Emeklilik 25 Yıl Şartı Nedir?

Emeklilik süreci her çalışan kişinin çok büyük bir istekle gelmesini arzu ettikleri bir dönemdir. Sigortalı olarak çalışan her birey haklı olarak bir gün gelecek emekli olacağız diyerek o dönemin hayalini kurarlar. Çalışmış oldukları dönem içerisinde sigorta kurumuna ödenen primler sayesinde emekli maaşı almaya hak kazanırlar.

Fakat emekli olabilmek için kişinin belirli şartları taşıması gereklidir. Öncelikle sigortalı bir kurumda çalışması ve gün sayısının tam olması da bu aranılan kriterler içerisine girmektedir. Tüm şartları taşıyan bireyler elbette emeklilik başvurusunda bulunabilirler. Fakat emeklilik kavramında 25 yıl diye bir şartın gerçekleşmesi gerekmektedir. Nedir bu 25 yıl şartı? Bu yazımızda sizlere bunu anlatmaya çalışacağız.

Emekli Olabilmek İçin Aranan 25 Yıl Şartı Kriterleri Nelerdir?

Bilindiği üzere emekli olabilmek için her bireyin bellim bir dönem prim ödemesi gereklidir. Emeklilik şartlarını taşıyan kişiler ödemiş oldukları primleri emeklilik süresince bir nevi geri almış olurlar. Emeklilikte kıdem tazminatı önemli bir yere sahiptir. Kıdem tazminatı alınmasında da emekli olacak kişinin tüm şartları yerine getirmiş olması gereklidir. Kıdem tazminatına hak kazanmanın bir şekli de emekli olabilecek durumda olan kişinin aynı zamanda iş sözleşmesinin sonlandırılırken kıdem tazminatı almaya hak kazanabilmesi şeklinde olmalıdır.

İş sözleşmesinin farklı sebeplerden dolayı sonlandırılması kişinin kıdem tazminatı almasını engeller. 25 yıl şartı biraz da bu kıdem tazminatını kapsamaktadır.

Kıdem Tazminatının Alınmasında Aranan Şartlar?

Kıdem tazminatının alınmasında sıkıntılı durumlar ortaya çıkan kişilerde 25 yıl ve 4500 gün tamamlanması halinde kıdem tazminatı hak edişi de kolaylaşmaktadır. Dolayısıyla kişide aranan şartlar şöyledir:

  • İşyerinde çalışan kişinin kıdemi 1 yılı geçmelidir.
  • Kişinin sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarih Eylül 1999 ve sonrası olmalıdır.
  • Kişinin sigorta prim süresi en az 4500 gün olmalıdır.

Tüm bu şartları taşıyan kişiler işyerlerine bu şartları taşıdığına dair belge ile başvurmalıdırlar. Böylece iş yerinden ayrılmadan işverene verilen bu belge ile kıdem tazminatına hak ettiğini bildirir. İşveren bu belge sonrasında kişinin 25 yıl uygun şekilde çalışmış olduğunu anlayarak kıdem tazminatı ödemekle yükümlü olur.

Emeklilik Kapsamında Yaşa Takılma Durumu Nedir?

Kimi kişiler her ne kadar 25 yıl şartını taşısalar dahi emeklilik yaşına takılmaktadırlar. Meclise sunulan yasa gereği kadınlarda 50 erkeklerdeyse 55 yaşını kişinin doldurması gerekmektedir. Ayrıca ölüm, yaşlılık sigorta primlerinin ödenmiş olması şartı aranmaktadır.

Emekli Olabilmek İçin Sigortalılık Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Sigortalılık süreci çalışan kişinin çalıştığı dönemde ne kadar sigortalı olduğuyla ilgilidir. Sigortalı kişiyi kısaca anlatmak gerekirse, sigortalı çalışmaya başladığı tarihten emekli olduğu süre içerisinde, ayrıca ölmüş ise kişinin ölümüne kadar ki olan süreye sigortalılık süresi denilmektedir. Kişiler sigortalı oldukları sürece sağlık hizmetinden faydalanırlar.

ilginizi çekebilir

Kredi Sicil Affı Yasası TBMM Onayladı

Bankalardan kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanıp ödeme konusunda da herhangi bir aksaklık yaşadığınız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir