Faizsiz Kredi Uygulaması Başladı

Faizsiz Kredi Uygulaması Başladı

Devlet tarafınca desteklenen KOSGEB girişimcilik yardımı ile faiz kredi verilmesinin yanı sıra bağışlama desteği de verilmekte. Bu destek kapsamında 50.000 TL bağışlama ve 100.000 TL faizsiz kredi desteği söz mevzusu. Hibeyi hatırlatmak gerekirse geri ödemesiz olarak verilen para, girişimciler için belirlenen bağışlama desteği tutarı 50 bin TL. Faizsiz kredi ise 100 bin TL’ye kadar verilen ve ondan sonra faizsiz olarak belli periyotlarda geri ödenen destek kısmıdır.
Faizsiz Kredi ve Bağışlama Desteğinden Kimler Yararlanabilir?
Tüm esnaflar, her türlü aklına yeni bir iş modeli gelen kişinin başvurabileceği bir destek programıdır. Şu demek oluyor ki projesi olan tüm girişimci adayları bu desteklerden faydalanabilir. Türkiye’nin 81 ilinde KOSGEB şubesi olup dileyen hepimiz gidip data alabilir.
Girişimcilere verilen bağışlama oranlarında Türkiye’nin gelişmişlik bölgelerine nazaran farklılıklar mevcut. Türkiye, gelişmişlik sıralamasına nazaran 6 bölgeye ayrılmış durumda. En gelişmiş bölgeler birinci ve ikinci bölgeler, üçüncü bölgeden altıncı bölgeye kadar daha azca gelişmiş bölgeler olarak tanımlanıyor. Verilen bağışlama oranları ilk iki bölge için %60, öteki bölgeler için %70 şeklinde. Gazi, engelli ve hanım girişimcilere verilen destek oranı ise %80 olarak uygulanıyor.

Faizsiz Kredi ve Bağışlama Desteği Şartları Nedir?
Eğer şirketiniz halihazırda kurulu ise firmanın kuruluşundan yana en fazla 24 ay geçmiş olması gerekiyor. Bununla beraber başka bir şirketle ortaklığınız olabilir sadece bu ortaklık oranının %25’i geçmemesi gerekiyor.
KOSGEB girişimcilik kurslarına katılmış olmak ve girişimcilik sertifikası sahibi olmak.
KOSGEB kredisi kullanmak isteyenler şirket ve işletmeler, 1 ila 9 personel çalıştıran minik işletmelerden oluşması gerekiyor.
Kredi Almaya Hak Kazanıldığında Kredi Iyi mi Ödenmekte?
Kademeli bir ödeme sisteme bulunmaktadır. Ilk olarak şirket eğer kurulmamışsa, firmanın kurum harcamaları için 2.000 TL veriliyor. Bunun için herhangi bir satmaca, dekont istenilmemekte. Akabinde 30.000 TL’lik bir kısım var. Bu meblağ girişimcinin alacağı yada almış olduğu araç-gereç, teçhizat, bilgisayar ve yazılım benzer biçimde demirbaşlar için ödeniyor. Son ödenecek meblağ ise proje sürecinde (18 yada 24 ay sürebiliyor) bu süre zarfında genel giderlere destek olmak amacıyla 18.000 TL daha veriliyor. Böylece girişimciye toplam 50.000 TL bağışlama veriliyor.

ilginizi çekebilir

Öğretmenlere Özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası (Yüzde 0.15 Düşük Faiz)

En mukaddes meslek asla şüphesiz ki öğretmenliktir. Bizleri kendimizi tanıdığımız yaştan alıp bir ana, baba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir