2021 Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır Ve Oranları

Birçok insan engelli konut kredisi almak için bu krediyi veren bankaların şubelerine giderek başvuruda bulunulmaktadır. Genellikle birçok özel bankalar ve kamu bankaları engelli konut kredisi de vermektedir. Aynı zaman da PTT üzerinden de PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı sayesinde kredi almak da oldukça kolay bir işlemdir.

Engellilere verilen krediler de uygulanan faiz oranları da oldukça düşük olmaktadır. Engelli kredisi almak için engelli maaşını da başvuru yapılacak olan bankadan almak gerekir. Banka genellikle kişinin durumuna göre teminat veya kefil de talep edebilme hakkına sahiptir. Genellikle birçok kamu bankaları düşük faiz ile konut kredisi vermektedir. Aylık faiz oranları %0.99 olarak uygulayarak kamu bankalarından konut kredisi almak da oldukça kolaydır. Geri ödeme tutarını da aylık maaşınıza göre belirleyebilirsiniz. Bu nedenle bankalardan çekilecek olan konut kredileri düşük faizli olması nedeniyle çok fazla tercih edilir.

Engelli Konut Kredisi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Engellilerin konut kredisi başvurusunda bulunduğu zaman aranan belli şartlar bulunur. Bu şartların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi daha kısa süre içerisinde kredinizin onaylanmasını sağlar. Aranan şartlar ise;

 

  • Başvuru da bulunacak olan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olan bir engelli birey olmalıdır.
  • Bankalar engelli kredisi başvurusu için belli yaş sınırında bir üst sınırı belirlemiştir. Bu sınır ise genellikle bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Genellikle bu sınır ise 80 yaş olarak belirlenmiştir.
  • Engelli maaşı alanlar sadece başvuru yapabilir.
  • Bankalar bu süreçte kredi notu yüksek olanların başvurularını kabul eder.
  • Alınan engelli maaşlarının üzerinde herhangi bir haciz gibi durumların da olmaması gerekir.

Engelli Konut Kredisi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Engelli konut kredisi başvurusunda bulunacak olan kişilerin hazırlaması gereken bazı evraklar bulunur. Bu evrakların doğruluğu da bankalar tarafından kontrol edilir. Herhangi bir sorun olması halinde genellikle başvurular da kabul edilmez.

  • Gelir belgesi
  • C kimlik belgesi
  • Adres teyiti için ikametgah belgesi istenir.

Tüm bu istenen evrakların eksiksiz hazırlanması halinde kredi başvurunuz da bankalar tarafından değerlendirme alınır.

Kredi Çıkmama Durumu

Bankalar genellikle her bir müşteriye kredi vermek ister. Ancak bankalardaki kredi notunuz ve sicil durumunuz bu duruma engel olabilir. Daha önce bankalarla çalışırken herhangi bir aksama yaşamadıysanız eğer bankadan kredi almak da oldukça kolay olacaktır. Ancak ödemelerinizin gecikmeli yapılması halinde bankalar geçmiş döneme bakarak sizlere kredi vermeyebilir. Bu nedenle bankalarla çalışırken tüm ödemelerinizin düzenli bir şekilde yapılmasına dikkat etmek gerekir.

Herhangi bir aksama olduğu zaman banka kendi sisteminde bunu görür ve sizlere ne yazıkki kredi vermez. Engelli için konut kredisi alacağınız zaman bile bu durum karşınıza engel olarak çıkabilir.

ilginizi çekebilir

2021 PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle PTT engelli kredisinden faydalanmak için 2022 engelli maaşına sahip olmak gerekmektedir. PTT üzerinden parayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir