Emekliler de Kredi Yapılandırması Bekliyor

Emekliler de Kredi Yapılandırması Bekliyor

Son dönemde pek fazlaca kesim için sağlanan kredi yapılandırma imkanı iktisat alanında mühim sinyaller vermeye başladı. Kredi yapılandırma kararları sonrasında bir izahat icra eden emekliler de kredi yapılandırması bekliyor. Emekliler, Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) kredi borcu bulunan işletmeler için bankalara yapmış olduğu tavsiye niteliğindeki vadelendirme kararının kendileri için de alınmasını istiyor.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)’nin, bankalar ve öteki finansal kuruluşlara toplam nakit kredi borcu 15 milyon liranın altında olan işletmelerden belli şartları sağlayanların, vadesi gelen taksitlerini 24 aya kadar vadelendirebileceği yönündeki tavsiye kararının yankıları sürüyor.
Yüz binlerce emekliyi temsil eden Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), TBB’nin bankalara yapmış olduğu tavsiye niteliğindeki vadelendirme kararının kendileri için de alınması talebinde bulunmuş oldu. TÜED Genel Başkan Yardımcısı Gazi Aykırı, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, TBB’nin borçlu işletmeler için almış olduğu tavsiye kararını pozitif yönde bulduklarını söylemiş oldu.
İşletmeler kadar durağan(durgun) gelirlerin de ekonominin mühim bir parçası bulunduğunu belirten Aykırı, durağan(durgun) gelirliler içinde emeklilerin, ekonomik olarak en kırılgan kesimi oluşturduğunu altını çizdi.

Enflasyon Emeklileri Fazlaca Fazla Etkiliyor

Enflasyon oranındaki en küçük bir yükselişin emeklilerin gelir gider dengesini alt üst ettiğini ifade eden Aykırı, şunları kaydetti:
“Bankalardan kredi kullanan milyonlarca emeklimiz de son ekonomik durumlardan etkilenmiştir. Bilhassa enflasyondaki artışın mutfağına yansıması neticesinde mağdur durumdadır. Bankalar kimi zaman kredi kullanan emeklilerimizin aylıklarının tamamını kesip, onlara idame için bile tek kuruş bırakmıyor. Son yaşanmış olan ekonomik gelişmelerden en fazlaca etkilenen kesim olan emeklilerimizin banka borçlarının da tıpkı işletmeler benzer biçimde tekrardan yapılandırılması gerekiyor.”
Gazi Aykırı, Bankalar Birliği’nin kredi borcu bulunan emeklilerin borçlarını yapılandırabileceği yönünde alacağı bir tavsiye kararının ekonomiye pozitif yönde yansıyacağının altını çizerek, “Bu yönde atılacak bir adım piyasaları canlandıracaktır. Aksi halde borcu ertelenen işletmeler konkordato duyuru etmeye devam edecektir. Aileleriyle beraber sayıları 20 milyonu aşan emeklilerin iflası, ekonominin de iflasına niçin olacaktır.” ifadelerini kullandı.

ilginizi çekebilir

Maske Cezasına Nasıl İtiraz Edilir? Başvuru Makamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir