E Reçete Numaramı Kaybettim Nasıl Alabilirim

E-Reçete

E- reçete elektronik uygulamada kullanılır. E-reçete uygulaması 15 Ocak 2013 zamanı itibarı ile türkiye’de uygulamaya girmiştir ve o günden beri de uygulanır. E-reçetenin yazılıp yazılmadığı bazı haller vardır. E-reçetenin yazılmadığı durumları şu halde sıralayabiliriz:

Kamu kurumlarının bünyesinde bulunabilen kuruluş hekimliklerinde, iş yerlerindeki hekimliklerde, sağlık merkezlerinde ve toplum sağlığı merkezlerinde, üniversitelerdeki mediko-toplumsal birimlerinde düzenlenmiş olan reçeteler e-reçete kapsamının dışındadır.

Acil hal çerçevesinde acilde düzenlenmiş olan reçeteler de bu kapsam dışındadır.

Aile hekimlerinin, geçici sağlık hizmetinin çerçevesinde düzenlemiş oldukları reçeteler de bu kapsamın dışındadır. Evde bakım hizmeti alan şahıslara evde bakım hizmeti çerçevesinde düzenlenmiş olan reçeteler de e-reçete kapsamı dışındadır. Bu birimlerde oluşturulmuş olan reçeteler e-reçete olarak değil, eskisi şeklinde manuel olarak hazırlanacaktır. Bu kurumlar MEDULA sistemini kullanmaya başladıkları biçimde ise e-reçete sistemine geçiş yapabilecekler.

 

E-Reçete Numarası

E-reçete uygulaması çerçevesinde önemli olan öteki mevzu da e-reçete numarasıdır. E-reçeteler MEDULA sistemine kaydedildikten sonrasında bir reçete numarasına sahip olurlar ve bu numaraya da Elektronik reçete numarası denmektedir. Kimseler bu numara vesilesiyle eczaneye gidip ilaçlarını alabilirler.

E-reçete sistemi kendisi ile beraber çok çabukluk da getirmiştir. E-reçetenizi kısa bildiri yöntemiyle da alabilmektesiniz. SGK’nın ileti sistemine kayıt olabilmeniz için ihtiyaç duyulan olan bilgiler de şu şekildedir:

 

  • Nüfusa kayıtlı olunan yer bilgisi.

 

  • TC kimlik numarası ve cilt no.

 

  • Kimsenin doğum senesi.

 

E-reçete sisteminde reçete çeşitleri de bulunur. Bunların sınıflandırılması; kırmızı, turuncu, mor ve yeşil şeklindedir. Eğer hekim düzgüsel haricinde bir reçete çeşidi yazacaksa bunu manuel olarak seçmelidir. Eğer doktor düzgüsel reçete seçili bir şekilde öteki reçete çeşitleri ile alakalı ilaç yazarsa bu mevzuda bir uyarı yazısı görecektir.

E-reçete çerçevesinde önemli olan diğer bir mevzu da e-reçete numarası kaybedildiğinde ne yapılacağıdır.

 

E-Reçete Numarasını Kaybettikten Sonra Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Bazı hallerde e-reçete numarasını kaybedebilirsiniz. Fakat bu numarayı yeniden temin edebildiğiniz için sıkıntıya düşmenize gerek kalmamıştır. E-reçete numarasını kaybettiğinizde e-reçetenizin yazıldığı sıhhat kurumuna gittikçe numarasını yine alabilirsiniz. Ama reçetelerin belli bir geçerlilik vakiti olduğu unutulmamalıdır. Bu süre geçirdiğiniz durumda eski e-reçete kullanım dışı kalacaktır ve yine doktora gitmeniz gerekecektir. Bundan dolayı reçetenizin nosunu yitirdiyseniz reçetenizin günü geçmeden yine istekte bulunabilirsiniz.

 

 

E Reçete İle İlaç İyi Mi Alınır ?

Tabip tarafınca verilen e-reçeteler artık çoğunlukla barkodlu olarak verilmektedir.Verilen reçetelerle bir eczaneye  gitmenizle birlikte ilacınızı kimlik nonuzla alabilirsiniz.

 

E Reçete Şifremi Unuttum

hekim tarafınca verilen e-reçete numarasını unuttuysanız ya da e-reçeteyi kaybettiyseniz merak etmeyin görüntülemek ya da yenisini almak oldukça kolay. Eğer mümkünse reçeteyi yazan doktordan tekrar e-reçete numaranızı alabilirsiniz. Reçete kodunuzu görme işini görüntüleme Sağlık Bakanlığı’nın E-nabız uygulamasıyla öğrenebilirsiniz.

 

 

 

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir