Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Engelli maaşı devlet tarafından engelli vatandaşlara ödenen bir ödenektir. Engelli olan kişilerin ailelerinin bakım ihtiyaçlarını karşılaması hedeflenir. Ülkemizde 65 yaş, engelliler için devlet tarafından belirli bir tutarda verilen bu ödenek ile engellilerin bakıma muhtaçlık durumu kontrol altına alınır. Engelli maaşları her kişinin doğum tarihinin son rakamına göre hesaplara yatar.

Devlet tarafından verilen bu maaş genellikle engelli kişilerin adına PTT ye yatırılır. Engelli vatandaşlar ya da onlar kendileri gelemiyor ise bakımlarından mesul kişiler tarafından çekilir. İlgili maaş tutarı ise bir önceki yılın yoksulluk sınırı olarak belirlenir.

Engelli maaşı yatma günleri:

-Doğum tarihinin 0 ile 5 olan kişiler her ayın 5. Gününde,

– Doğum tarihinin 1 ile 6 olan kişiler her ayın 6. Gününde,

– Doğum tarihinin 2 ile 7 olan kişiler her ayın 7. Gününde,

– Doğum tarihinin 3 ile 8  olan kişiler her ayın 8. Gününde,

– Doğum tarihinin 4 ile 9 olan kişiler her ayın 9. Gününde, maaşlarını ilgili PTT hesaplarından çekebilirler.

Engelli Maaşı Nedir?

Ülkemizde ve diğer birçok ülkede engelli olan kişilere devlet desteğinin adı engelli maaşıdır. Engelli maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu ‘nun Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü 2022 sayılı 65. Yaşında olan bakıma muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması kanununun ilgili maddesine göre verilir.

Ekonomik açıdan zorluk içerisinde olan 18 yaşından büyük engelli olan kimselere ile bakmakla mesul olunan 18 yaşını tamamlamamış olan kişiler için yakınlarına verilen maaştır. Bu maaş genellikle 3 aylık olarak 4. Ayın ilgili doğum tarihine gelen günde ödenir. Maaş tutarı ise engel oranına göre değişiklik göstermektedir.

Engelli Maaşı Kimlere Ödenir?

Engelli maaşı ilgili engele ilişkin uzman doktorlar tarafından hazırlanmış ve engel oranını belirten raporu olan kişilere ödenir. Bu oran ise raporda %40 ile %69 olarak belirlenmelidir. Bu engel ise başka kişilerin bakımına ihtiyaç duymayan kişilerdir. Engel oranı %70 ve üzeri olan, kişilere ödenir. Ayrıntı şartlar ise;

-Kanunen bakmakla sorumlu kimsenin olmaması,

-Sosyal güvenlik kurumlarının her hangi birinden bir şekilde maaş almamış olmak,

-Nafaka geliri olmayan olma durumu da söz konusu olmayan,

-Devamlı olarak bağlanmış bir geliri olmayan,

-Her türlü gelirinin toplamının muhtaçlık sınırının altında olan,

Sosyal Güvenlik Kurumu yetim aylığı alma durumu söz konusu ise engelli aylığı ile yetim aylığı arasındaki fark kurum tarafından ödenir. Eğer engelli kişi 18 yaşından küçük ise devlet tarafından ona bakmakla yükümlü kişiye engelli aylığı yatırılır. Engelliye bakan kişinin onun ile aynı adreste yaşaması ve TC vatandaşı olması gereklidir. Aksi durumlarda engel raporu nasıl olur ise olsun kurum tarafından maaş ödemesi yapılamaz.

 

 

 

 

 

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir