Emekli Sandığı Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

Emekli sandığı aslında memurları kapsayan bir sigortadır. Hem pirim ödemeleri sayesinde ilerde emekli olabilir ve hem meslek hayatında kendisine hem de hak sahiplerine sosyal güvence sağlanabilmektedir. Sigortalı olan kişinin vefat etmesi durumunda hak sahipleri bazı haklardan yararlanabilmektedir. Haklardan ilki ölüm aylığıdır. Eğer bu aylık alınamıyorsa diğer bir hak da paranın toptan ödenmesidir. Bunlara cenaze ve evlilik ödeneği de dahildir. Sigortalının emekli sandığına bağlı haklardan yararlanacak olan kişiler eşi, anne ve babası ve çocuklarıdır. Anne ve babanın alabilmesi için 65 yaşın üstü olmaları ve diğerlerinden hisse almış olmaları gerekmektedir. Diğer bir şart ise çocuklarından herhangi bir gelir almıyor olmaları gerekmektedir ve gelirlerinin askeri ücretten az olması gerekmektedir. Sigortalının ölümü halinde ilk hak sahibi olacak olan kişi eşlerdir ve en büyük yardımı da eşler almaktadır.

Emekli sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması ele 5434 kanun ile alınmıştır. Emekli olmadan çalışırken veya emekli olduktan sonra aylık eşlere bağlanmaktadır. Emekli sandığı ölümü halinde eşlere %50 oranında maaş bağlanmaktadır. Eğer kişinin çocukları yok ise oran %75’e çıkmaktadır. Anne ve babaya da %25 oranında ve eğer çocuk varsa çocuğa da %25 oranında maaş bağlanmaktadır. Bu oranlar ölen emeklinin aldığı maaşa göre hesaplanmaktadır. Örneğin emekli, maaş olarak 2.000 TL alıyorsa ve %50 oranında maaş bağlanırsa 1.000 TL maaşa bağlanmış olur. İki farklı duruma göre eşe maaş bağlanması farklılık gösterebilmektedir.

Hizmet Süresi 10 Yıl Ve Daha Fazla Olanlar

Hizmet süresi 10 yıl ve daha fazla olan sigortalının ölümü halinde dul eşe hiçbir şart aranmaksızın maaş bağlanmaktadır.

Hizmet Süresi 5 ile 10 Yıl Arasında Olanlar

Eğer eş başkasının yardımı olmadan geçimini sağlayamazsa o zaman ölüm aylığı bağlanmaktadır. Emekli sandığına bağlı kişilerin ölümü halinde eğer çocuklar 18 yaşından küçükse, yüksek öğretim gören 25 yaşını ve ortaöğretim gören 20 yaşını aşmamış ise herhangi bir şart aranmaksızın ölüm maaşı bağlanmaktadır.

Ölüm Maaşı Alan Eşin Evlenme Durumu

Eşin evlenmesi durumunda o aydan itibaren aldığı aylık kesilmektedir. Bir defaya mahsus olarak dul aylığının 12 katı miktarında evlilik ikramiyesi ödenmektedir. Kişi eğer boşanırsa aldığı ikramiyeden dolayı 12 ay aylık alamaz. 12 ay geçtikten sonra kişi tekrar dul aylığı alabilmektedir. Fakat evliyken eşi ölürse 12 ay beklenmeden dul maaşı alabilmektedir.

Emekli Sandığı Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması İçin Hangi İşlem Yapılmalıdır?

Öncelikle emekli sandığına başvurmanız gerekmektedir. Gerekli belgeler ve dilekçeyle başvurmanız gerekmektedir.  Emekli Sandığı ölümü halinde eşe maaş bağlanması mecburidir. Eş başkasıyla evlenmediği sürece maaş kesilmez. Eş kocasının hak ettiği ödenmiş pirim, gelir ve aylıklardan faydalanmaktadır.

ilginizi çekebilir

2021 Muhtaç Aylığı Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

 Muhtaç aylığı, yoksulluk belgesine sahip olunması şartı ile verilen bir maaştır. Bu maaşa haiz olabilmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir