Ev Alana Devlet Desteği Hangi Bankada? 2020 Şartları ve Hibeler

Ev alana Devletten 15 Bin lira konut kredisi desteği verilerek ev almak isteyen yurttaşlarımıza müjde veriliyor. Devlet destekli konut kredisi çekmek isteyenler banka şubelerine müracaat yaparak konut hesabı açtırıyor ve 3 yıl süresince tertipli olarak hesabına para yatıran ve hesabını bozdurmayan yurttaşlarımız için 15 Bin lira ev affetme desteği veriliyor. Bununla birlikte ev almak isteyen yurttaşlarımıza katkıda bulunulmaktadır.

2020 Senesinde Konut Alımı İçin Devlet Tarafınca Verilen Destek sunar

Devletimiz 2019 senesinde olduğu benzer şekilde bu yılda bir oldukça mevzuda affetme ve teşvik kredileri vererek oldukça sayıda vatandaşımızın yüzünü güldürmeye devam etmektedir. İlk kez ev sahibi olmak isteyen yurttaşlarımız bankalara konut hesabı açtırarak 15 bin liralık konut kredisi desteklerinden yararlanacak ve hayalini kurmuş oldukları konutların sahibi olacaklardır.

Devlet konut desteği

Devlet konut desteği

Kimler Bu Destekten Yararlanabiliyor?

Devlet tarafınca konut sahibi olmak isteyenlere sağlanan pek oldukça destek bulunmaktadır. Bu desteklerden yararlanmak isteyenlerin aşağıdaki şartlara haiz olması gerekmektedir.

  1. İlk kez ev sahibi olmak isteyen yurttaşlarımız
  2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına haiz olmak
  3. 18 yaşını doldurmuş olmak
  4. Konut hesapları TL cinsinden yurt içinde bulunan şubeler tarafınca açılmalıdır. 
  5. Asla bir halde konut tapusuna haiz olmamak
  6. Tek bir bankada konut hesabı açtırmak

Yukarıdaki saymış olduğumuz maddelere uyum elde eden yurttaşlarımız bu desteklerden yararlanabileceklerdir. 18 yaşın altında bulunan şahıslarda konut hesabı açabileceklerdir. Bu durumda ise hesapları velisi tarafınca denetim altında olacaktır. Bununla birlikte hesabınızı açtırmış olduğunuz bankayı oldukça iyi araştırmalı ve doğru tercih yapmalısınız. Aksi taktirde açtırmış olduğunuz hesabınızı geçirme edemeyecek ve bir başka banka üstünden de hesap açtıramayacaksınız.

Konut Hesabına Ne Kadar Para Yatırılmalıdır?

Bankalara konut hesabı açtırmak isteyen yurttaşlarımızın en oldukça sormuş olduğu sorulardan bir tanesi de hesaplarına minimum ve en fazla kaç lira para yatıracakları mevzusunda olmaktadır. Bizde bu suali ele alarak sizler için araştırma yaptık. Bankalara konut hesabı açtırmış olan yurttaşlarımız minimum limit olarak 250 lira, en üst limit olarak ise 2.500 Türk Lirası yatırabileceklerdir. Hesaplarına her ay tertipli olarak para yatırabilecekleri benzer şekilde üçer aylık olarak da para yatırabileceklerdir. Doğrusu üç aydan üç aya minimum 750 Türk Lirası en fazla ise 7.500 Türk Lirası olacak şekilde para yatırabilirler. Tüm bunların yanı sıra konut hesabı açtıran şahıs hesabını açtırmış olduğu tarihte 30.000 liraya kadar hesabına para yatırabilecektir.

Devlet Destekli Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Devlet destekli konut kredisi veren bankalar kamu ve hususi kuruluşlu bankalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Bilhassa kamu bankalarının bu desteği sağlaması ile hususi bankalarda harekete geçerek devlet destekli kredi imkanı sunmaya başlamışlardır. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Denizbank, Ingbank, Güvence bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Qnb Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası benzer şekilde bankalar konut hesabı açarken bu bankaların haricinde kalan bankalarda devlet destekli kredi imkanlarından yararlanmanızı sağlamaktadır.

Devlet destekli konut kredisi hesabından yararlanmak istiyorsanız ve detaylı informasyon sahibi olmak istiyorsanız lütfen bağlantıya tıklayınız. http://www.ziraat.com.tr/tr/Bireysel/MevduatUrunleri/Pages/KonutHesabi.aspx

Devlet destekli konut kredisi

Devlet destekli konut kredisi

Konut Kredisinden Yararlanmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nedir?

Konut kredisi imkanlarından yararlanmak isteyen yurttaşlarımızın dikkat etmesi gereksinim duyulan bazı noktalar bulunmaktadır. Bilhassa konut hesabı açtıran yurttaşlarımızın hesaplarına her ay tertipli olarak ödeme yapmaları gerekmektedir. Üç aylık dönemlerde ödeme yapmayı yeğleyen vatandaşlarımızda aynı şekilde üç aydan üç aya tertipli olarak ödemelerini yapmalıdırlar. Hesaplarına aylık ödeme oluşturan şahıslar bir yıl içinde üçer kez, Üç aylık dönemlerde ödeme yapmayı yeğleyen şahıslar ise bir yıl içinde bir seferden fazla olacak şekilde ödemelerini aksatmış oldukları durumda devlet destekli kredi imkanından yararlanamayacak ve bununla birlikte açtırmış oldukları hesapları konut hesabından çıkacaktır. Tüm bunların yanında hesaplarına 3 yıl süresince ödeme halletmeye itina göstermelidirler.

Konut Hesabı Ödeme Çizelgesi

Herhangi bir bankaya konut hesabı açtıran yurttaşlarımız minimum üç yıl süresince hesaplarına tertipli olarak ödeme yapmak zorundadırlar. Bunların yanı sıra aşağıdaki maddelere de dikkat etmeleri gerekmektedir.

  1. Hesaba yatırılan birikimin 36 ay ile 47 ay içinde olması durumunda yüzde 15 devlet katkısı verilecektir. Ödeme yapılanacak olan tutarın ise 16.313,21′ yi geçmemesi gerekmektedir.
  2. Hesaba yatırılan birikimin 48 ay ile 59 ay içinde olması durumunda yüzde 18 devlet katkısı verilecektir. Ödeme yapılanacak olan tutarın ise 17.568,08‘ yi geçmemesi gerekmektedir.
  3. Hesaba yatırılan birikimin 60 ay  olması durumunda yüzde 25 devlet katkısı verilecektir. Ödeme yapılanacak olan tutarın ise 20.000‘ yi geçmemesi gerekmektedir.

2020 senesinde konut hesaplarına devlet tarafınca verilecek olan destek yüzde 25 oranında ve maksimum 20 bin TL olmaktadır. Bu desteklerden yararlanmak için hesaplarınıza 3 yıl süresince tertipli ödeme yapmanız gerekmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Evde Bakım Maaşı Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir