Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği

SGK hizmet birleştirme işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen bir dilekçe sayesinde kolay bir şekilde başlatılan bir işlem olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken birkaç şey bulunur ve kişinin birleştirme yapacağı  tüm hizmet ve hizmet dışı konuları işleminde de bu birleştirme sürecine dikkatli bir şekilde dahil etmesi gerekir. Özellikle erkekler için askerlik, kadınlar için ise doğum veya bazı üniversite bölümlerinde yapılmış zorunlu stajlar gibi durumlar da bu hizmet birleştirme kapsamında hesaba dahil edilir.

SGK Birleştirme Kimler Yapabilir?

Kanunen belirlenmiş olan hangi çalışanların Sgk hizmet birleştirme yapacağı işlemi birçok kişi tarafından görülen bir işlemdir. Özellikle bağkur, emekli sandığı, sgk kapsamında tüm çalışanlar bundan faydalanabilir. Bu çalışanlar hangi emekli sandığından olursa olsun kurumlar da verilen hizmetler emekli olacakları kurumlar tarafından form doldurularak gerekli olan prim gün sayısına ekletmeleri gerekir.

SGK Hizmet Birleştirme Yapma Şartları Nedir?

SGK hizmet birleştirme yapabilmek için aranan belli koşullar bulunur.

  • SGK hizmet birleştirme işlemi için yapılacak başvuru da mutlaka emekli olmadan önce 6 ay öncesinde başlatılmış olması gerekir.
  • Birleştirme başvurusu yapılacağı zaman çalışma yılı 65 olarak değil 360 gün olarak ve her bir çalışma ayı 30 gün olarak kabul edilmelidir.
  • Birleştirme işlemi yapmadan önce eğer varsa geçmişe dönük prim borçlarının da mutlaka kapatılması gerekir.
  • Hizmet birleştirme işlemi sırasında başvurusunu yapacak olan bizzat emekli çalışanın kendisi tarafından yapılmalıdır.
  • Hizmet birleştirmesi kapsamı içerisin de eğer gerekirse diğer kurumlardan verilen hizmete ait bilgi ve belgeleri de vermek çalışanın sorumluluğunda olan bir şeydir.
  • Emekli olan ve aynı zaman da maaş bağlanmış olan bir çalışanın geriye dönük hizmet birleştirme işlemini yapması da mümkün değildir.

Hizmet Birleştirme Dilekçe Örneği

Hizmet birleştirme dilekçesi yapılacağı zaman dilekçe dikkatli bir şekilde yazılmalıdır. Dilekçenin en üst kısmını dilekçenin yazılacak kurumun adı yazılmalıdır. Daha sonra alt kısma geçilerek kısaca durum belirtilmelidir. Durum bekletildikten sonra sağ alt kısma tarih yazılır ve tarihi not kısmına da isim ve soyismi yazarak imzalanmalıdır. Adres kısmının olduğu yere de kimlik numarası, emeklilik sicil numarası ve sigorta hizmetin geçtiği ilin de mutlaka yazılması gerekir. Yazılan her bir bilginin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir.

En alt kısma gerekli sivil bilgilerin de girilmesi gerekir. Doğum yeri ve tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu il, baba adı gibi tüm bilgilerinde mutlaka eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir. Hizmet birleştirme işlemi emeklilik döneminden önce yapılmalıdır. Eğer işlem emeklilik döneminden önce yapılmazsa alınacak olan aylıklar da düşük olacaktır. Hesap birleştirme işlemi yoğunluğa bağlı olarak değişir. Bu nedenle hizmet birleştirme işlemi ne kadar erken yapılırsa o kadar iyidir.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir