Esnafa Nefes Kredisi Veren Bankalar 2020 TOBB

Esnafa nefes kredisi verilmeye devam ediyor. Kobilere Tobb, KGF, Ziraat Bankası ve Denizbank aracılığı ile düşük faizli kredi verilmektedir. Verilecek olan nefes kredisinin hangi şartları gerektirdiğini, iyi mi müracaat yapılacağını ve nerelerden alınabileceğini sizlere anlatacağız.

Nefes Kredisi Nedir?

Nefes kredisi Kobilere geçtiğimiz yıllarda verilmeye başlanan devlet destekli bir kredi çeşididir. Amaç Kobi’ lerin finansal sıkıntılarının ortadan kaldırılmasıdır. Kredi Güvence Fonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ziraat Bankası ve Denizbank aracılığı ile meydana getirilen bir protokol neticesinde verilmektedir. TOBB’ a bağlı olan oda üyelerine kullandırılan kredinin faiz oranı senelik %9,9‘ dur. Kredinin vade süresi 12 aydır. Nakit ve ticari amaçlı verilen bir kredi türüdür. Bu kurumlar ile antak kalma oluşturan iki finansal kuruluşun yapmış olduğu açıklamalar neticesinde başvurular 3 Eylül’ de başlamıştı. Bu uygulamadan 50 bin tane Kobi’ nin faydalanacağı söyleniyor. Kredinin aylık faizi ise %0,825 oranına denk gelmektedir. Kobi beyannamesi doldurmak hakkında detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Kredi İçin Aranacak Şartlar

Nefes kredisi ne yazık ki başvuruda bulunan her insana verilmiyor. Kredi başvurusunda bulunabilmek için aranan bazı şartlar var. Bu şartlar;

  • İlk şart, işletmenizin Kobi tanımında olmasıdır. (Kobi tanımı değişmişti. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu tanımdan söz edeceğiz.)
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘ ne (TOBB) bağlı odalardan herhangi birine üye olmak
  • Bağlı bulunulan odadan müracaat için nefes kredisi başvurusunda kullanılacaktır ibaresini içeren bir yazı almak
  • Başvurduğunuz süreden itibaren geriye dönük olarak işletmenizin 1 senedir etkinlik gösteriyor olması gerekmektedir.
Kredi İçin Aranacak Şartlar

Kredi İçin Aranacak Şartlar

Başvuruda bulunabilmek için ilk olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine üye olmak gerekmektedir. Üyelik için talep edilecek olan karşılık yalnızca 10 TL‘ dir. Üye olduktan sonrasında TOBB’ a giderek nefes kredisi almak istediğinizi söylemelisiniz. Bu aşamadan sonrasında size nefes kredisi etkinlik belgesi verilecektir. Bu belge ile anlaşmalı olan bankalara giderek müracaat yapabilirsiniz. Başvurular şahsen kabul edilecektir. İnternet üstünden müracaat yapılmamaktadır. Bu belge ile banka şubesine gittikten sonrasında aldığınız belgenin Kredi Güvence Fonu’ na uygun olup olmadığı araştırılacaktır. Eğer kredi almanızın önünde hiçbir engel yoksa başvurunuz kabul edilecektir. Daha ilkin nefes kredisi aldıysanız, bir kez daha müracaat yapamayacağınızı da hatırlatmamız gerekiyor.

Kimler Nefes Kredisi Başvurunda Bulunamaz?

Ek olarak etkinlik alanları da bu çerçevede belirlenmiştir. Nefes kredisi başvurusunda bulunamayacak olan sektörler, eczaneler, döviz büroları, emlak işleri ile uğraşanlar, mali müşavirler, faktoring firmalar, YMM’ ler, Ziraat Kredi ve Kooperatifleri ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri’ dir. Bu sektörler haricinde etkinlik gösteren Kobi’ ler nefes kredisi başvurusunda bulunabilmektedirler.

Gelelim Kobi tanımına… Değişen tanıma gore, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler şu şekli almıştır; Mikro işletmelerde 10 kişiden azca çalışan olması gerekmektedir. Senelik gelirleri 3 milyon TL’ yi aşmamalıdır. Küçük işletmelerde çalışan sayısı 50′ den azca olmalıdır. Senelik gelirin ise 25 milyon TL’ den azca olması gerekmektedir. Orta büyüklüğe haiz işletmelerin ise 250′ den azca çalışanları olmalı ve senelik bilançoları 125 bin TL’ yi aşmamalıdır.

Kredi Güvence Fonu tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore, bu güne kadar esnaf kredilerinden 25 bin tane Kobi faydalanmıştır. 2. nefes kredisi Nisan ayı itibari ile Kobilere verilmiş ve 3. başvuruların ne zaman yapılacağı konuşuluyordu. Halkbank esnaf kefalet 30 bin TL faizsiz kredi vermektedir.

Nefes Kredileri Verilmeye Başladı

Nefes kredilerinin 12 ay vade ile verildiğinden söz ettik. Yalnız Kobilerin mesele yaşamaması adına 6 ay erteleme yapılabiliyor. Bu şekilde kredilerin vadesi aslen 18 ay olmuş oluyor. Kredi mevzusunda görüşülen bankalar Ziraat Bankası A.Ş., Ziraat Katılım Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası ve Halkbank‘ tır. Kredi üst limiti 150 bin TL olarak belirtilmiş durumdadır. Kredi alırken banka 250 TL dosya harcanması talep edecektir. Kredi Güvence Fonuna’ da 250 TL vermeniz gerekiyor. KGF kefil tutarından % 0,050 komisyon alınacaktır. 100 bin TL’ lik bir kredide 1000 TL’ ye yakın bir harcama olacaktır.

Nefes Kredileri Verilmeye Başladı

Nefes Kredileri Verilmeye Başladı

Nefes kredilerinin başvuruları yapılmıştı. Üyelik belgesi ile bankaya müracaat yapılabiliyordu. Verilecek olan kredinin %85′ i devlet hazinesinden karşılanacaktı. Geçen yıl toplamda 5 milyon TL, 2. başvurularda 7 buçuk milyon TL nefes kredisi verilmiştir. 3. başvurularda ise 10 milyar TL’ lik bir bütçe oluşturulmuştur. Faiz oranı maksimum %15 olacaktır. 3. etap için dokuz banka protokole iştirak etmiştir. Verilen bu desteğin amacı vatanımızda yaşanmış olan kur artışlarından Kobi’ lerin zarar görmelerinin engellenmesidir. Üyelik bedeli olarak ise 10 TL talep edilecektir. Kobilere sağlanan avantaj bu anlamda önemlidir. Zira vadeli mevduat hesaplarının neredeyse 3 puan aşağısında faiz ödeyeceklerdir. Kullanılan 5 milyar kredi ile 400 milyon TL’ lik tutum sağlanacak. Verilecek olan krediler ile birlikte ülke ekonomisinin de ivme kazanacağından söz ediliyor.

Görüşülen bankalardan yalnızca 2 tanesi ile protokol sağlanmıştır. Bu manada ödemeler Ziraat Bankası ve Denizbank’ tan alınabilecektir. Verilecek olan kredi limiti farklılık arz edebilmektedir. Bu bölgesel bir durumdur. İl ya da ilçe bazında değişik limitlerin uygulanması mümkün olabilmektedir. Oldukça küçük yerleşim yerlerinde alabileceğiniz kredi tutarı 50 bin TL olurken, değişik bir ilde alınabilecek meblağ 150 bin TL de olabilmektedir. Karar tamamen birlik tarafınca verilecektir. Negatif bir durum ile karşılaşıldığında gene kuruma başvurmanız gerekiyor. Ya da şikayetlerinizi nefeskredisi@tobb.org.tr  adresine mail yolu ile bildirebilirsiniz.

Ziraat Bankası

TOBB ve Kredi Güvence Fonu ile anlaşmalı olan bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’ dır. Yapılacak olan kredi başvurusu ile birlikte KGF teminatı sağlanacaktır. Bu sayede sunulacak olan kredi imkanlarından kolaylıkla yararlanılabilecektir. Kredi başvurusunda bulunabilecek olan işletmelerin Kobi şartlarını taşıması, ziraatçi, esnaf ve sanatkar olması (kobi kapsamında olmak koşulu ile), seyahat şirketleri, vapur inşaatı faaliyeti ile ilgilenenler, ihracat yapanlar ve hava yolu işletmesi işi yapanlardır. Bu etkinlik alanları ile ilgilenenlerin yurt içinde olması gerekmektedir. Kobilerin Ziraat Bankası’ ndan kredi alabilmeleri için vergi borçları olmamalıdır. Borcu olanlarda ise yapılandırma işlemi yapılıyor olmalı ya da meydana getirilen yapılandırma işlemi iptal edilmemiş olmalıdır. Ne yazık ki vergi borcu olanlar müracaat yapamayacaktır. KGF kefalet oranları %85′ ten başlayarak %100‘ e ulaşmaktadır. Ziraat Bankası tarafınca verilecek olan minimum kredi miktarı 12 bin, en yüksek kredi miktarı ise 200 bin TL’ dir.

Nefes kredisi

Nefes kredisi Ziraat Bankası ve Denizbank’ tan alınmaktadır.

Organik olarak ki Ziraat Bankası’ nın kredi verebilmesi için gene yukarıda bahsettiğimiz Kobi tanımına dahil olunması gerekmektedir. İşletme kredileri 1 yıl ödemesiz olacaktır. 1 yıl ödemesiz olan kredilerin vadesi 5 senedir. Bir diğeri kredi de 3 yıl ana para ödemesiz olandır. Bu kredinin vadesi de 10 senedir. Kredi bankaya yapılacak olan müracaat sonrası Kredi Güvence Fonu tarafınca değerlendirilecektir. Detaylı informasyon almak için tıklayınız.

10 TL üyelik bedeli ödeyerek TOBB’ a kayıt olabilir ve nefes kredisi alabilirsiniz. Bu gün itibari ile krediler ödenmeye adım atmıştır. Kredi başvurusunda bulunduysanız ve başvurunuz pozitif sonuçlandı ise, Ziraat Bankası ya da Denizbank şubelerini ziyaret ediniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

FLO Personel Alımı (Başvuru ve Şartları)

Ayakkabı mağaza zincirlerinden FLO personel alımı 2019 senesinde da birçok şubesi için yapılacak. FLO’ya iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir