Emeklilere Kredi Veren Bankalar 2020

Emekliye kredi elde eden bankaları ve bankaların müracaat şartlarını öğrenmek müracaat sürecinizin kolaylaşmasını elde edecektir. Emekliye kredi veren bankalar şunlardır:

 • PTT (anlaşmalı bankalar vasıtasıyla)
 • Vakıfbank
 • Aktifbank
 • Şekerbank
 • TEB
 • Fibabanka
 • Halk Bankası
 • Akbank
 • Denizbank

Bu bankaların verdiği emekli kredileriyle ilgili detaylı bilgiyi yazımızdan edinebilirsiniz.

PTT’den Emeklilere Kredi

PTT anlaşmalı olduğu bankalar vasıtasıyla PTT emeklilerine ve çalışanlarına kredi imkânı tanımaktadır. PTT emeklisiyseniz PTT sizden herhangi bir kefil ya da ipotek talep etmeden size kredi imkânı sağlamaktadır. PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar şunlardır:

 • Vakıfbank
 • Aktifbank
 • Şekerbank
 • TEB Bankası

PTT vasıtasıyla emekli kredisi kullanmak isteyen emekliler için anlaşmalı bankaların şartları şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşından büyük, 80 yaşlarında yada 80 yaşından ufak olmak,
 • Ödeme zamanı geçmiş kredi kartı borcu bulunmaması,
 • Aylık tertipli bir gelire haiz olunduğuna dair gelir belgesi,
 • Aylık gelirin minimum %50’sini kredi taksitine ayırabilmek.

Bu şartları elde eden PTT emeklileri kimlik belgeleriyle PTT şubelerinden kredi başvurusunda bulunabilir. Bir başkası PTT emeklisi için velayetle kredi başvurusunda bulunamaz. Anlaşmalı bankalar kredi onayına karar verirken emeklinin kredi notunu da değerlendirmektedir. Kredi notu düşük emeklinin kredi başvurusu negatif olarak değerlendirilir. Onaylanan kredi başvurularına yaşam sigortası yaptırılır ve emekliler anlaşmalı bankalardan kredisini kullanabilir. PTT’nin kredi tutarlarına bakılırsa belirlediği faiz oranları şu şekildedir:

 • 3000 TL- 4999 TL: %1,98
 • 5000 TL- 9999 TL: %1,65
 • 10.000 TL- 19.999 TL: %1,55
 • 20.000 TL- 55.000 TL: %1,49

Vade sayısı değişse de faiz oranı sabittir.

PTT emeklisi olmayanlar da PTT emekli kredisi kullanabilmektedir. PTT’den maaşını almayanlar için müracaat esnasında bazı evraklar talep edilmektedir:

 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Aylık gelir gösteren doküman (e-devletten çıktı alınabilmektedir.)
 • Muhtar onaylı ikametgah belgesi
 • Ek işle uğraşılıyorsa bu işe dair mühürlü, onaylı gelir belgesi

PTT’den emekli olanlara hususi uygun faizli kredi verildiğinden dolayı PTT’den maaşını almayanlar için herhangi bir pozitif yanları bulunmamaktadır. Öteki bankaların faiz oranlarını karşılaştırarak direkt size uygun bankaya da başvuruda bulunabilirsiniz. Emekli maaşınızı aldığınız bankadan kredi talebinde bulunduğunuzda daha uygun faizle kredi kullanabilirsiniz. Maaş hesabınızın olmadığı bir bankadan kredi kullanmak istediğinizde maaşınızı o bankaya taşıyarak da uygun faizli emekli kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Vakıfbank’tan Emeklilere Kredi

Vakıfbank PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan biridir. Vakıfbank’tan kredi kullanmak isteyen PTT emeklileri başvurularını PTT şubesine yapması gerekmektedir. Vakıfbank 20 bin TL’ye kadar 60 ay vadeyle kredi vermektedir. Vakıfbank’ta emekli kredileri için vade sayısı 9 ay ve 60 ay içinde değişmektedir, faiz oranı %0,82’dir. Krediye bakılırsa faiz oranı değişmektedir, Vakıfbank’ın sunmuş olduğu emekli kredilerinden yararlanmak isteyen emekliler detaylı informasyon almak için Vakıfbank şubelerine uğrayabilir. Vakıfbank’ın emekliler için verdiği kredide yaş sınırı 80’dir. 80 yaş üzerine kredi verilmemektedir. PTT emeklileri haricinde Vakıfbank’tan emekli kredisi kullanmak isteyen emekliler için faiz oranları %1,19’dan başlamaktadır. Bu faiz oranı müşteriden müşteriye kredi tutarına bakılırsa değişmektedir.

Aktifbank’tan Emeklilere Kredi

Aktifbank da PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan biridir. PTT emeklileri Aktifbank’tan 80 bin TL’ye kadar kredi kullanabilmektedir. Aktifbank’ın sunmuş olduğu emekli kredilerinden yararlanmak isteyen PTT emeklileri PTT şubesine ya da Aktifbank şubelerine giderek başvuruda bulunabilir. Aktifbank kredi tutarına bakılırsa faiz oranları şu şekildedir:

 • 1250 TL- 15.000 TL: %1,89
 • 15.000 TL- 80.000 TL: %1,59

Vade sayısı 3 ay ve 36 ay içinde değişmektedir.

Şekerbank’tan Emeklilere Kredi

Emekliye kredi elde eden bankalardan kabul edilen Şekerbank PTT emeklileri için kredi anlaşması yapmaktadır. Şekerbank 60 ay vade sunarak maksimum 36 bin TL emekli kredisi vermektedir. Şekerbank’ın sağlamış olduğu emekli kredilerine başvuruda bulunmak isteyen emekliler kimlik belgeleriyle Şekerbank şubelerine başvurabilir. Kredi başvurusu onaylanan emekliler kredilerini gene Şekerbank şubesinden çekebilir.

TEB’den Emeklilere Kredi

PTT emeklileri PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan kabul edilen TEB bankasından kredi kullanabilmektedir. Kimlik belgeleriyle PTT şubelerine ya da TEB şubelerine giderek PTT emekli kredisi kullanabilirler. TEB’in verdiği emekli kredisi için PTT emeklilerinden kredi tahsis tutarı de istenmemektedir. Minimum kullanılabilecek kredi tutarı 2500 TL, maksimum 40 bin TL’dir. Vade sayısı 3 ve 36 içinde değişmektedir.

Fibabanka’dan Emeklilere Kredi

Fibabanka müşterisi olan emekliler maksimum 3 bin liraya kadar olan faizsiz krediyi 18 ay vadeyle kullanabilmektedir. Öteki bankaların müşterileri bu emekli kredisinden yararlanamamaktadır. Fibabanka emekli kredisi için emeklilerden belirli bir işlem ve sigorta tutarı talep edilmektedir. Kredi vadesi 12 ile 18 ay içinde olmak zorundadır. 3 bin TL krediyi 18 ay vadeyle ödemek isteyen emekliler için 465 TL, 12 ay vadeyle ödemek isteyenler içinse 345 TL kredi kesintisi olmaktadır.

Halkbank’tan Emeklilere Kredi

Halkbank emekli maaş hesabı olan müşterilerine %1,25 faiz oranıyla krediler vermektedir. Mutlu emekli kredisi isminde olan bu kredinin maksimum tutarı 50 bin TL’dir. 60 aya kadar vade imkânı sunulmaktadır. Bu krediye web bankacılığı vasıtasıyla da başvurulmaktadır. Halkbank emekli müşterileri Halkbank şubelerine giderek ya da T.C. vatandaşlık numaralarını, istedikleri kredi tutarını ve aylık gelirlerini 3452’ye bildiri göndererek kredi talebinde bulunabilirler. Maaşını Halkbank’a aktaran emekliler de mutlu emekli kredisinden yararlanabilmektedir. Halkbank’ın kredi taksit ödemeleri için sunmuş olduğu taksit türleri şunlardır:

 • Aylık durağan(durgun) taksitle ödeme,
 • Azalan taksit tutarlarıyla ödeme,
 • Artan taksit tutarlarıyla ödeme,
 • 3 ayda bir ödeme,
 • Özgür ödeme.

Halkbank’ın sunmuş olduğu emekli kredisi için talepte bulunan emekliler müracaat esnasında bu ödeme şekillerinden birini seçebilir ve kredi başvuruları onaylandığı takdirde seçtikleri taksit türüyle ödeme süreçlerini planlayabilirler.

Akbank’tan Emeklilere Kredi

Akbank’tan emekli maaşını alan müşteriler için hususi bir gerekseme kredisi sunulmaktadır. Akbank emekli kredisi için müşteriler kullanacakları 10 bin TL kredi tutarının dosya harcamasını ödemek zorunda değildir. Yalnız emeklilere hususi olan faiz oranı %1,53’tür. Emekli kredisine müracaat için Akbank tarafınca yalnız kimlik belgesi talep edilmektedir. İhtiyaç olduğu durumlarda adres bilgisi de istenmektedir. Akbank tarafınca belirlenen bu şartlar gerektiğinde değiştirilip iptal edilebilmektedir. Belirlenen kredi tutarı için kredi vadesi 60 aydır. Kredi vadesinin azaltılması durumunda faiz oranı da artacaktır. 12 ay vadede faiz oranı %1,49 olarak belirlenmiştir. Kredi ek harcamaları için Akbank şubesinden informasyon alabilirsiniz.

Denizbank’tan Emeklilere Kredi

Emekliye kredi imkânı sunan Denizbank 1000 TL kredi için dosya ve sigorta harcaması talep etmemekte ve faiz uygulamamaktadır. Faizsiz verilen 1000 TL kredi için tek koşul Denizbank mevduat hesabınızdan 2 tane otomatik satmaca ödeme talimatı oluşturmanız ve bunu 12 ay süresince iptal ettirmemenizdir. Bir kereye mahsus verilen bu kredinin aylık ödeme tutarı durağan(durgun) ve 83 TL’dir. Daha yüksek tutarlarda kredi kullanmak isteyenler için Denizbank’ın emekli kredi limiti 55 bin TL’dir ve 60 aya kadar vade imkânı sunulmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye sınırları içindeki tüm bankalar emekli kişilere kredi vermektedir. Sadece emekli olan kişiler bilhassa emekli maaşını çektikleri bankalara önem vererek cazip faiz oranları alabilirler.

Vakıfbank, emekli kişilere 20.000 TL’ye kadar kredi vermektedir. Bu kredinin vadesi ise 36 ay olarak belirlenir.

Vakıfbank, verdiği kredilerde alt yaş sınırını 18, üst yaş sınırını ise 80 olarak belirlemiştir.

Tüketici kredisi limitleri, bankadan bankaya değişsede ortalama olarak 50.000 TL’ye denk gelir. Bunun vade sayısı ise 36’dır.

Kişinin maaşının %70 miktarını geçmeyecek şekilde kredi taksitlendirmesi yapılabilir.

ilginizi çekebilir

KKTC Hibe Programları Girişimcilere 100.000 TL Kredi Veriyor!

KKTC bağışlama programları 2020 senesinde de yeni girişimcilere 10.000 TL ile 100.000 TL içinde işletme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir