Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde bakım maaşı hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve yatalak olan hastalar için bakan kişilere bağlanan maaştır. Kendi ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken kişiler aile yakınlarına ihtiyaç duyarlar. Devlet de bu anlam da onlara katkı sağlamak için belli bir maaş verir.

Devlet evde bakılan özellikle yaşlı olan kişiler için aylık ödeme yapar. Bu aylık ödeme için de gerekli araştırmalar oldukça büyük titizlikle yapılır. Evde bakım maaşı yatan iller 31 il olarak belirlenmiştir. Kırşehir, Tokat, Uşak, Kars, Sakarya, Isparta, Mersin, Ordu, Rize, Karabük bu iller arasındadır. Maaş için gerekli başvurular yapıldığı zaman genellikle yoğunluğa göre de değişir. Küçük olan iller de genellikle işlemler daha hızlı bir şekilde de yapılır.

Başvuru Şartları Nedir?

Bakılacak olan kişinin engelli oranının %50 oranında olması gerekir. Engelli olan bireyin yardım ve bakım olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzey de olması gerekir. Aile de engelli olan kişiye bakanların gelirinin 4 bin TL’nin altında olması gerekir. Devletin belirlemiş olduğu belli bir tutar vardır ve her bir aileye belirlenen bu tutar yatar.

Devlet gerekli şartları incelediği zaman şartlar yerine getirildiği zaman en kısa süre içerisinde işlemleriniz de yapılmış olur. Bu nedenle ülkemizde birçok insan evde bakım maaşı almaktadır. Bu durum özellikle engelliler ve yaşlı olan kişiler için oldukça avantaj sağlar. Bu nedenle evde bakıma muhtaç olan kişiler için alınacak olan bu maaş oldukça avantajlıdır.

İstenen Evrakları

Engelli bakıcısı olan kişilerin kimlik fotokopileri, devlet hastanesinden alınan engelli olduğunu gösteren belge, engelli olan kişiye ait olan 2 adet vesikalık fotoğraf, engellinin varsa eğitim ve öğretim belgesi, engelli olan kişinin vasisi varsa bu evrağın da eklenmesi gerekir. İstenen her bir belgenin doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Belgeler de eksik olması halinde talebiniz geri dönebilir.

Yapılan başvuru gerekli yerlere ulaştığı zaman engelli ve ailesi hakkında, gerekli çocuk gelişimci, fizyoterapist, hemşire ve sosyolog aileyi ziyaret ederek gerekli incelemeleri yapmaktadır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bakım raporu hazırlanır. Başvurunun sonuçlanması halin de 6 aylık süreç içerisinde aylık da başlatılmış olur.

Evde Bakım Tutarı Ne Kadar?

Ev de bakım destek tutarları devletin belirlemiş olduğu tutara göre belirlenir. Aylık gösterge tablosunda bulunan rakamlar ek gösterge rakamlarına göre aylık kat sayının çarpımı sonucunda belirlenir.

Araştırmanın konusu, araştırmanın asıl amacı, belirlenen hedefi, yöntemi, kullanılacak ölçekler, geçici süresi, kuramsal çerçevesi, nerede yapılacağına dair tüm ilişkin bilgileri içeren dosyayla birlikte araştırmanın yapılacağı olan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne gerekli olan başvuru yapılmaktadır. Başvuru İl Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirililme sonrasında da bu dosya İl Müdürlüğü görüşünün de eklenerek bakanlığa gönderilir.

ilginizi çekebilir

2021 Muhtaç Aylığı Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

 Muhtaç aylığı, yoksulluk belgesine sahip olunması şartı ile verilen bir maaştır. Bu maaşa haiz olabilmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir