Esnafa Yeni Hibe Desteği Müjdesi!

Bakan Pekcan Deklare etti! Darda olan esnafa affetme desteği geliyor! 100 Bin TL.’ye kadar 24 ay vadeli yapılandırma imkanı sağlanıyor. Buna nazaran darda olan vatandaşların kira ve satmaca ödemeleri için affetme desteği sağlanacak. Bununla beraber ayrıntılar işte burada…

Esnafa Affetme Desteği Geliyor!

Tecim Bakanı Pekcan, salgın ile mücadelede sıkıntılı günler geçiren esnafa müjdeli haberini verdi. Esnafa kira, doğalgaz, su, elektrik ödemeleri karşılığında belirlenecek oranda affetme yardımında bulunması için Gömü ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Global firmalara da toplumsal sorumluluk projeleri kapsamında görüştüklerini belirtti.

100 Bin TL.’ye kadar 24 ay vadeli yapılandırma imkanı sağlanacak! 

Kira, Su ve Doğalgaz Desteği!

Bu kapsamda darda olan vatandaşların satmaca ve kira ödemeleri için affetme desteği sağlanacak. Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, affetme desteği ayrıntıları için yapmış olduğu açıklamada elektrik, kira, su ödemeleri, doğalgaz karşılığında belirlenecek oranda yardım sağlanacağının müjdesini verdi.

Kredi Ödemesine Süre Uzatımı

Esnafın mağduriyetinin bilincinde olduklarını belirten Pekcan, ”Kısa sürede duyurusunu yapacağımız yeni bir emek verme başlattık. Bakanlık olarak global firmalar ile iletişime geçtik, onlara toplumsal sorumluluk projeleri kapsamında esnafa ne benzer şekilde destek verebiliriz? Bununla ilgili çalışmalarımız var”

diyerek belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile esnafa faturaları ve kira karşılığında affetme ödeme yardımı için görüşmelerin sürdüğünü belirten Bakan Pekcan, ” Gömü tarafınca esnafa kullandırılan faiz indirimli krediler, ertelemeler sebebi ile 1 Ocak ve 31 Ekim’ de Halkbank’ a meydana getirilen gelir kaybı 2.6 milyar TL. olarak bildirmiştir. Oda, borsa mevduatlarının bankalara yatırılması ile oluşturulan kaynaktan düşük faizli kredi imkanı sağlandı. 50 bin firmaya 3 milyar TL. Nefes Kredisi kullandırıldı.”

İfadelerini belirtti.

Pekcan, KOOP-DES kapsamında 133 kooperatifin 143 projesine, bütçe tutarı 18 milyon 128 bin 870 TL. olan projelere 13 milyon 648 bin 399 TL. affetme desteği verildiğini deklare etti. Pekcan bununla beraber, ”Bu rakamı 4 ayda sağladık. Bu projeye devam ediyoruz. 2021′ de de çoğaltmak istiyoruz” dedi.

Bölgesel Ürünlere Fazla Raf

Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, coğrafi işaretli ürünler ile bölgesel ürünlerin market raflarında daha fazlaca yer almasına yönelik kanuni değişikliğe ilişkin çalışmanın tamamlandığını belirtti. Pekcan, perakende işletmelerin coğrafi işaretli ürünler ile bölgesel ürünlere ayrılan %1′ lik alanını 5 katına kadar artırma yetkisini planladıklarını söylemiş oldu.

Altın İthalatında Düşüş Başladı!

Pandemi sebebi ile birlikte küresel ekonomide artan belirsizlik sebebi ile Türkiye’ de altın talebinde artışın yaşandığını belirten Pekcan şu şekilde devam etti:

”Ekim sonu itibari ile 1.5 milyar dolar altın ithalatı gerçekleştirildi. Ocak ve Ekim döneminde geçen senenin aynı dönemine nazaran %27.3 artış yaşandı. Söz mevzusu artış, ithalat rakamlarında da hem miktar hem de kıymet bazında arttı. 2020 Ağustos ayından sonrasında altın ithalatımız göreceli olarak bundan önceki aylara nazaran düşüş gösterdi. Ekim ayında, Eylül ayına nazaran altın ithalatımız %40 azaldı.”

Başta Cumhurbaşkanımız olmak suretiyle Bu yönde neler yapabiliriz? değerlendirmesi yapıyoruz”

Diyerek açıklama yapmış oldu.

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir