EN KOLAY SİLAH TAŞIMA RUHSATI NASIL ALINIR 2020 GÜNCEL

Tabanca veya yeni tabirle silah almak kolay olmayıp yetkili konumda olmanızı gerektiren konulardan biridir. Özellikle asker, polis veya güvenlik görevlisi gibi vasıflara sahip olmanız gereklidir. Silah taşıma şekli ile ilgili ruhsat alındıktan sonra taşıma şekli vardır. Silah taşımak isteyen bir kişi ikameti dışında yere gidemez. Tabii ki bu durum ruhsatsız şekilde taşındığı vakit sorun oluşturmaktadır. Fakat ruhsatlı bir şekilde alınan silah farklı illere ikametiniz esnasında götürüle bilinir.

Silah Taşıma Ruhsatı

Silah taşıma ruhsatı her bireye kolaylıkla verilen bir ruhsat çeşidi olmadığını öncelikle herkesin bilmesi gerekir. Bazı meslek gruplarında kullanım zorunluluğu olan silah her insanın kolayca alamadığı bir şeydir. Birden fazla mal varlığınız var ise; bu mal varlığı sayesinde can güvenliğiniz konusunda şüpheler duyuyorsanız ruhsatlı silah taşımacılığı kullanabilirsiniz. Valilikten alacağınız izin ile silah taşıma ruhsatına sahip olmanız mümkün olur. Peki, kolay bir şekilde 2020 yılında silah taşıma ruhsatı almak isteyenler için hangi şartlar gerekli olduğunu belirtelim.

  • Öncelikle tam olarak 21 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir.
  • 18 yaşını tamamlamış bireyler sadece av tüfeği sahibi olabilirler.
  • Şehit olan veya asker çocuklarına verilebilen ruhsat sayesinde silah taşıma şansına sahip olabilirler.
  • Koruması olan veya koruma altına alınmış kişilerin valiliğe bu durumu ispat etme durumunda kullanma şansları vardır.
  • Ruh sağlığı bozuk olmayan veya fizyolojik rahatsızlığı olmayan kişiler silah taşıma ruhsatı alabilir.
  • Son olarak can güvenliği konusunda sorun yaşayan kişiler silah taşıma ruhsatına sahip olur.

Bütün bunların yanı sıra silah taşıma ruhsatını alma sonrasında ilerleyen zamanlarda belirlenen zamanda ruhsat ücreti ödemesi gerekmektedir.

Ruhsatlı Silahın Verildiği Meslek Grupları

Başlangıç olarak adli işlerle uğraşan kişilerin silah taşıyabilme özelliği bulunur. Özellikle başsavcı, savcı, hâkim olarak belirlenen kişiler kullanabilir. Silah taşıma yetkisine sahip güvenlik görevlileri yine kullanabilir. Ayrıca köy ve mahallede bulunan muhtarlar yine silah taşıma yetkisine sahip kişilerdir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığında görev yapan, başkan ve başbakan olan kişilerin kullanım yönü fazladır. Vapur kaptanları ve PTT görevlileri yine silah taşıma ruhsatına kolayca sahip olabilen kişilerdir. Adliyeye bağlı çalışanlar, cezaevi memurları, infaz ve koruma memurlarına verilir. Ayrıca gerekli görülürse il meclis üyelerine de verilebilir. Son olarak TBMM’de görev almış sekreter veya daha önceden bu görevde bulunmuş kişilere yine kolayca ruhsat verilebilir. Sonuç olarak meslek gruplarında kullanılan silah taşıma olayı normal bireysel kişilerinde valiliğe sunacağı belgeler sonrası kolay bir şekilde silah taşıma ruhsatı alabileceği kesin bilgilerden biridir. Can güvenliği konusunda şüphe duyan  ve bu konuda tereddütler yaşayan kişilerin tamamı ikametgah belgesi ve kimlik belgesi ile belirlenen şartlara uygunluk sağladığı zaman silah taşıma ruhsatına sahip olacağı net bilgi olarak 2020 yılında da güncel şekli ile belirtilmiştir.

 

 

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir