Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Engelli konut kredisi almak için engelli konut kredisi veren bankalara gidip, başvuru yapılmalıdır. Engelli konut kredisi veren bankalar arasında özel bankalar ve kamu bankaları bulunmaktadır. Ayrıca PTT de anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile kredi vermektedir. Engellilere verilen kredilerde faiz oranları farklılık göstermektedir ve bu sebepten ötürü oranlar düşüktür. Belirli bir bankanın engelli konut kredisini alabilmek için engelli maaşını da başvuru yapılacak olan bankadan alıyor olmak gerekmektedir. Bazı durumlarda banka teminat veya kefil talep edebilir. Bununla birlikte kamu bankaları düşük faiz ile konut kredisi vermektedir. Örnek olarak ayda %0.99 oranında faiz ile kamu bankalarından konut kredisi alınabilmektedir. Geri ödeme hususunda ise uzun vadeli seçenekler sunulmaktadır. Öncelikle gelin engelli konut kredisi alınabilecek bankalara bir göz atalım: Engelliler için konut kredisi başvurusu yapılabilecek bankalar arasında Aktifbank, Burgan Bank, Denizbank, Vakıfbank, ING Bank, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası, Akbank, Ziraat Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankası yer almaktadır. Ayrıca engellilere faizsiz konut kredisi veren bankalar şunlardır: Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası.
Her şeyde olduğu gibi engellilerin de konut kredisi başvurusu yapabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:
1. Engelli Konut kredisine başvuru yapmak isteyen engelli bireyin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
2. Engelli kredisi başvurusu için bazı bankalar bir üst yaş sınırı belirlemiştir; sınır bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir. Genellikle bu sınır 80 yaş olarak belirlenmiştir.
3. Başvuru yapabilmek için engelli maaşı alma zorunluluğu vardır.
4. Başvuruların kabul edilebilmesi için kredi notunu yüksek olması gerekmektedir.
5. Ayrıca alınan engelli maaşlarının üzerinde icra talebi olmamalıdır.
6. ZIhinsel engelli bireyler başvuruda bulunamamaktadır.
7. Ayrıca kredi başvurusunda engelli bireyden bazı evraklar sunması istenilmektedir. Öncelikle kişinin kimlik belgesi gerekmektedir. Bununla birlikte gelir belgesi de istenmektedir ve alınan aylıklar belgelenmelidir. İkametgah belgesi adres tasdiki için gereklidir.
Engelli konut kredisi alabilmek için gerekli koşullar bankadan bankaya değişebilir şimdi bazı bankaların engelli kredisinin başvurusunu kabul etmeleri için neler talep ettiklerine bir bakalım;
• Ziraat Bankası’ndan engelli kredisi almak istiyorsanız mutlaka Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı özelliğini kullanıyor olmalısınız. Bunun içinde Ziraat Bankası’nın web sitesi Müşteri Hizmetleri numarası ya da banka şubesi kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra en az 2 adet fatura otomatik ödeme talimatı ile ödeniyor olmalıdır ve tabii ki engelli raporu sunulmalıdır.
• Halk Bankası engelli konut kredisi vermek için şu şartları istemektedir; bu kredi sadece engelli maaşını Halk Bankası’ndan alanlar için geçerlidir. Bu bankanın vade seçeneği 60 aya kadar sürmektedir ve engelli vatandaşlar için ise özel faiz oranları sunmaktadır. Herhangi bir bankanın kara listesinde değilseniz veya icralık avukatlık durumunuz yoksa bu bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru için Halk Bankası’nın şubesine gitmeniz gerekmektedir.
• Vakıfbank’tan engelli konut kredisi alabilmek için ise engelli aylığının Vakıfbank’tan alınması gerekmektedir. Herhangi bir şubesine gidip başvuru yapılabilirsiniz. Kredi tutarı alınan engelli aylığının tutarına göre hesaplanmaktadır: Konut kredisi için uygulanan faiz oranı % 0.99’dur.
Ayrıca engelliler faizsiz TOKİ Konut Kredisi de alabilmektedirler. Bunun için ise bazı şartlar istenilmektedir: Engelli birey ve TOKİ arasında bir anlaşma imzalanmaktadır ve buna göre kişi alınan TOKİ evinde en az 3 yıl yaşamalıdır. Başvuru yapabilmek için 25 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Ayrıca en az %40 oranında engelli olduğuna dair bir devlet hastanesinden sağlık raporu belgesi istenmektedir ve tabii ki TOKİ’nin yaptığı çekilişte adının çıkmış olması gerekmektedir.

ilginizi çekebilir

2021 PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle PTT engelli kredisinden faydalanmak için 2022 engelli maaşına sahip olmak gerekmektedir. PTT üzerinden parayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir