Franchising ve Bayilik Almak Ne Demektir? Avantajları Nedir?

Franchising ve bayilik almak her ne kadar da bir birilerine yakın dursalar da aslen aralarında oldukca fark vardır. Bir şirket anlaşarak ister franchising alarak ister de bayilik almak kaydı ile iş birliği içinde bir dükkan kurabilirsiniz. Özellik ile yeni girişimcileri oldukça ilgilendiren franchise ve bayilik içinde ki farkı bilmeniz kurulacak olan iş modeli için oldukça ehemmiyet arz etmektedir. Sizler için bu iki kelime arasındaki farkı ve kurulacak olan işletmeye yansıyacak olan artı ve eksilerini ele alacağız.

Franchising ne anlama gelir? bir markanın franchising hizmetini almak mantıklı mıdır?

Franchising kelimesi aslen büyük firmaların rekabeti sonucu ortaya çıkmıştır. Franchisin daha geniş alan kişi potansiyeline ulaşmak isteyen büyük, marka olmuş firmaların kendi politikalarına tam uyum sergilemeye kabul edenlere vermiş olduğu bir tür hizmet modeli denilebilmektedir. Bu model terimi içinde alt hizmette bulunacak olan girişimci franchising almak istediği markanın satış misyonundan tutunda logosuna kadar kullanmak zorunluluğunu taşımaktadır. Bu kurallara ilaveten de başka şartları da kabul etmeniz gerekmektedir. Bunlar;

 1. Firmanın belirlediği ürünler haricinde satış yapamazsınız.
 2. Belirlenen iç ve dizayn, restorasyon dışına çıkamazsınız.
 3. Ürünleri şirket tarafınca belirlenen yerlerin haricinde alamazsınız
 4. Reklam bedeli ve kardan hisse ödemek benzer biçimde bazı aidatlar olabilmektedir.
 5. Franchising alırken de belli bir karşılık ödemeniz gerekmektedir.
 6. Malın bedelini şirket belirler ve sınırların haricinde çıkmazsınız.

hepsi franchising veren firmaların nerede ise tamamında yer almıştır. Peki girişimciler niçin tüm bu ağır şartlar var iken franchising almaktadır? Bunun sebebi aslen oldukca basittir; itimat ve marka dır. İster giyim olsun isterse besin üstüne yada hizmet üstüne bir iş modeli olsun, insanoğlu ilk olarak itimatı aramaktadır. Cemiyet tarafınca itimat almış ve markalaşmış iş modelleri genel anlamda rağbet görmekte ve yüksek cirolar elde etmektedir. Sizde ticari bir hayata atılmak istiyorsanız franchising almadan ilkin ne olursa olsun kamuoyu tarafınca ön görülmüş firmaları seçmelisiniz!

Bayilik almak ne anlama gelir? avantajları ve dezavantajları nedir?

Son yıllarda bayilik veren firmalar oldukça artmaktadır. Bunların içinde parfümden tutunda cam damacana su, pişmeden köfte, ayakkabı, giyim, kozmetik dahil olmak suretiyle bir oldukca sektör yer almıştır. Franchising ile aslen birbirlerine oldukca yakın görünse de bence bayilik almak oldukca daha mantıklıdır niçin mi?

 1. Bayilik aldığınız firmanın logosunu iş yerinizde kullanmanız koşul değildir.
 2. Yan kazanç olarak da o bayiliğini aldığınız firmanın ürünü pazarlayabilirsiniz.
 3. Dükkanın iç dekorundan tutunda dış kompozit kaplamasına kadar arzu ettiğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.
 4. Her hangi bir marka yada tanıtım yada aylık ( haftalık ) kazançtan karşılık ödemek zorunda değilsiniz.
 5. Malı istediğiniz bedelde pazarlayabilirsiniz. ( Genel anlamda tavsiye edilen fiyattan satılmaktadır, bazı ürünlerin üstünde tavsiye edilen fiyat kupürü yer almıştır 🙂 )

Bayilik almak görünüşte franchising sistemine bakılırsa birazcık daha özgürlük imkanı sunmaktadır. Peki bu her iki sistemden yararlanmak isteyenler nelere dikkat etmelidirler?

Franchising ve bayilik almak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler nedir?

Bizlere bakılırsa her iki sistemde oldukça mantıklıdır. Mevcud bir işletmeniz var ise ve aynı lokasyon da yer edinen bir ürünü pazarlamak istiyorsanız ayrı bir dükkan açmanıza gerek kalmayacak sistem olan bayilik hizmetinden yararlanmanızı tavsiye ederim. Sırf belirlediğiniz bir ürünün pazarlamasını yapmak adına bir işletme oluşturmayı planlıyorsanız eğer o süre franchising sisteminde yer almanızı tavsiye ederiz. Tanıtım, iç dizayn, ürün tedariki benzer biçimde bir oldukca problemi şirket sisin yerinize halledecektir. İster bayilik olsun ister franchising sistemi ne olursa olsun dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan unsur daha öncede belirttiğimiz benzer biçimde firmanın güvenirliği ve halk üstündeki imajıdır. Bu mühim iki kriter çalışmak istediğiniz firmada yer alıyorsa gerisi tamamen teferruattan ibaret olacaktır.

Franchise ne demek

Franchise ne demek

Sitemizde sizler için bayilik veren firmaları tanıtımını yapmaktayız, firmaların kontakt formları da gene ilgili makalede yer almıştır. Sitemiz üstünden itimat ile müracaat edebilir detaylı data alabilirsiniz. Ayrıca KOSGEB bayilik ve franchising sistemlerini de desteklemektedir. Devletten bu iki sistem içinde iyi mi yararlanabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

ilginizi çekebilir

2020 Farmasi Üyelik Şartları Neler? (Başvurusu)

Farmasi üyesi olarak satış yapmak istiyorsanız 2020 yılı şartlarını yazımızdan inceleyebilirsiniz. Farmasi üyeliği işlem adımlarını, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir