Gelir Vergisi Beyannamesinden İndirilecek Giderler 2020 (DÜŞÜM)

Bir iş yeri açmış olduğunuz süre devlet, şirket sahiplerinin, şirket çalışanlarının bununla beraber  kendi haklarını korumak için de kanunlar çıkartarak firmayı koruma altına alır. Bu kanunlarla birlikte vergiler belirtilirken bununla beraber gelirlerden de neleri düşerek kar edeceğiniz belirlenir. Evvelde devletten vergi kaçırarak kar elde etmeye çalışan kişiler artık gelişen teknoloji ve sıkı denetim ile birlikte emellerine ulaşamamaktadırlar.

İşletmeler Niçin Vergi Öderler

Devlet kişilerin kazançlarından kar elde etmeleri için kanunlar koyarak işverenlerin önünü açmıştır. Bir işletmenin iyi bir gelir elde etmesi için ilkin kendini tanıtması gerekir. Reklam yaparak geniş bir kesime varlığını izah edebilir. Daha heybetli, cazip bir yer açmak ve tanıtımını yapmak benzer şekilde harcamalar vergiden düşürülebilen giderlerdir. Özetlemek gerekirse genel olarak bir işletmenin amacı kar elde etmek ve kar elde edebilmek için harcamış olduğu bu giderlerin deftere kaydına gider kaybı adı verilir. İşletmenin mal ve hizmet üretmek, yapmış olduğu işi devam ettirebilmek ya da bu benzer şekilde şeylere haiz olabilmek için para ya da benzeri şeyleri ellerinden çıkarmaları işletmenin giderleridir. Bu benzer şekilde giderler hakkında maliye kanun gereği şu şekilde söylemiştir.

İşletmeler Niçin Vergi Öderler?

“193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunun 40. maddesinde safi ticari kazancın elde edilmesinde indirilebilecek giderler sayılmıştır. Buna bakılırsa bir masrafın gider sayılabilmesi için gelirin elde edilmesi için yapılmış olması ve harcamayla iş içinde açık ve güçlü bir bağlantısının olması, masrafın işin önemi ölçüsünde yapılmış olması gerektiği belirtilmiştir.”

Kanun maddesinden de anlaşıldığına bakılırsa bir harcamanın gider olabilmesi için o işletme ve işle ilgisi olması gerekir. İşiniz  ile ilgisi olmayan hiçbir harcanması gider olarak gösteremezsiniz. Az Vergi Ödeyen Esnafın Sırları Nelerdir? adlı içeriğimizden informasyon alabilirsiniz.

Vergiden Düşülen Giderler Nedir?

 • Komünikasyon Giderleri
 • Personele ödenen ücret giderleri
 • Personele yiyecek giderleri
 • Personele iş elbisesi giderleri
 • Personel servis giderleri
 • Seyahat, nakliye giderleri
 • Konuk ağırlama ve her türlü ikram
 • Alan ve stand kiralama giderleri
 • İlan, reklam ve promosyon giderleri
 • Noter, harç ve fotoğraf giderleri
 • Örgütlenme ve kurum giderleri
 • Motorlu taşıtlar vergisi
 • Kırtasiye giderleri
 • Temizlik malzemesi giderleri
 • Kira giderleri
 • Durağan(durgun) kıymet onarım ve bakım
 • Apartman onarım tadilat ve kesinti giderleri

Bu giderlerin haricinde ek olarak Finansman giderleri, Banka giderleri, Hususi sigorta giderleri, Araç kira giderleri, Esenlik giderleri, Ödenekler, Aidatlar ve Eğitim giderleri de vergiden düşürülebilir. Pek fazlaca kişi bu giderlerin vergiden düşürülebileceğini bilmemektedir.

Vergiden düşülen giderler nedir?

Komünikasyon Giderleri

İş yeriniz ile ilgili her türlü telefon, web, web sayfası, kargo ve PTT benzer şekilde komünikasyon giderlerinin tamamı gider olarak gösterilebilir. İş yerine ve personele ilişik cep telefonları da iş yeri için kullanılırsa gider olarak yazılabilir.

Personele Ödenen Ücret Giderleri

Personele ödenen kıdem tazminatı, brüt ücret, mesai tutarı, prim ve toplumsal yardımlarda gider olarak yazılır.

Personel Servis Giderleri

İş verenin işçiler için kullandığı araç ya da kiraladığı servis otomobilleri ile toplu olarak taşınması durumunda harcamalar gider olarak yazılır.

Her Türlü Konuk Ağırlama ve İkram Giderleri

İş yerine gelen satın alan ve misafirleri karşılamak için alınan pasta, tatlı, içecek benzer şekilde ikramlar, firmalar ve misafirlerle dışarıda yenen her türlü iş yiyecekleri gider olarak yazılabilir.

Alan ve Stand Kiralama

Alış veriş merkezlerinde ve fuar alanlarında ürün ya da iş yerinin tanıtımını sağlamak için kiraladığınız ya da tuttuğunuz stantlar gider olarak yazılır.

Kuruluş ve Örgütlenme Giderleri

İşletmenizin kurulması, işlerinizi genişletmek ve büyütmek, ya da yeni bir şube açmak için meydana getirilen karşılık olarak da maddi kazanç elde etmediğimiz giderleri, kurum ve örgütlenme giderleri olarak yazabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir