Eski Hükümlülere Hibe 2020 Yılında Verilecek mi?

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen yönetimsel para cezaları fonundan engellilerin kendi işini kurmaları halinde 50 bin TL affetme desteği verilecektir. Cezaevinden tahliye olan eski hükümlülerin istihdamlarının sağlanması için İş kur  50 bin lira İş Kurma Hibesi veriyor. İşkur’a kayıtlı olan eski hükümlüler proje karşılığında iş kurma hibesi olarak 44 bin lira geri ödemesiz affetme desteği alabilecek. Cezaevinden Tahliye Olan Hükümlülere İş Kurma Hibesi ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

İş kurdan Engelli ve Eski Hükümlülere İş Kurma Affetme Desteği

Eski hükümlülerin iş hayatına tekrardan kazandırılması amacıyla yürütülen program kapsamında proje karşılığında 50 bin lira iş kurma hibesi veriliyor.

Müracaat tarihleri içinde İŞKUR hizmet merkezlerine başvuruda bulunan eski hükümlüler 50 bin lira hibe desteğinden geliştirdikleri projeler kapsamında yararlanma hakkına haiz olabilecek.

İŞKUR’a kayıtlı olan, 18 yaşını tamamlayan, cezaevinden tahliye olan şu demek oluyor ki eski hükümlü olan herhang bir toplumsal güvenlik kurumunda emekli olmayan esnaf olmayan, işyerinin kurulacağı ilde ikamet eden, girişimcilik eğitim programı sertifikasına haiz olan eski hükümlüler istenen şartları sağlamaları durumunda İş kur hizmet müdürlüklerine giderek iş ve meslek danışmanlarının da onayını alarak affetme desteğine başvuruda bulunabilirler.

Aile ve Toplumsal Politikalar bakanlıkları,Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı,  İŞKUR, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Türkiye İşveren Sendikaları ile Türkiye İşçi Sendikaları konfederasyonları işbirliğiyle eski hükümlülerin istihdam edilmeleri ve emek harcama hayatına tekrardan kazandırılmasını amaçlıyor ve eski cezaevinden tahliye olan hükümlülere kendi işlerini kurmaları amacıyla proje desteği veriyor.

Engelli yurttaşlarımızın iş hayatına kazandırılarak istihdam edilmesi için de engelli vatandaşlarımıza yönelik proje desteği verilecek.

Toplam 50 Bin Liraya Kadar İş kurma Desteği Verilecek

Kendi işini oluşturmak isteyen ve lüzumlu şartları taşıyıp projesini onaylatan engelli yurttaşlarımız kurum işlemleri desteği için en fazla 2 bin lira, İşletme gideri desteği için 4 bin lira kurum desteği için de en fazla 30 bin lira toplamda ise 36 bin lira iş kurma desteği verilecek. (Destek 2017 yılı sonunda 50 bin liraya çıkarıldı)

Toplam 50 Bin Liraya Kadar İş kurma Desteği Verilecek

Toplam 50 Bin Liraya Kadar İş kurma Desteği Verilecek

Cezaevinden tahliye olmuş eski hükümlü yurttaşlarımızın kendi işini kurmaları için komisyonca uygun görülen miktar ise en fazla brüt asgari ücretin 15 katı kadar destek verilecektir. İş kur bünyesinde vazife icra eden iş meslek danışmanları proje hazırlamak isteyen eski hükümlü ve engelli vatandaşlarımızı bilgilendirmek için hazırdır. Başvurular başladığı için son müracaat zamanı olan 12 Haziran mesai bitimine kadar affetme desteği hakkında detaylı data  alabilir proje geliştirerek affetme desteğine müracaat yapabilirsiniz.

Cezaevinden Tahliye Olan Eski Hükümlü Affetme Projeleri

 • Cezaevinden tahliye olan eski hükümlü  işe başlamalarını sağlamak amacıyla mesleki eğitim projeleri,
 • Cezaevinden tahliye olan  eski hükümlü istihdam için iş bulmalarını kolaylaştırmak için destek teknoloji projeleri,
 • Cezaevinden tahliye olan eski hükümlü  iş başı yaptıktan sonrasında girilen işe uyum sağlayabilmeleri için geliştirilen projeler
 • Cezaevinden tahliye olan eski hükümlü işyeri açmak için hazırlanan projeler koruma işyeri destekleri için uygulanan projeler için 50 bin liraya kadar affetme desteği sağlanmaktadır.

Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Affetme Başvurusu

Cezaevinden tahliye olan eski hükümlülerin iş kurma hibesine başvurularına istenen belgeler ise;

 • Eski hükümlünün Kimlik fotokopisi
 • Proje Müracaat Formu, Eski hükümlü kendi işini kurma proje müracaat formu için tıklayınız.
 • Hakkaniyet Bakanlığı birimlerince yazılacak Talep dilekçesi,
Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Hibe Başvurusu

Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Affetme Başvurusu

 • Kurulacak işle ilgili olarak mezuniyet belgesi, sertifika şeklinde belgenin örneği,
 • İşkur tarafınca düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik eğitim programı sertifikasının örneği,
 • Proje kapsamında diğeri kurum ve kuruluşlarla işbirliğine ilişkin belgeler,
 • Bütçe tablosu, Vergi Dairesinden proje sahibinin güncel vergi mükellefiyet durumunu gösterir belge,
 • Hayvancılık ve ziraat projelerinde “İşletme Belgesi” örneği şeklinde belgeler istenmektedir.

Eski Hükümlü Affetme Desteği Ne Kadar?

Cezaevinden tahliye olmuş eski hükümlünün yapacağı müracaat sonrasında komisyon tarafınca projenin onaylanmasının peşinden eski hükümlüler kuracağı işyeri için lüzumlu olan giderleri kapsayan kurum desteği hibesin yaralanabilirler. Buna gore 2020 yılı için Brüt asgari ücret 2.943 TL olduğundan X 15 = 44.445 TL kurum desteği hibesi verilecektir.

Eski hükümlülerin de toplumsal yaşantılarını düzene koymaları ve kendi işyerlerini kurmaları adına affetme ve kredi destekleri sağlanmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Zimmet sorgulama Sıhhat Bakanlığı’na bağlı bulunan sıhhat çalışanının atanma durumları ve atama edildikleri bölgeler hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir