Evlilik İzni Kaç Gün?

Her sene yüz binlerce işçi ve memur evleniyor. Yasalarımız evlenenlere özel haklar veriyor. Bunlardan biri de evlilik izinleri. Yakında evlenmeyi planlayanlar için çalıştıkları kurumdan izin almak merak edilen bir konu. Evlenecek kişiler “Evlilik izni nedir? Evlilik izinleri kimlere verilir? Evlilik izinleri nasıl alınır? Evlilik izni kaç gündür?” gibi soruların cevabını merak ediyor.

Memurlar İçin Evlilik İzni Kaç Gün?

Memurların evlilik izni 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddede mazeret izni başlığı altında memurun kendisinin veya çocuğunun evlenmesi hâlinde kendisine yedi gün izin verileceği belirtiliyor. Buna göre evlilik izninin süresi açıkça 7 gün olarak açıklanıyor.

İşçinin Evlilik İzni Kaç Gün?

İşçilerin evlilik izinleri ise 4857 Sayılı İş Kanunu’ndaki Ek Madde 2’de belirtilmiştir. Bu maddeye göre işçilere verilen evlilik izni memurlardan daha azdır. Kanun maddesine göre bu süre üç gündür. İşçilerin evlilik izinleri ile ilgili bu süre iş sözleşmelerinde açıkça belirtilmek koşuluyla artırılabilir.

Evlilik İzni Ne Zaman Kullanılır?

Evlilik izniyle ilgili olarak merak edilen bir başka soru da “Evlilik iznini kullanmanın koşulları nelerdir?” sorusudur. Örneğin evlenen kişiler evlilik iznini istediği zaman kullanabilir mi? Evlilik izni alanlar bu izni nikâhtan önce ve sonra kullanabilir mi?

Evlilik izni için nikâh veya düğün töreni esas alınır. İzin nikâha veya düğüne bağlı olarak düzenlenir. Evlilik izni için nikâh veya düğün tarihi olarak belirlenen gün yani nikâh veya düğün davetiyesinde yazılan esas alınır. İznin başlama günü nikâh veya düğün töreninden önce başlatılabileceği gibi düğün veya nikâh günü ile de başlatılabilir.

Evlilik İzinlerinde Ücret Ödenir Mi?

Evlilik izni ücretli izin kapsamında değerlendirildiğinden bu iznin kullanıldığı günlerde maaşta bir kesinti yapılmaz.

Evlilik İzinleri Tatil Günlerine Denk Gelirse Ne Olur?

Evlilik izinleri ilgili kanunlarda “iş günü” olarak değil “gün” olarak belirtilmiştir. Bu durumda evlilik, izni resmî tatillere ve hafta sonu tatiline denk gelse de izin hakkı kullanılmış olmaktadır.

Birden Fazla Evlilik Yapanlar Her Seferinde Evlilik İzni Kullanabilir mi?

Akla gelen sorulardan biri de çok sayıda evlilik yapan bir kişinin evlilik iznini her seferinde yeniden kullanıp kullanamayacağıyla ilgili. İşçi veya memurlar, her evlilikte bu hakkı kullanabilirler. İşverenler veya amirler kişinin kaçıncı evliliği olursa olsun evlilik izni verilmesini engelleyemez.

Evlilik İzni Almak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Evlilik izninin kullanılabilmesi için öncelikle nikâh ve düğün tarihinin resmî olarak belirlenmesi gerekir. Çünkü izin için yazılacak dilekçede nikâh veya düğün tarihini gösteren bir belge veya davetiyenin bir örneğinin ek olarak sunulması uygun olacaktır.

Evlilik için gün sayan ve birçok hesap yapan çalışanların evlilik izni ile ilgili işlemleri de özenle takip etmesi gerekiyor.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir