir

Denizbank Bayram Kredisi

Denizbank, Bayram Kredisi olarak her bayramda nakit ihtiyacı olanlara hususi olarak yeni kredi kampanyaları düzenleyen Denizbank, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir