Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır? (Ücreti Ne Kadar?)

Fazla mesai tutarının güncel hesaplama şeklini yazımızda hazırladık. Fazla mesai ücretlendirmesi, iyi mi hesaplandığı, kimlerin alabileceği benzer biçimde bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Fazla mesai hesabı iş saatleri haricinde çalışılan günler için ödenmesi ihtiyaç duyulan ücret durumunda yapılır. Fazla mesai tutarı asgari ücret üstünden yapılır. Haftada kaç gün çalışılmış ise aylık olarak saat hesabı yapılır. Doğrusu 4 ile çarpılır. Peşinden asgari ücret miktarı hesaplanan saat süresine bölünür. Ortaya çıkan netice ile 1.5 çarpılır.

Fazla mesai sürelerinde emek verme tutarı %50 oranında daha fazladır. Çıkan sayı ile kaç gün fazla mesai yapılmış ise o çarpılır ve ücret hesaplanır.

Fazla Mesai Süresi Neye Bakılırsa Hesaplanır?

Fazla emek verme süresi hesabında 45 saatlik emek verme süresi göz önünde bulundurulur. Kaç saat çalışılırsa çalışılsın, emek verme saatinden 45 çıkarılır. Haftalık emek verme süresi 45 saatten daha azca olması durumunda fazla emek verme tutarı alınamaz. Haftalık olarak en fazla 11 saat fazla çalışılabilir.  Bu süreden daha çok çalışılması durumunda çalışanların işverenlerini yakınma etme hakkı bulunur. Fazla meydana getirilen mesailerin ücretleri saatlere gore hesaplanarak işveren tarafınca çalışanına ödenmesi gerekir.

Fazla Mesai Tutarı Iyi mi Öğrenilir?

Fazla emek verme sonucu alınan para insan kaynaklarının takip işlemleri sonucunda öğrenilebilir. Fazla mesai ile çalışanlar, çalışmış oldukları süreleri insan kaynakları kısmına de bildirebilir. Bildirim sağlandıktan sonrasında onaylanması gerekir. Kısa bir değerlendirme yapılması ile fazla mesai için verilmesi ihtiyaç duyulan miktar belirlenir ve ödemeler yapılır. Onay almayan süreler için ücret verilmez. Hem işveren hem de çalışanların haklarının korunması için insan kaynakları takip sürecinde yansız olmalıdır.

Kimler Fazla Mesai Tutarı Alamaz?

Fazla mesai yapamayacak kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 18 yaşından minik olanlar,
 • Hamileler,
 • Doğum sonrasındaki süreç ve emzirme periyodu,
 • Part-time olarak çalışanlar,
 • Emek verme için sıhhat açısından engeli ve rahatsızlığı olanlar,
 • Madencilik sektöründe çalışanlar.

Fazla mesai yapması yasak olanlar kendi istekleri doğrultusunda da mesai yapması imkansız. İş verenlerin de bu mevzuda onları zorlama hakları yoktur.

Fazla Mesaide Özgür Süre Var Mı?

Fazla mesai saatlerinde öteki zamanlarda olduğu benzer biçimde özgür vakit bulunur. Düzgüsel emek verme saatlerinde özgür vakit olarak 30 dakika verilir. Mesaiye kalanların ise 15 dakika özgür olarak değerlendirebilecekleri mola saati bulunur. Saatler işyerlerine gore farklılık gösterir. Bazı işyerlerinde belli bir saat aralığı varken bazı işyerleri çalışanların kendilerine bırakır.

Özgür vakit süreleri yiyecek vakti ile karıştırılmamalıdır. Yiyecek molası adı altında mola süresi de verilir. Bunun haricinde gereksinim molaları özgür vakit olarak değerlendirilebilir. Süreler hesaplanırken kartlı sistem olduğu benzer biçimde herhangi bir sistem de kullanılabilir.

 Fazla Mesai Sayılan Dinlence Günleri Nedir?

Fazla mesai olarak kabul edilen günler aşağıda detaylı bir halde listelenmektedir:

 • Yeni yıl tatili
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Ramazan Bayramı
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 19 Mayıs Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı

Dinlence günleri devlet dairelerinde çalışanlar için izinli sayılan günlerdir. Fakat hususi sektörde çalışanlar bu günlerde çalışmış oldukları vakit fazla mesai yapmış olur. Kimi zaman çalışanların inisiyatifine bırakılırken kimi zaman de mecburi olarak çalıştırılır. Fakat her iki durumda da çalışılan saatin karşılığı mesai tutarı olarak ödenmelidir.

Resmi olarak izinli sayılanların maaşlarında herhangi bir kesinti durumu söz mevzusu olmaz. Resmi tatillerde olduğu benzer biçimde hafta sonlarında da aynı uygulama yapılır. Cumartesi günü bir çok iş yerinde emek verme günü olarak kabul edilse de Pazar günlerinde çalışmış olduğu vakit mesai yapılmış olur. Aynı şekilde firmalar çalışanlarına bu günlerin parasını da ödemek zorundadır.

ilginizi çekebilir

Paraf Esnaf Kart Başvurusu ve Avantajları

Paraf Esnaf Kart başvurusu ve avantajları.. Tüm sıkıntılı dönemlerinde esnaf ve KOBİ ‘lere desteğini gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir