Esnaf Kefalet 500 Bin TL. Ticari Araç Kredisi Veriyor!

Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi tarafınca esnafa verilen ticari araç kredilerinin limiti 500 bin liraya yükseltildi. İşyerine binek, kamyonet, otobüs, kamyon ve benzeri ticari araçları satın almak isteyen esnaflar, kefalet kooperatifine müracaat yaparak 60 ay vadeli 500 bin liraya kadar ticari araç kredisi çekebilecekler. Ek olarak esnaflar için verilen gereksinim kredileri için de yeni düzenlemeler yapılarak daha ilkin verilen 150 bin liralık gereksinim kredisi oranının 200 bin lira değerine çıkarıldığı da gündem de yerini almıştır. Tüm bu düzenlemelere ek olarak yeni dükkan açmak isteyen girişimcilerimize hususi yada iş yeri satın almak isteyen esnaflarımıza hususi bankalardan alınacak olan konut kredilerinden daha uygun faiz oranları ile 10 yıl vade ile iş yeri satın almak isteyen yurttaşlarımıza hususi 500 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanacaktır.

Esnafa Araç Kredisi Veriliyor

Esnaflarımızın oldukça uzun zamandan beri beklemiş olduğu esnaf kefalet kredilerinde düzenlemeler yapılarak yeni yasalar yürürlüğe girmiştir. Meydana getirilen bu son düzenlemeler hakkında açıklamalar yapılarak esnafın yüreğine su serpilmiştir.

Akparti Grup toplantısında verilen müjdeli haberin sonrasında twitter hesabından şu sözleri paylaşarak yeni düzenlemeler açıklanmıştır;

Hedefimiz; faizlerin makul bir seviyeye gelmesi ve esnafımızın faiz farkı desteğine ihtiyacının kalmamasıdır.”
“Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırını 150 bin liradan 200 bin liraya çıkardık.”
“Bulunmuş olduğu iş yerini satın almak yada iş yerinde taşıt almak isteyen esnaflarımıza düşük oranlı faizle 500 bin liraya kadar kredi verilecek”

Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi Limitleri

Ak Parti grup toplantısında yapmış olduğu konuşma esnasında esnada müjdeli haberi esnaflarımıza verilmiş ve alınan son kararları gündeme taşımıştır. İşyerine araç almak isteyen esnaflar, bağlı bulundukları esnaf ve sanatkarlar kefalat kooperatiflerine başvuruda bulunarak kredi taleplerini dile getireceklerdir. Bunun sonrasında kooperatifler müracaat sahiplerinin taleplerini inceleyecekler ve hiçbir olumsuzluk meydana gelmediği sürece ve meydana getirilen başvurunun uygun görülmesi sonucunda Halk Bankası tarafınca esnafa 500 bin lira ticari araç kredisi kullandırılacak.

Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi Limitleri

Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi Limitleri

Geçmiş olduğumuz yıllarda esnaflara Sürücü Taşıt Edindirme Kredisi verilmekte idi. Bu krediler yardımıyla oldukça sayıda esnafımız kredi ile otomobil, otobüs, kamyonet ve minibüs alabilmekte idi. Esnaflarımıza hususi verilen araç kredisinin eski limiti 150 bin lira iken yeni düzenlemeler yardımıyla verilecek olan araç kredilerinin limiti 500.000 TL.’ye yükseltiliyor.

Bu sayede bilhassa pahalı araç almak isteyen esnaflar (otobüs, kamyon, tır vb.) bu kredi yardımıyla hiçbir bankadan alamayacağı para miktarı ile sıfır kilometre araçlarına haiz olabilecekler. Daha ilkin otobüs ve kamyonlar 5 yaşına, minibüs ve kamyonetler ise 3 yaşına kadar esnaf kefalet ticari taşıt kredisine mevzu edilebiliyordu. Hayata geçirilmiş olan yeni düzenlemenin de aynı şekilde geçerli olacağı değerlendiriliyor.

Eğer Kooperatiflerden herhangi birine üye değilseniz, ticari araç kredisi çekmek için üye olmanız şarttır. Üyelik şartları ve gerekli evraklar adlı içerikten mevzu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Halk Bankası Tarafınca Verilen Kefalet Desteği

Halk Bankasından Esnaf Kefalet yardımıyla 500 bin lira ticari araç kredisi kullanan esnafların, satın almış oldukları araçlara banka tarafınca rehin işlemi uygulanmaktadır. Ek olarak aracın türüne ve modeline nazaran banka tarafınca kasko sigortası mecburi olarak yapılmaktadır.

Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi bu düzenleme öncesinde sürücü esnafına tamirat kredisi ve kamyonet yada servis aracı yenileme kredisi vermekte idi. Yenileme kredileri aracı 10 yıldan daha eski olan esnaflar için verilmekte idi. Ek olarak bu destekten yararlanmak isteyen esnafın minimum yüzde 8 oranında cebinden para ödemesi gerekliydi. Aracın yüzde yüzüne kredi verilmiyordu.

Daha ilkin asla kooperatiflere kredi başvurusunda bulunmamışsanız eğer  hangi sektörlere finansman desteği sağladıklarını bilmezsiniz. Kefalet Kredileri adlı içerikten bu listeye ulaşabilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Ticari Araç Kredisi Şartları Nedir?

Neredeyse TESKOMB internet sitesinde yeni yürürlüğe giren kredi ile ilgili bir düzenleme mevcut değildir. Bu kapsamda ticari araç kredisi çekmek isteyen esnafların asgari olarak belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Ticari araç kredisi çekmek isteyen esnafların uyması gereksinim duyulan şartlar aşağıda maddeler halinde yer almıştır.

  1. Esnafın daha evvelinde kredi kullanmamış olması gerekir. Her esnafın aylık ödeyebileceği belirli bir kredi limiti mevcuttur. Eğer esnaf kazandığından daha oldukca borca girerse, bu kez çekmiş olduğu yada çekeceği kredilerin taksitlerinin ödenmesini riske atmış olur. Bu sebeple başka paketlerle kefaletten düşük faizli esnaf kredisi çekenler, borçlarını kapatmadan tekrardan kredi çekemezler.
  2. Ticari araç kredisi çekecek esnafın kredi notu yüksek olmalıdır. Birçok bankaya borcu bulunan, kredi kartı borçlarını ödemeyen, yapılandırma kredisi çekmesine rağmen, yapılandırmanın taksitlerini ödemeyen, diğeri bankalara ve kartlara olan borçlarını esnaf kefalet araç kredileri ile kapatmayı düşünen esnaflar umutlanmasın. Bundan dolayı birleşke bakmasa da, Halk Bankasının ilk incelemiş olduğu bölüm kredi notu puanlamasıdır.
  3. İşyerinin bulunmuş olduğu esnaf kefalete başvurmak gerekir. Aslen müracaat yapmak için işletmenin yada esnafın ikametgah adresinin aynı bölgede olması yeterlidir. Bir tek müracaat sahibi hakkında mâli durum araştırması yapılacağından ve birleşke ortakları kefil istendiğinden, işletmenin aynı bölgede bulunması önem arz etmektedir. Başka bir semtte dükkanı bulunan bir esnaf, diğeri semtte ki esnaf kefalette başvurursa, kefil bulamaz.

Halk Bankası Ticari Araç Kredisi Hesaplama

Halkbank tarafınca tüm yurttaşlarımıza Yeşil Işık isminde olan bir taşıt kredisi paketi sunulmaktadır. Bu paketten yararlanmak için kefalet kooperatifi ortağı olmak yada esnaf olmak gerekmez. Tüm yurttaşlarımız binek yada ticari sıfır ve ikinci el araç alımlarında bu krediden faydalanabilirler. Bir tek şunu söylemek gerekir ki, bu kredinin aylık faiz oranı kefaletin verdiğinden oldukça daha fazladır.

20 bin lira kredi çeken bir vatandaşa en fazla 5 yıl vade yapılabilmektedir. 105 lira dosya harcanması ödeyen müracaat sahibi aylık %1,02 oranında faiz ödeyecektir. Hesaplama sonucunda 5 yıl vadeli 20 bin lira otomobil kredisi alan bir yurttaş;

  • Aylık ödeme; 472,53
  • Toplam geri ödeme; 28.351,80

Bir tek bu kredinin esnaf kefaletten alındığını düşünürseniz ve birleşke faiz oranlarına herhangi bir düzenleme yapmaz ise hesaplama şöyledir;

  • Aylık ödenecek taksit tutarı; 462,09 TL. 
  • Toplam ödenecek para; 22.180,34 TL. 

Esnaf kefalet ve diğeri bankaların içinde averaj aylık taksit bazında minimum 100 TL. şeklinde bir meblağ değişmektedir. Araç kredilerinde geri ödeme miktarlarının farkı ise çekilen ana paraya ve faize bağlıdır. Halkbank esnafa faizsiz kredi veriyor. Şartları inceleyin, kredinizi alın!

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuruları Nereye Ve Ne Süre Yapılacaktır

Esnaflar için meydana getirilen yeni düzenlemelerde esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak isteyen yurttaşlarımızın öncelikli olarak kooperatiflere üye olması gerekecektir. Kooperatiflere üyeliği bulunmayan yurttaşlarımızın başvuruları dikkate alınmayacağı şeklinde hiçbir düzenlemeden de yararlanmaları mümkün olmayacaktır. Üyelik işlemlerini tamamlayan yada aslına bakarsan üyeliği bulunan esnaflar ise Birleşke yönetimlerine dilekçe yazarak çekmek istedikleri kredi tutarını ve taleplerini belirtmeleri gerekmektedir.

Başvuruda bulunan esnafın kredi talebi değerlendirmeye alınacak ve değerlendirme sonucunda kredi talebi pozitif karşılanırsa istemiş oldukları tutarda krediyi çekebileceklerdir. Organik olarak ki kredi başvuruları Halkbankasının şubelerine bildirilecektir. Banka ise başvuruda bulunan şahsın kredi puanına bakarak esnaf kefalet kredisini onaylayacak ve 500 bin liralık iş yeri satın alma kredisi yada 500  bin liralık ticari araç kredisi için talep edilen ücretleri hesabınıza yatıracaktır. Banka tarafınca meydana getirilen danışma negatif sonuçlanırsa kredi alamazsınız.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır? (Şartları)

SGK geriye dönük borçlanma nedir, iyi mi yapılır, şartları nedir? Geriye dönük sigorta borçlanmasına dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir