En Çok Para Kazandıran 20 Meslek Dalı ve Kazançları

Bilhassa tercih dönemlerinde pek fazlaca öğrenci tarafınca dört gözle beklenen mevzular  içinde para kazandıran meslek dalları gelmektedir. İlgi alanlarınıza gore seçebileceğiniz bu meslekler içinde avukatlıktan doktorluğa, aşçılıktan tercümanlığa pek fazlaca sektör bulunmakta. İşiniz ne olursa olsun bir işten fazlaca para kazanmanın yolunun o işi sevmiş olarak yapmak bulunduğunu dikkatsizlik etmeyin. Seçeceğiniz bu mesleklerin bununla birlikte karakterinize de uygun olması gerekiyor. En önemli nokta ise sözel mi sayısal mı bir meslek tercih edeceğiniz. Hususi sektörde fazlaca para kazanabileceğiniz benzer halde devlet memuru olarak iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. İşte en fazlaca kazandıran geleceğin meslekler…

Geleceğin Meslekleri

İşte geleceğin meslekleri;

 • Edge Computing Uzmanı
 • Veri dedektifi
 • Siber şehir Uzmanı
 • Artırılmış gerçeklik Seyahati Üreticisi
 • Yapay Zeka İş Geliştirme Müdürü
 • Spora bağlılık Rehberi
 • Yapay zeka Destekli Esenlik Teknisyeni
 • Kişisel Veri Simsarı
 • Genetik Çeşitlilik Memuru
 • Yol Denetleyicisi
 • Dijital Terzi
 • Geleceğin mesleklerini incelemek için tıklayınız.

Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meslek seçmek zor bir iştir. İnsanlar türlü uğraşlar vererek haiz oldukları işleri kendilerini doygunluk etmediği öne sürülen sebebi ile bırakmaktadır. Bu durumun ise pek fazlaca sebebi vardır. İnsanların yaratılış gereği hobileri ve ilgi alanları birbirinden değişik olabilir. İnsanlar hayatlarını devam ettirmek adına bir işi tercih etmekte durumunda bırakılırlar. Yalnız bu işe karakter olarak da asla uymayabilirler. Özetlemek gerekirse bir kısmı kazanarak eğitimini almak ile sonrasında bu mesleği yürütmek birbirinden değişik durumlardır. Oldukça sevilmiş olduğu bir işi kazancı düşük olması sebebi ile bırakarak daha fazlaca gelir getirici işlere yönelenler de olabilir. İnsan yaşamının en önemli seçimlerinden biri meslek tercihidir. İlgi alanlarınıza gore aşağıda sayacağımız meslekleri tercih ederek yüksek meblağlarda gelir elde edebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca belirlenen gelir düzeyleri baz alınmıştır.Ilk olarak devlet kurumlarını, sonrasında ise hususi sektörü anlatacağız.

Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Müsteşar

Bakanlık ve elçiliklerde vazife oluşturan memurlara müsteşar adı verilmektedir. Bakan ve elçi benzer halde üst düzey görevlilere bağlı olarak çalışırlar ve onların bir alt kademelerinde yer alırlar. Devlet memurluğunun ise en üst kademesinde bulunmaktadırlar. Tüm bakanlıkların bir tane müsteşarı bulunmaktadır. Bu meslek siyasal bir makam değildir. Mesleki data ve yeterlilik gerekmektedir. Zira bakanın sordurulmuş olduğu tüm sorulara cevap vermek durumundadır. Esasen kendisine danışılan kişi olarak tabir edilmektedir. Bağlı bulunmuş olduğu bakanlığın mesleki data gerektiren tüm mevzularına hakim olmalıdır. Bakanın olmadığı durumlarda yerine vekalet ederek onun görevlerini üstlenmektedir. Denetim ve emir yetkileri bulunmaktadır. Bakanın verdiği tüm görevleri yerine getirirler. Herhangi bir bölüm bitirme zorunluluğu bulunmaz. Tek şart lisans mezunu olmanız ve bir memuriyette vazife yapmanızdır. Örnek olarak İç İşleri Bakanlığı’ nın teşkilat şemasını inceleyebilirsiniz.

Yalnız müsteşar olabilmek için KPSS benzer halde bir sınava girerek yüksek puanlar almanıza gerek kalmamıştır. Zira bu mesleğin bir imtihanı yoktur. Halihazır devlet memurlarından ya da emekli olan bürokratlar arasından Bakan tarafınca seçilmektedir. Özetlemek gerekirse tavsiye üzerine müsteşar olunur. Keşfedilmeniz gerebilir de diyebiliriz. Eski sisteme gore Başbakan ve Cumhurbaşkanı’ nın onayı göreve adım atmak için kafi olmaktaydı. Başbakanlık makamının kaldırılması üzerine prosedür şu şekilde işlemektedir; Bakan isminizi Cumhurbaşkanlığı makamına ilettiğinde, Cumhurbaşkanı bu talebi onaylarsa müsteşar olarak ilgili bakanlığa atanırsınız. Müsteşar maaşları Ocak ayı itibari ile 14 bin 567 TL maaş almaktadır.

Genel Müdür

Üst dereceli memurluklardan biri de genel müdürdür. Önceki yıllarda memurların genel müdür olabilmeleri için 10 yıl hizmet yapmış olmaları gerekmekteydi. Yalnız meydana getirilen yeni düzenleme ile birlikte görevleri 5 yıl olan memurlar da genel müdür sıfatı alabilecek. Ek göstergeleri 6 bin 400′ den fazla olan hizmetlere atanmak beş yıl kafi olacak. Yalnız düzenleme itibari ile 5 yıl hususi sektörde çalışmış ise de üst düzey kadrolara ve genel müdürlüğe atanması mümkün olacak. 1 den 4. dereceye kadar müdür ya da daha üst düzeyde yönetici olabilmek için 5 yıl hizmetin yanı sıra üniversite eğitimi de alınmış olması gerekmektedir. Genel müdür maaşları Ocak ayı itibari ile zamlanarak 13 bin 307 TL olmuştur.

genel-müdür

Genel Müdür

Profesör

Profesör bilimsel niteliği olan anlamda en üst düzeyi temsil etmektedir. Profesör olabilmek için lisans eğitimini tamamladıktan sonrasında yüksek lisans benzer halde programlar ile eğitimi devam ettirerek çeşitli ünvanlar neticesinde en üst mertebeye ulaşmak anlama gelir. Bu aşamalar tamamlandıktan sonrasında üniversitelerdeki boşalan kadrolara gore üniversite rektörü tarafınca iş ile ilgili ilanlar yayınlanmaktadır. Ünvan sahipleri bu ilanları inceleyerek kendilerine bir öz geçmiş hazırlarlar ve bunu üniversite yönetimine sunarlar. Bu öz geçmişin detaylı olarak hazırlanması gerekir. Dil bilgisi, o zamana kadar meydana getirilen emekler, yazılan makaleler yada kitaplar benzer halde tüm bilgiler var olmalıdır. Profesörlükten ilkin araştırma görevlisi, destek doçent ve doçentlik unvanlarına kavuşmak gerekmektedir. Profesörlük ekibine atanabilmek için doçent olmak ve doçent olarak minimum 5 yıl çalışmış olmak gerekmektedir. Ek olarak eserlerin de internasyonal bir mahiyette olması gerekir. Profesör maaşlar 11 bin 208 TL’dir.

Mühendis

Mühendis edinmiş olduğu data birikimlerini özetlemek gerekirse kuramsal data ergonomik düzeyde en iyi kullanabilen meslek dallarından biridir. Üniversitelerin ilgili 4 senelik eğitim programlarından mezun olma şartı vardır. Devlet bünyesinde çalışabileceğiniz benzer halde hususi sektörde de iş imkanı bulabilirsiniz. Eğitim sürecinde edinilen bilgiler o an için geçerli olan formüller olmuş olsa da gelişen teknoloji ile birlikte mühendisler de kendilerini güncel tutmak durumundadır. Tam olarak meslek amacı topluma sağlanacak olan faydadır. Pek fazlaca mühendislik dalı vardır. Kimya mühendisliğinden elektrik, elektronik mühendisliğine, yazılımdan endüstri mühendisliğine kadar pek fazlaca alan vardır. Bu alanlarda alınan data birikimleri yardımıyla insanlığa değişik icatlar yapmak, mevcud değişen değişen teknolojinin gelişmesine katkı sağlamak benzer halde amaçlar da vardır. Mühendis maaşları devlet bünyesinde 2020 yılı itibari ile 6 bin 495 TL’ dir.

Mühendis

Mühendis

Avukat

Hukukta ikili bir ilişki söz mevzusudur. Hukuk kurallarını belirleyen ve belirlenen bu kurallara uymayan kişiler bu alanın konusunu oluşturmaktadır. Avukatlık mesleği bir data birikimini bununla birlikte getirir. Zira şahıs ile devlet içinde meydana gelen uyuşmazlıkta genel olarak avukatların bilgisine başvurulur. Ek olarak hukukun konusunu iki şahıs da oluşturabilir. İki şahıs içinde herhangi bir hak ihlali var ise bu durumun mahkeme kurumuna yansıtılması dahilinde avukatlar da bireylere refakat etmektedir. Temsil etmiş olduğu kişinin haklarını savunmaktadır. Bu mesleğe haiz olabilmek için üniversitelerin hukuk fakülteleri bitirilmelidir. Avukat maaşları 6 bin 176 TL’ dir.

Polis

Toplumdaki huzurun sağlanması amacı ile hukukun belirlediği toplumsal düzeni  sağlamak ile görevlidirler. Suçun doğmasını ve işlenilmesini engelleyici önlemler alırlar. Halka açık olan alanlarda can güvenliğinin sağlanmasını, herhangi bir hırsızlık vakasının önlenmesini ya da ziyanı olan maddelerin ülke içinde dolaşmasını engeller. Bu meslekte de mesleki data gerekmektedir. Zira polis olabilmek için yazılı sınavın haricinde bir de performans sınavına girmek gerekmektedir. Herhangi bir olay meydana gelmişse de olay yerinde araştırma yapılır. Suçu oluşturan şahısların tespit edilmesi, yakalanması ve tutuklanması, olayların çözülmesi ve suçlu şahısların ilgili kurumlara sevki yapılmaktadır. Maaşları 5 bin 698 TL’ dir. Başkomiser maaşları ise  6 Bin 771 TL ‘dir.

Polis

Polis

Hekim

Bu meslek bir adanmışlık gerektirir. Meslek birikimi, stajlar, araştırmalar neticesinde uzun seneler tıp alanında eğitim görmek ve tecrübe edinmek lazımdır. Bu meslek ekonomik getirisi olduğundan yapılacak olan mesleklerden değildir. Fıtri olarak işe uygunluk gerekir. Tıpta da pek fazlaca alan vardır. Size uygun olan alanı seçerek buralarda uzmanlık kazanmanız mümkündür. Ek olarak iş alanı da geniş olan mesleklerden biridir. Devlete bağlı olarak ya da hususi hastanelerde çalışabilirsiniz. Kendi polikliğinizi açabilirsiniz. Tıp alanında meydana getirilen TUS benzer halde sınavlar ile uzmanlık da kazanabilirsiniz. Aile hekimi olabilir, köylerde çalışabilirsiniz. Ek olarak üniversite hastanelerinde emek vererek bilimsel niteliği olan anlamda da kariyerinizi en üst seviyelere çıkarabilirsiniz. Hekim maaşları  8 bin 8.057 TL’ dir. 

Faktoring Hizmeti Vermek

Bu sektör bankacılıktan sonrasında en yaygın olarak kullanılan finansal alanlardan biridir. Şirket olarak çalışmaktadırlar. Mal yada hizmet alımları neticesinde gerekseme duyan kuruluşlara çeşitli finansal imkanlar sunulmaktadır. Devletimizde ihracat yapıldığından beri bu firmalar varlıklarını göstermektedir. Tahsilat işleminin karşılanması ve borcun şirketlere devri şeklinde çalışılır. Bu işlemler kanunlar ile düzenlenmiş ve sınırlar belirlenmiştir. İşin aslı çek benzer halde belgeler ile alışveriş oluşturan müşterilere ulaşmak ve finansal destek sağlamaktır. Faktoring şirketleri ve krediler hakkında data alarak siz de kredi kullanabilir yada kullandırabilirsiniz.

Faktoring Hizmeti Vermek

Faktoring Hizmeti Vermek

 

Noter

Noterler Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca atama yolu ile göreve başlarlar. Fakat devlet memuru statüsüne girmezler. Kişisel menfaatlerin mahkeme makamına gitmeden çözülmesi hedeflenmektedir. Noterler tam da bu aşamada devreye girerler. Pek fazlaca görevleri vardır. Evrakları aslı benzer halde yaparlar. Bazı kuraların noter huzurunda yapılması gerekir. Resmi evraklarının kopyalarının resmiyet kazanmasını sağlarlar. İmza, mühür gerektiren mevzuları yerine getirirler. Vazife tanımları belirli bir alanla sınırı olan değildir. Hukuksal işlem yaptıkları ve işleri için data birikimi gerektiği için noterler avukatlardan seçilir. Işgören benzer halde çalışırlar ve hafta sonu tatilleri vardır. Noterlerin de sınıfları vardır. 1.sınıf noterler 100 bin TL kazanmaktadır. Yalnız 3. sınıfa dahil bir noterin maaşı 7-8 bin TL civarındadır.

Mali Müşavir

Devletimizde en fazlaca rastlanan meslek dallarından biridir. Mali müşavir olabilmek için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi‘nde yer edinen 4 senelik bölümlerden herhangi birini bitirmek gerekmektedir. Aslına bakarsak üst düzey muhasebeci tanımı yapmak yanlış değildir. Belirli bir data birikimi gerekir. Ek olarak hukuk bilgisini de bununla birlikte getirir. Mali müşavir olmak isteyenlerin uzun seneler yetişim görmeleri gerekir. Mali müşavir maaşları tecrübe ve bulunduğunuz şehre gore değişmektedir. Alanında uzman bir mali müşavirin 7500 ile 15 bin TL içinde maaş aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Yeminli mali müşavir maaşları ise daha fazladır.

Mali Müşavir

Mali Müşavir

Pilot

Keyifli, gelir getirici bununla birlikte zor mesleklerden biridir pilotluk. Pilotlar genel olarak bu işi tutku ile yaparlar. Meslek birikimi lüzumlu fakat kafi değildir. Özetle uçmayı sevmek gerekir. Askeri okullar, üniversitelerin ilgili bölümleri ve ücretli eğitimler ile pilot olmak mümkündür. Fiziki ve ruhsal olarak sağlıklı olmanız gerekir. Yalnız uçuşlar için belirlenen yaş limiti 17′ dir. Pilot olmak için lise ve dengi okullardan mezun olmak yeterlidir. Fakat hava yolları şirketleri genel olarak 4 senelik mezunları tercih ederler. İyi derecede İngilizce bilmek de aranacak olan şartlardandır. Pilotların maaşları tecrübelerine gore artarken averaj olarak 25 Bin TL ile 45 Bin TL içinde değişmektedir.

Sigortacı

Sigorta acentesi açarak fazlaca para kazanabilirsiniz. Bir iş yeri açmak için lüzumlu olan prosedürleri uygulamanız gerektirme ettiğini belirtelim. Vergi levhası almak ve ilgili kurumlardan izin almak gerekiyor. Türkiye’ de en fazlaca rastladığımız ve gerekseme duyduğumuz işlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira artık yalnızca araç sigortası ürünü yok. Sigortacı olabilmek için prosedürleri bilmek gerekiyor. Pazarlama kabiliyetinizin de güçlü olması gerekiyor. Satın alan portföyü oluşturmak da zaman alıyor. 25 bin TL’ lik bir mal varlığınızın olması acente açmak için kafi oluyor. Kazancınız tamamen performansınıza bağlı. Organik olarak sigortacıların %15, %20 kar marjı ile çalıştıklarını belirtelim.

Sigortacı

Sigortacı

Eczacı

Oldukça kazandıran yalnız yüksek puanla fakültelere giriş meydana getirilen mesleklerden biridir. Eczacılık fakültelerinden mezun olmanız gerekir. Yalnız mezuniyet belgesi kiralama yöntemi ile bu mesleğin icra edilmiş olduğu de görülmektedir. Devlet bünyesinde çalışanların 5 bin TL civarında bir maaş aldıkları görülmektedir. Bu meslek için kazanç getirebilecek en iyi olasılık kendi dükkanınızı açmaktır. Bu da bir nevi esnaflık mahiyetini taşır. Çevrede kendinizi kanıtlama etmeniz gerekir. Bu tanınırlık sağlandıktan sonrasında aylık geliriniz 30 bin TL‘ ye çıkabilir. Yalnız dükkan kirası, personel giderleri benzer halde masrafların da düşülmesi gerekir.

Baytar

Tıp bilgisi alarak baytar olmak mümkün. Yalnız hayvanları seviyor olmanız gerekiyor. Veterinerlik fakültesini bitirerek yetişim yapmanız dahilinde baytar olabilirsiniz. Devlet kurumlarında çalışabileceğiniz benzer halde hususi sektörde de çalışabilirsiniz. Ek olarak kendi muayenehanenizi de açabilirsiniz. 6.000 ile 6.500 bin TL içinde gelirleri olan veterinerler kendi iş yerlerini kurarak daha oldukça gelir elde edebilirler.

Veteriner

Baytar

Bilirkişi

Görüşü ve lüzumlu durumlarda oy verme yetkisine haiz kişidir. Bilirkişi olabilmek için bir uzmanlık alanı gerekmektedir. Zira adı üstünde kendilerine danışma gerektiren alanlarda başvurulan kişiyi ifade etmektedir. Uzman, hakim ya da savcılar tarafınca Adli Bilirkişi olarak atanmanız da mümkündür. 25 yaşından büyük olanlar bu mesleği tercih edebilirler. Bilirkişi maaşları 9-10 bin TL içinde değişmektedir.

Yaşam Koçu

Zamanımızın en popüler mesleklerinden biridir. Stresli yaşam alanlarında insanoğlu rahatlamak ve karar vermek adına yaşam koçlarına gerekseme duymaktadırlar. Bu meslek için belirli bir bölümden mezun olmaya gerek kalmamıştır. Yaşam koçluğu belgesi alarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Yöneticilerin, işletmecilerin koçu olabileceğiniz benzer halde dini anlamda, evlilik ve kariyer benzer halde mevzularda da insanlara destek olmanız mümkündür. Geliriniz seanslarınız ile ilgili bir durumdur. Ne kadar fazlaca kişiye ulaşırsanız o denli fazlaca para kazanırsınız. 150- 200 TL benzer halde seans ücretleri alarak bu işi oluşturan pek fazlaca kişi vardır.

Veteriner

Baytar

Reklamcı

Eskimeyen mesleklerden biridir. Reklamcılık sektörü ciddi manada para kazanılacak olan bir sektördür. Tv reklamları yapabileceğiniz benzer halde kendi dükkanınızı açarak poster, pankart benzer halde somut materyallerden de para kazanmanız mümkündür. Ek olarak pazarlama kabiliyetinizin de güçlü olması gereksinim duyulan bir iştir. Ulaştığınız kişi ve yaptığınız işe gore geliriniz değişmektedir. Bir tanınırlık kazanana kadar ve satın alan portföyü oluşturana dek yalnızca işletme giderleri için çalıştığınızı düşünebilirsiniz. Yalnız uzun solukta kazanç elde edeceğinizi söylemek yanlış olmayacaktır.

Tercüman

Tercüman mesleki data gerektiren bir alandır. Üniversitelerin dil eğitimi veren bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Emek harcama alanları fazlaca geniştir. Devlet ve hususi sektörde çalışan tercümanların yanı sıra home ofis ortamında emek vererek para kazanan birçok tercüman vardır. Metin ya da konuşma çevirileri yaparak, ek olarak yabancı dilde eserler yazarak fazlaca para kazanabilirsiniz. Bakanlık bünyesinde çalışan mütercimlerin maaşları 8 bin TL civarındadır. Ek olarak maaşlarınızın bildiğiniz dil sayısına gore değişeceğinin de altını çizelim. Ek olarak ithalat ve ihracat ile uğraşan firmalarda da çalışabileceğinizi belirtelim.

Tercüman

Tercüman

Diyetisyen

Diyetisyen olabilmek için beslenme ve diyetetik bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bölümün pek fazlaca pozitif yanları vardır. Puanları yüksektir fakat gelir oranı da bir o denli yüksektir. Devlet hastanelerinde çalışabileceğiniz benzer halde hususi muayenehanelerinizi de kurabilirsiniz. Sağlıklı yaşam mevzusunda bilgili olan kişiler ya da fazla kilolarından kurtulmak isteyenler genel olarak kapınızı çalacaktır. Kişilere uygun yiyecek planlarının ve diyetlerin hazırlanması gerekmektedir. Devlet bünyesinde çalışmaya başlamış olan diyetisyenlerin maaşları 4 bin 500 TL civarında olmaktadır. Yalnız bu işi hususi olarak yürütenlerin aylık 9-10 bin TL gelirleri bulunduğunu belirtelim.

Meslekleri ve maddi yanlarını anlattık. Yalnız belirtelim ki iyi ya da kötü iş yoktur. Sevdiğiniz meslek vardır. Bu sebeple meslek seçimlerinizi ilgi alanınıza ve karakterinize yönelik olarak yapmanızı tavsiye ederiz. Başarılar. 🙂

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir