Evde Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar

Evde bakım maaşı alan yurttaşlarımızın, bu maaşlarına bazı bankalar tarafınca kredi verilmektedir. Evde bakım maaşı tutarı sebebiyle her ay hesabına tertipli maaş yatan vatandaşlar, gereksinim kredisi veren bankalara müracaatta bulunarak, aylık 200-300 TL. ödeme ile 48 ay vadeli evde bakım maaşı kredisi alabilirler. Engelli maaşına kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bakım maaşı alanlara kredi kartı da verilmektedir. Bankalara gelir belgesi olarak bakım maaşı sunulması halinde bazı bankalar kredi imkanı elde edecektir. Evde bakım maaşına kredi veren bankaları sizlere içerikte anlatmaya çalışacağız.

Evde Bakım Maaşı Kaç Para Oldu?

Geçtiğimiz yıl evde bakıma muhtaç olan kişilerin bakıcılarına aylık olarak 1.384 TL ödeme yapılıyordu. 2020 senesinde evde bakım maaşının 1.457 TL olduğu açıklandı. Artık vatandaşlar bu tutarda ödemelerini alabiliyorlar.

Evde Bakım Maaşı Kaç Para Oldu?

Evde Bakım Maaşı Kaç Para Oldu?

Evde Bakım Maaşı Şartları Nedir? Müracaat Nereye Yapılır?

Maaş alabilmek için 3 önemli şart var. Bu kriterleri taşıyan vatandaşlara evde bakım maaşı alabilme hakkı sağlanıyor. Bu şartlar şunlardır;

 1. Maaş alınacak hastanın ağır engelli bulunduğunu belirtilen esenlik kurulu raporu olması gerekiyor. Bu rapor Sağlık Bakanlığının belirlediği hastanelerden alınabiliyor. Sağlık raporunda engel oranı % kaç belirtilirse belirtilsin, ağır engelli kutucuğunun işaretli olması gerekiyor.
 2. Kişinin maddi durumunun gelir kriterleri açısından finansekstra.com belirlenen oranlardan düşük olması gerekiyor.
 3. Kişinin kendi yaşamını idame ettirecek durumda olmaması, bakıma muhtaç olması gerekiyor.

Buna nazaran 2020 senesinde engelli maaşı alacak kişilerin yada o ailede ki kişilerin asgari ücretin %66,6 oranından daha oldukça olmayan gelirleri olmalıdır. Bu oranda fazla geliri olanlara evde bakım maaşı verilmemektedir.

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir? Başvuru Nereye Yapılır?

Evde Bakım Maaşı Şartları Nedir? Müracaat Nereye Yapılır?

2020 yılı için hesaplama yapıldığında kişi başına asgari ücretin 2/3 sınırlama hesabı, 967,27 TL.’dir. Doğrusu evde kişi başına düşen gelir 967 TL.’den fazla ise, evde bakım maaşı alınamaz.

Evde bakım maaşı başvurusu Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının İl yada İlçe Müdürlüklerine lüzumlu evraklarla birlikte yapılmalıdır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Lüzumlu Evraklar

 1. Ağır Engelli Sağlık Raporu
 2. İkametgah belgesi,
 3. Nüfüs kayıt örnekleri
 4. Aylık gelir var ise gelir belgesi,
 5. Engelliye ilişik 2 tane fotoğraf,
 6. Tüm hanenin kimlik fotokopileri,
 7. SGK’dan alınacak ailenin sigorta durumu belgesi

Devletten evde bakım parası alan yurttaşlarımız, çekecekleri kredinin aylık ödemesi maaşın %70’ini geçmeyecek şekilde, evde bakım maaşı kredisi çekebilirler. Maaşlar Aile ve Toplumsal Politikalar Şubesinin belirteceği banka şubesine yatırılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Lüzumlu Evraklar

Evde Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar

Türkiye’de gereksinim kredisi veren aşağıda adları yazılı BBDK kayıtlı bankaların tümünden evde bakım maaşına gereksinim kredisi alınması mümkündür. Bu bankalar şunlardır.

 1. T.C. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank,
 3. Halkbank,
 4. TEB,
 5. İş Bankası
 6. Akbank
 7. Yapı ve Kredi
 8. Denizbank
 9. Finansbank
 10. HSBC
 11. INGBank

Bu bankalara lüzumlu evraklar ile başvuran yurttaşlarımız evde bakım maaşına gereksinim kredisi çekebilirler. Banka için önemli olan husus, kredinin geri ödenmesini sağlayacak şekilde gelir beyanıdır.

İkinci bir husus ise, kişinin KKB risk puanlama notunun kafi seviyede olmasıdır. Zira kişi kredi kartı borçlarına yada daha ilkin çekmiş olduğu kredi borçları var ise, engelli aylığı, evde bakım maaşı yada Devletten hangi kalem adı altında destek alırsa alsın, bankalardan kredi alamaz.

2017 yılı içinde İŞKUR müdürlüklerince yeni işyeri açmak isteyen engelliler için yeni bir destek paketi deklare etti. Buna nazaran sıfırda dükkan açmak isteyene 36.000 TL. affetme verildi. Ayıntıları Engelli Hibe Desteği sayfasından inceleyebilirsiniz.

Engelli Maaşına Kaç Ay Vade Yapılıyor?

Engelli maaşı alan yurttaşlarımızın ödemeleri anlaşmalı bankalara aylık olarak yapılmaktadır. Bu kapsamda bu maaş için verilen krediler de, aylık ödemeleridir. Bu finansman talep ve mevzuat gereğince bireysel finansman olacağı için yapılabilecek maksimum vade oranı 48 ay ile sınırlıdır.

Bunun haricinde konut kredileri 120 ay vade yapılabilse de, bir fazlaca banka engelli maaşına konut kredisi vermeye gönüllü olmayacaktır.

Bazı bankalar tarafınca bilhassa mobil ve web sayfalarından maaş bordrosu istenmeden kredi verilebilirken, bazı bankalar tarafınca 2022 maaşı alanlara, engelli ve özürlü maaşlarına, bakım maaşına kredi verilmediği söylenmektedir.

Bankaların kredi dağıtma politikası şöyledir;

Eğer bankanın elinde yeteri kadar mevduat var ise, banka bu mevduattan para kazanmak için faizleri düşürerek, yeni kampanyalar düzenleyerek kredi vermektedir. Elinde fazlaca parası olan banka, kredi verme şartlarını yumuşattığı benzer şekilde, faizlerde de indirim uygulamaktadır. Sözgelişi birçok bankanın bireysel alan şahıs temsilcileri ile görüşerek evrak üstünden gereksinim kredisi yada evde bakım maaşına kredi çekmek mümkün değil iken, bankanın web bankacılığından hiçbir gerekçe göstermeden 20.000 TL.’ye kadar kredi çekilebilmektedir. Akbank Direkt kredi bu kredilere örnektir.

2022 Özürlü Maaşına Kredi Veren Bankalar Var mı?

Kanun adıyla alınan 2022 sayılı engelli maaşları içinde durum evde bakım aylığı gibidir. Bankaların bu maaşlara kredi vermek istememelerinin en önemli sebebi, haciz edilememeleridir. Bu maaşı alan kişilerin bankaya borçları olsa bile maaşlarına haciz ve icra işlemi uygulanamamaktadır. Zira devlet bu maaşı zor durumda olan vatandaşa aylık asgari geçimini sağlayabilmesi amacıyla vermektedir. 2022 engelli maaşı alan vatandaşların bir kısmı TEB, Yapı ve Kredi, Denizbank benzer şekilde bankalardan 2022 maaşına kredi çektiklerini dile getirmektedirler.

2022 Özürlü Maaşına Kredi Veren Bankalar Var mı?

2022 Özürlü Maaşına Kredi Veren Bankalar Var mı?

Bankaların 2022 sayılı maaşa kredi verme durumları, kredi teamülleri ve bankacılık mevzuatı ile ilgilidir. Eğer banka krediyi verip, geri alamazsa kişiyi diğeri gelirleri ile haczedilebilse de, bu maaşına dokunulamaz. Özürlü maaşı ile kredi çekilir mi sorusuna yanıt olarak, paraya gereksinim duyan yurttaşlarımızın için en güzel yanıt, işsizlere ve çalışmayanlara maaş bordrosuz kredi veren bankalar gösterilebilir.

Engellilere kredi veren bankalar:

Bu bankalardan herhangi birine engelli kimlik belgeniz ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Devletin engelli yurttaşlarımıza sunmuş olduğu teşvik, affetme ve diğeri desteklerden de yararlanabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Seans Ücretleri 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir