Evde Bakım Maaşı Parası Alma

Bakım maaşı ailesinden birinin fiziksel ve sağlıksal sorunlardan ötürü evde bakılmasından dolayı bu bakımı yapan kişinin devletten alabileceği ücrettir. Ücret aylık olarak ödenmektedir. Tabii ki kişinin bu ücrete ulaşabilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki devlet maaşı gerçekten evde özel bakıma muhtaç vatandaşlarımız için düşünmüştür ve bu aylık özelgereksinimli vatandaşlarımıza verilmektedir. Belirtilmelidir ki maaşın bağlanması kişinin rahatsızlığının ağırlığından ziyade kişinin hayat şartlarını sağlayıp sağlamaması ile alakalıdır. Dilerseniz şartlara bir bakalım.
Tabii ki ilk etapta ailenin durumu ve yaşadığı koşullara bakılmaktadır. Bunun için ailenin toplam geliri araştırılır yani tüm aile bireylerinin aylık gelirleri kontrol edilir ve her bir bireyin payına düşen gelir hesaplanır. Eğer kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte ikisinden fazla ise o evde bakım maaşı verilmez. Buna da 2/3 şartı denir.
Bir başka aranılan şart ise tabii ki hastanın bakıma muhtaç olma hususudur. Buradaki önemli nokta kişinin kendi özel ihtiyaçlarını ve gündelik hayatındaki gerekli işleri tek başına yapamaması ve başka bir insanın yardımına muhtaç olmasıdır. Şöyle ki hafif engelli bireylerin engeli bu maaşı almaya yetmeyebilir Çünkü bakılacak birey gözle görülür bir şekilde bakıma muhtaç olmalıdır. Bunun için engelli bireyin Sağlık Bakanlığı Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması’na ve özürlülere verilecek sağlık kurulu raporları kapsamındaki şartlara uygun olması gerekir. Burada aranan şart ise kişinin sağlık raporunda özellikle bakıma muhtaç olduğunun belirtilmesidir. Kişinin öz bakım ihtiyaçlarını giderebililmesi, kişisel temizliğini yapabilmesi, bunun yanında kişinin kendini güvende hissetmesi yani diğer bir deyişle ne kendisine ne de etrafına zarar verme riskinin bulunmaması, dışarıdan gelebilecek olası bir tehlikenin farkına varabilmesi ve bununla başa çıkabilmesi, fiziksel aktivitelerde bulunabilmesi, yalnızlık konusunda sıkıntı yaşamaması ve evdeki işlerin altından tek başına kalkabilmesi bakıma muhtaçlık kriterleri arasındadır.
Son olarak istenilen şart ise ağır engelli olduğuna dair sağlık raporudur. Bunun için kişi tam teşekküllü bir hastaneye gidip muayene olmalıdır. Bu muayeneden sonra doktorlar bu kişinin sağlık raporuna %50 ağır engellidir diye not düşmelidir. Bu rapor süresizdir. Fakat söz konusu bir çocuk ise bu konuda dikkatli olmak gerekir çünkü çocuklar fizyolojik olarak ve küçük yaşları gereği bakıma muhtaçtır. Bu sebepten ötürü yaşları küçük olan bireylerin raporları bir veya iki sene ile kısıtlanmıştır.
Evde bakım maaşı almak için başvuru yapmak isteyenler gerekli kriterlere sahip olduklarını kanıtladıktan sonra yetkili kurumlara müracaatlarını sunabilir. Bunun için Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Başvuru esnasında bakımı yapılacak kişinin orada bulunmasına gerek yoktur. Bunun yerine bir vekil tayin edilip onun yerine başvuruya katılması mümkündür. Başvuru süresi boyunca bazı dikkat edilmesi gereken konular vardır. Birincisi kişinin valilik veya kaymakamlıklara bağlı defterdarlık ya da mal müdürlüklerinden başvuru evraklarını alması gerekir. Ayrıca muhtaçlığın karara bağlanıp belgelenmesi gerekmektedir ve bunun da il veya ilçe idare kurulundan alınması gerekir. Bu belgeler SGK-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne takdim edilmelidir. SGK’nın belgeleri incelemesi sonucu maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığı karara bağlanacaktır.
Başvuru için istenilen evraklar ise: Öncelikle engelli sağlık kurulu raporu, nüfus müdürlüğünden adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve ikametgah belgesi, 1 adet fotoğraf, bakım yapılacak kişiyle aynı evde yaşayan iş yeri sahibi olan biri varsa bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi, kişinin kiralanabilecek mülklerine dair belge, eğer arazileri varsa bu arazilerin İl veya İlçe Tarım müdürlüklerinden alınan gelir belgesi ve mevcut ise boşanma kararı.

ilginizi çekebilir

2021 PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği Sorgulama İşlemleri

Süt Parasından Yararlanma Şartları Nelerdir? 4B kapsamındaki çalışanlar, SSK’lı sayılmaları nedeniyle süt parası ödeneğinden yararlanabilirler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir