GAP DAP KOP DOKAP Projeleri Hayvancılık Hibeleri Verilen İller 2020

TKDK tarafınca ziraatçi ve üreticilere verilen affetme ve destek sunar devam ediyor. Bilhassa hayvancılık alanında çağrı rehberi içeriklerinde yer edinen şartları yerine getirenler belirli oranlarda affetme desteği alabiliyor. Resmi Gazete’de gösterilen tebliğnameye bakılırsa Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası Ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamında destek verilen illerde proje ile başvuruda bulunan çiftçilerimizde %50 oranında affetme verilecek. Müracaat sahipleri hibelerden yararlanmak için her yıl Ocak-Şubat-Mart aylarında müracaat yapacaklar. Projesi kabul edilmeyen çiftçiler ilerleyen yıllarda tekrardan müracaat yapabilecekler.

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası Ve Doğu Karadeniz Projelerine Yatırım Hibesi Verilecek

Projede yer edinen illerimize, damızlık boğa alımı ve damızlık koç-teke alımı, yeni inşaat yapımı, tadilatı, mevzularında affetme verilecek. Her yatırımcı affetme destek mevzusunda bir defaya mahsus faydalanabilecek. Yatırım desteğinin üst limitleri Genel Müdürlük tarafınca belirlenecek. Eğer projenin tutarı desteğin limitini aşarsa, fazlasını yatırımı icra eden ziraatçi ödeyecektir. Çiftçilerimiz her dönemde hayvan alımı için yada inşaat desteği için bir kez müracaat yapabilecek. Çiftçilerimiz proje kapsamında verilecek kredilerle birlikte vergi teşviklerinden yararlanmaları sağlanacak.

Devlet tarafınca verilen Çiftçi Kredisi (Yarısı Affetme Yüzde Elli Sıfır Faizli krediler) hakkında informasyon alabilirsiniz!

yatırım-hibe-detayları

Yatırım affetme detayları

İnşaat Hibesi Almak İçin Lüzumlu Şartlar

İnşa edilecek tesislerin ruhsatları ziraatçi tarafınca alınacak ve inşaat tüm mevzuatlara uygun olacak. Eğer resmi prosedürler uzun sürerse, çiftçilerimizden taahhütname alınarak destek sağlanacak.

Ahır yapımı için affetme isteyen ve DAP projesi ile DOKAP projesine dahil olan illerde inşa edilecek yapılar yarı açık yada kapalı sistem,
KOP ve GAP bölgesinde yapılacak inşaatlar ise yarı açık yada açık olarak yapılacaktır. Ağıl inşasında ise ne şekilde ağıl yapılacağın o bölgede bulunan Ziraat ve Orman İl/İlçe Müdürlüğü karar verecektir.

  • İnşaat hibesinin kullanabileceği giderler şunlardır; Süt sağma odası, küçükbaş yıkama ünitesi inşaatları,  soğutma sistem odası,  silaj çukuru, hayvan kapasitesine uygun yeni ahır/ağıl, yem deposu inşası, sıfırdan yapımı yada mevcud tesisin onarımını kapsamaktadır.
  • Buzağı kulubesi, çevre düzeltme, bakıcının oturacağı ev, arazinin tadilatı, yönetimsel binaların inşaatı affetme kapsamına girmez.
  • İnşaat hibesi verilen projeler için İnşaat ve Döşem Çözümleme ve Birim Tutarları sıralamasında belirtilen numaralara bakılırsa bir maliyet programı hazırlanacak ve affetme bu programa bakılırsa verilecektir.

Damızlık Boğa, Koç ve Teke Alımı İçin Lüzumlu Şartlar

Büyükbaş hayvan yetiştirilen tesislerde, 1 baş damızlık boğaya destek verilirken, küçükbaş alımlarına ise tesiste mevcut bulunan keçi ve koyun sayısının %5 oranını aşmayacak şekilde damızlık teke ve koç alımına affetme desteği verilir. (Örneğin 100 küçükbaş var ise yalnız 5 hayvan alımına affetme verilir.)

Resmi Gazete’de yer alan hibe tebliğnamesini buradan inceleyin!

Damızlık boğalar ve tekeler TİGEM tarafınca temin edilir ve hayvanların şartları ve cinslerine Ziraat ve Orman Bakanlığı karar verecektir. Damızlık tekeler ek olarak TİGEM haricinde halk elinde ıslak projesi dahilinde yada Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği vasıtasıyla da alınabilecektir.

  • Ziraat destek hibesi ile alınan adam hayvanlar 2 yıl süresince satılmayacak ve bu mevzuda taahhütname verilecektir.
  • Gene ağıl yapımı ve ahır yapımı ile inşaat projelerinin ise 3 yıl süresince etken olacağı hakkında taahhütname imzalanacaktır.
  • Hayvan alımında eşler, çocuklar, kardeşler, baba ve anne içinde alım satım yapılmayacak, bu tür  alım satımlara affetme desteği verilmez.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi faiz oranları hakkında informasyon alarak hayvan alımlarınızda bu kredilerden de yararlanabilirsiniz.

DAMIZLIK BOĞA, TEKE VE KOÇ ALIMI İÇİN HİBE ŞARTLARI

Damızlık boğa, koç ve teke alımı müracaat şartları

Hayvancılık Hibesi İçin Başvurular Iyi mi Alınıyor?

İnşaat için affetme kredi talep eden çiftçilerimiz bağlı bulundukları İl Ziraat ve Orman Müdürlüğüne müracaat meydana getirecek iken damızlık koç, boğa ve teke alımı için affetme isteyenler ise İl yada İlçe müdürlüklerine destek başvurusu yapabilecekler.

Başvurular OCAK ayında başlayın Şubat ve Mart aylarında alınacak. Bakanlık müracaat tarihlerini ve süresini uzatabilecek.

Hayvan ve Ahır Yapımı Hibesi Hangi İllere Verilecek?

PROJE ADI DESTEKLENEN İLLER
GAP PROJESİ Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Antep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak
DOKAP PROJESİ Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Tokat, Trabzon
KOP PROJESİ Konya, Aksaray, Niğde ve Karaman
DAP PROJESİ Sivas, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van
  • İnşaat yatırımları için  yüzde 50 oranında affetme verilir.
  • Adam hayvan alımı (teke-koç ve damızlık boğa) için %50 affetme desteği verilir.
  • İnşaat yatırımı ve küçükbaş damızlık teke, koç alımı yukarıda yer almakta olan tüm illerimizi kapsar.
  • Damızlık boğa alımı yalnız KOP projesinde yer almakta olan illerimizi kapsamamaktadır. (Konya Ovası Projesi Konya, Aksaray, Niğde ve Karaman hariçtir)

Çiftçilerin ve üreticilerin proje karşılığında hak kazandıkları hibeler Ziraat Bankası tarafınca ödenecektir.

Güncel 2020-2023 Affetme Oranları

20 Şubat 2019 tarihindeki ve  30692 sayılı tebliğnameye bakılırsa 2020 ve 2023 yılları aralığında geçerli olacak olan affetme oranları açıklanmıştır. Yatırım mevzusunda uygulanacak olan affetme oranları aşağıda gösterilmektedir. Başvurular her senenin 1 Ocak ve 31 Mart tarihleri içinde alınmaktadır. Hibeler canlı hayvan alımları, ahır ve ağıl yapımı ile makine ve ekipman alımları için kullanılmaktadır.

2019-hibe-oranları

2020 affetme oranları

İnşaat, yeni ahır ve ağıl yapımı da mevcut ahır ve ağılların tadilatı, canlı hayvan alımı, damızlık boğa ya da koç ile teke alımı, makine ve ekipman alımı, gübre sıyırıcı sistem ve süt sağım makinesi alımlarında verilecek olan affetme oranları yüzde 50′ dir. Karar kapsamında işletmelerin 1 senedir etken olarak bakanlığın ilgili kayıt sistemlerine kayıt olması gerekiyor.  10 baş büyükbaş ya da maksimum 50 baş anaç, küçükbaş için de en fazla 200 baş anaç kapasiteli yeni yapılacak olan ağıl ya da ahır ya da mevcut olanların tadilatı için, ya da teke, koç ve damızlık boğa alımları için destek verilecektir. Verilecek olan desteklerden yetiştiriciler yalnız 1 defalığına mahsus olarak yararlanabilecektir. İllerde gelişmişlik farklarının azalması ve üretimde kalitenin sağlanması amacı ile verilen destek sunar 2020 senesinde da devam edecektir.

Eğer  ikamet ettiğiniz il projelerde desteklenecek olan iller içinde yer alıyorsa derhal başvurunuzu yapabilir ve affetme desteklerinden yararlanabilirsiniz. Yatırım yaptığınız tutarın affetme tutarından fazla olması durumunda, kalan meblağ yatırımcı tarafınca karşılanacaktır. Eğer bakanlık sistemlerine kayıtlı değilseniz en kısa sürede sisteme kayıt olabilir ve 2023 yılına kadar verilmeye devam edecek olan hibelere müracaat yapabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır? (Şartları)

SGK geriye dönük borçlanma nedir, iyi mi yapılır, şartları nedir? Geriye dönük sigorta borçlanmasına dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir